Strony

środa, 3 lutego 2016

DIAGNOZOWANIE CHOROBY W PÓŹNYM STADIUM

DIAGNOZOWANIE CHOROBY W PÓŹNYM STADIUM
Aktywne testy serologiczne wskazują wyłącznie fakt ukąszenia i nie wykazują bezpośrednio obecności krętków. Ponieważ wyniki badań serologicznych na obecność Bb często nie są wiarygodne należy wykonywać badania w więcej niż jednym laboratorium w miarę możliwości przy użyciu różnych metod. Osobiście zalecam stosowanie IgM z IgG western blots.

Należy pamiętać, że w późnym stadium choroby mogą występować gwałtowne, powtarzające się skoki IgM dlatego aktywny IgM może nie różnić się dla choroby we wczesnym i późnym stadium ale daje znak, że infekcja jest aktywna. Podczas gdy przypadki Lyme Boreliosis (LB) w późnym stadium są seronegatywne to po pomyślnym zakończeniu leczenia 36 % z nich czasowo przechodzi w seropozytywne.

Donosi się, że testy western blots pokazują, które pasma są aktywne.
Pasmo 41 KD staje się aktywne najwcześniej ale mogą reagować z kilkoma innymi krętkami.
Pasma 18 KD, 23-25 KD (Osp C), 31 KD (Osp A) 34 KD (Osp B) 37 KD, 39 KD, 83 KD i 93 KD są najbardziej szczegółowe ale pojawiają się później lub nie pojawiają się wcale.
Niezbędne jest co najmniej pojawienie się pasma 41 KD i jednego z pasm szczegółowych.
Pasma 55 KD, 60 KD, 66 KD oraz 73 KD nie są szczegółowe i nieprzydatne diagnostycznie.
Obecnie dysponujemy testami wykrywającymi przeciwciała i chociaż są one bardzo szczegółowe to ich czułość jest niska, prawdopodobnie poniżej 30 %. Powodem tego jest fakt, że Bb powoduje infekcje w głębi tkanek i jest wyłącznie obecna w płynach ciała.

Dlatego w celu uzyskania wyniku należy pobrać wiele próbek przy czym negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji natomiast pozytywny jest bardzo znaczący.Pacjent nie może przyjmować antybiotyków co najmniej przez 6 tygodni przed badaniami. Można wykonać badanie obecności przeciwciał w moczu, płynie mózgowo-rdzeniowym, płynie z torebek stawowych. Metodę PCR można przeprowadzić na próbkach krwi (najlepiej), moczu, płynu mózgowo -rdzeniowego, innych płynów ciała, w tym pokarmu kobiecego, także na bioptatach tkankowych.
Zalecam wykonywanie biopsji wszystkich podejrzanie wyglądających zmian skórnych i wykonanie PCR oraz histologii. Należy uprzedzić patologa, by poszukiwał krętka.
Punkcja nie jest zalecana do rutynowego wykonywania, gdyż jej negatywny wynik nie wyklucza Lyme. Przeciwciała Bb mogą być wykryte płynie mózgowo - rdzeniowym tylko u 20 % pacjentów w późnym stadium choroby.
Dlatego punkcje wykonuje się raczej u pacjentów z dolegliwościami neurologicznymi, jeżeli są oni seronegatywni lub jeśli po zakończeniu leczenia wciąż występują u nich objawy. O ile badanie to jest wykonywane to ma na celu wykluczenie innych czynników i wykrycie obecności przeciwciał Bb. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na podwyższony poziom protein i jednokomórkowców, których wykrycie wymaga stosowanie bardziej radykalnej terapii.

Jednak zmiana ciśnienia płynu mózgowo – rdzeniowego może prowadzić do bólów głowy zwłaszcza u dzieci.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz