Strony

poniedziałek, 1 lutego 2016

NEUROBORELIOZA leczenie sterydami - szkodliwe! - IDSA

NEUROBORELIOZA leczenie sterydami - szkodliwe! - IDSA

Z przeglądu prac wynika, że w terapii doustnej tylko doxycyklina jest antybiotykiem, którego skuteczność wykazano w leczeniu neuroboreliozy z dobrą penetracją do OUN [14].
Zastanowienia wymaga decyzja o podaniu glikokortykosteroidów w porażeniu nerwu twarzowego, gdy nie towarzyszą temu zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym w postaci pleocytozy limfocytarnej. Porażenie idiopatyczne rutynowo jest leczone sterydami.

Wydaje się, że podanie ich w neuroboreliozie może przedłużać występowanie objawów choroby.

Decyzja, który sposób leczenia wybrać, jest czasem trudna. Jeśli przeciwciała w surowicy są dodatnie lub wystąpił wcześniej erythema migrans, konieczne jest leczenie antybiotykiem be glikokortykosteroidów. Gdy wywiad nie wskazuje na możliwą ekspozycję na pokłucie przez kleszcze, nie występują przeciwciała, a zachorowanie nastąpiło w miesiącach zimowych, należy przyjąć, że jest to porażenie idiopatyczne leczone zwykle glikokortykosteroidami. Jednak jeśli nie wykryto przeciwciał, należy powtórzyć badanie po 2-4 tygodniach, gdyż porażenie nerwu VII może być wczesnym symptomem boreliozy przed serokonwersją, a stosowane leczenie sterydami może ją jeszcze opóźnić. Należy również pamiętać, że antybiotykoterapia nie wpływa na naturalne ustępowanie porażenia spowodowanego boreliozą, ale zapobiega późnym objawom, takim jak zapalenie stawów.

W badaniach doświadczalnych na małpach rhesus macacus, modelu zwierzęcym LNB,
podanie sterydów zwiększało ilość krętków.

Zatem każdy przypadek obwodowego porażenia nerwu VII powinien być starannie przeanalizowany przed zastosowaniem leczenia [13].

Niektóre doniesienia wskazują na skuteczność działania glikokortykosteroidów w leczeniu silnych bólów korzeniowych lub encefalomeningitis. Jednak niewiele doniesień przekonuje o korzystnym lub niekorzystnym skutku działania sterydów u chorych na neuroboreliozę, którzy zostali poddani właściwemu leczeniu przeciwbakteryjnemu [14].


http://www.researchgate.net/profile/Joanna_Zajkowska2/publication/266011866_Neuroborelioza__wybrane_aspekty_patogenezy_diagnostyki_i_leczenia/links/54aefda20cf2b48e8ed4d82c.pdf?inViewer=true&disableCoverPage=true&origin=publication_detail.                                                                                                                                                                                                                                                                                            




 

1 komentarz:

  1. Wczoraj wszedłem na ten blog i na tym blogu zostałem do dzisiaj. Przeczytałem każdy artykuł.

    OdpowiedzUsuń