Strony

czwartek, 27 lipca 2017

metaliczny posmak w ustach.

Skąd się bierze metaliczny posmak?

Przyczyn tej dolegliwości można upatrywać w kilku obszarach: 
 
zaniedbana higiena jamy ustnej i ubytki w uzębieniu.
 
mogą prowadzić do chorób dziąseł, które stają się obrzęknięte, podatne nawet na drobne uszkodzenia i mają tendencję do krwawień. Nawet niewielka ilość krwi powoduje, że odczuwamy posmak metalu w ustach. Charakterystycznym elementem jest tutaj także pojawienie się halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.
 
ciąża. Wiele przyszłych mam zgłasza w tym wyjątkowym okresie stany odbiegające od normy. Dzieje się tak m.in. z uwagi na burzę hormonalną i nową rolę organizmu. Zmiany w poczuciu smaku ciężarne notują przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży.
 
problemy z górnymi drogami oddechowymi (katar, kaszel, kłopoty z migdałkami itd.). Symptomem towarzyszącym może być w tym wypadku nieprzyjemny zapach z ust.
 
grzybica jamy ustnej. W tym przypadku dodatkowym objawem będzie biały nalot na języku i po wewnętrznej stronie policzków.
 
przyjmowanie niektórych leków.
między innymi niektórych rodzajów antybiotyków (np. tetracykliny i metronidazolu), leków moczopędnych, leków przeciwhistaminowych (stosowanych np. w leczeniu objawów alergii), preparatów przyjmowanych w leczeniu nadciśnienia i chorób serca czy leków stosowanych w ramach chemioterapii nowotworów. Może pojawiać się również po leczeniu nowotworu radioterapią (naświetlaniami).
 
choroby wpływające na funkcjonowanie kubków smakowych (np. cukrzyca, choroby nerek, wątroby i choroby neurologiczne, infekcje górnych dróg oddechowych i zatok przynosowych
Inne choroby, które upośledzają funkcjonowanie kubków smakowych, ślinianek i włókien nerwowych przekazujących informacje z jamy ustnej do mózgu – można tu podać wiele przykładów, w tym cukrzycę, choroby nerek lub wątroby, stwardnienie rozsiane, udar mózgu. Mogą one wywoływać metaliczny lub inny dziwny posmak.
 
Coraz częstszą sytuacją, której efektem jest metaliczny posmak w ustach jest zatrucie chromem lub potasem. Rosnąca popularność tego ostatniego czynnika wynika przede wszystkim z obecności tych pierwiastków w licznych suplementach diety. Ich przyjmowanie przekraczające podane na ulotkach normy może prowadzić właśnie do tego typu konsekwencji.
 
Inne źródła mówią też o tym, że posmak metaliczny może być też pokłosiem uszkodzenia nerwów podczas operacji w okolicach głowy i szyi-podczas których istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów przekazujących informacje z jamy ustnej do mózgu
 
Metaliczny posmak w ustach, podobnie jak inne nieprzyjemne wrażenia smakowe w wielu przypadkach jest przejściowy i mija zwykle po usunięciu czynnika sprawczego. W przypadku, gdy nie towarzyszą mu inne objawy lub problemy zdrowotne, nie jest powodem do niepokoju.
Należy jednak pamiętać, że jeśli metaliczny smak w ustach utrzymuje się mimo wykluczenia wszystkich możliwych czynników oraz jeśli towarzyszą mu jakiekolwiek inne niepokojące objawy, powinien być skonsultowany z lekarzem – może to być znak rozwijającej się choroby.
 
 
--------------------------------
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz