Strony

czwartek, 25 lutego 2016

Borelioza – opis przypadku. link

Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. n. med. Anna Jung
Adres do korespondencji: Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej CSK MON WIM w Warszawie, ul. Szaserów 128,
04-141 Warszawa, tel.: 22 681 72 36


Borelioza z Lyme jest wielonarządową chorobą, przenoszoną przez kleszcze, którą wywołuje krętek Borrelia burgdorferi. Odnotowuje się ciągły wzrost zachorowań, a obszar terytorialny występowania boreliozy obejmuje obecnie całą Polskę.

Obraz kliniczny choroby jest bardzo zróżnicowany. Objawy są zależne od czasu trwania oraz stopnia zajęcia poszczególnych układów. Proces chorobowy może obejmować skórę, stawy, układ nerwowy oraz serce.

W pracy zamieszczono informacje na temat właściwości, epidemiologii, patogenezy oraz chorobotwórczości bakterii Borrelia burgdorferi. Omówiono charakterystyczne objawy choroby oraz metody identyfikacji patogenów. Zwrócono uwagę na zalecenia dotyczące leczenia boreliozy, które uzależnione jest od wieku chorego i zaawansowania choroby.

Przedstawiono opis przypadku 11-letniego chłopca, który został przyjęty do Kliniki z powodu pojawienia się obrączkowatych zmian skórnych z przejaśnieniem w środku,bólów stawowych oraz epizodu wysokiej gorączki.

W wywiadzie podano, że chłopiec 5 tygodni wcześniej został ukąszony przez kleszcza. Dziecko nie wyjeżdżało poza teren Warszawy. U pacjenta wykonano podstawowe badania, wyniki nie wykazały odchyleń. Rozpoznano boreliozę w postaci skórnej rozsianej z odczynem
stawowym.

Do leczenia włączono ceftriakson, po którym uzyskano stopniowe ustąpienie objawów. W otrzymanym później wyniku badania w kierunku zakażenia Borrelia burgdorferi stwierdzono wysokie miano przeciwciał w klasie IgM.

Po zakończonym leczeniu w badaniach kontrolnych obserwowano zmniejszanie się poziomu przeciwciał, a u chłopca nie występowały już niepokojące objawy.Borelioza z Lyme jest najczęstszą w Polsce chorobą odkleszczową, występującą na terenie całego kraju. Należy mieć świadomość, że zainfekowane krętkami z rodziny Borrelia kleszcze z rodzaju Ixodes można spotkać
nie tylko na terenach leśnych, ale również w miastach.

W opisanym przez nas przypadku kontakt z kleszczem miał miejsce na jednym z warszawskich osiedli. Pierwsze objawy skórne pojawiły się dopiero miesiąc po ukąszeniu i nie były charakterystyczne dla rumienia wędrującego.....

******************************

Należy pamiętać, że nawet u 30% chorych rumień wędrujący nie występuje. Dlatego ważne jest odpowiednie zebranie wywiadu od chorego.

Rozpoznanie kliniczne należy potwierdzić diagnostyką serologiczną,natomiast podwyższone miana przeciwciał,którym nie towarzyszą objawy kliniczne, nie obligują do rozpoczęcia leczenia.

Decydując o wdrożeniu leczenia i czasie jego trwania, należy wziąć pod uwagę wiek chorego i okres choroby. Szczegółowe zalecenia dotyczące leczenia zostały stworzone przez EUCALB w 2007 roku.
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.psjd-5fbdbcf7-82fe-49ed-9305-18399de3d222/c/borelioza-choroba-nie-tylko-obszarow-endemicznych-opis-przypadku.pdf

------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz