Strony

poniedziałek, 15 lutego 2016

Wyniki fałszywie ujemne


Wyniki fałszywie ujemne

Lokalna produkcja przeciwciał, np.: w płynie mózgowo-rdzeniowym lub płynie stawowym oraz tendencja patogenu do maskowania swojej obecności poprzez wewnątrzkomórkowe bytowanie może być przyczyną fałszywie ujemnych wyników [49].

Antybiotykoterapia wdrożona w początkowych stadiach choroby może osłabiać odpowiedź humoralną i generować wyniki fałszywie ujemne, pomimo jednoznacznych objawów klinicznych choroby [4].

Ryzyko uzyskania wyników fałszywie ujemnych istnieje również u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi oraz w przypadku ostrej infekcji krętkami Borrelia.

W obu wymienionych przypadkach może dojść do powstania kompleksów pomiędzy krążącymi przeciwciałami a antygenami bakteryjnymi. Powstałe kompleksy immunologiczne nie mogą być wykrywane przez powszechnie stosowane techniki serologiczne [36, 51].

W rutynowym postępowaniu diagnostycznym surowice niereaktywne w teście ELISA nie są poddawane dalszemu testowaniu [18].

Jednak badania Ang i wsp.[2] jak również badania własne (dane niepublikowane) potwierdzają iż ta sama próbka niereaktywna

w teście ELISA może być immunoreaktywna w teście IB. Z powyższych danych wynika iż technika ELISA może„ przepuszczać” wyniki dodatnie.

Dobrą praktyką byłoby potwierdzanie nie tylko wątpliwych i dodatnich ale również ujemnych wyników testu przesiewowego w uzasadnionych przypadkach, np.: w odniesieniu do pacjentów z klinicznym podejrzeniem boreliozy z Lyme [2, 52].

Pozostaje jednak pytanie o czułość testu przesiewowego, czas w jakim pobrano próbkę do badań oraz o refundację i tak już wysokich kosztów badań serologicznych z zakresu diagnostyki boreliozy z Lyme.

We wczesnych stadiach boreliozy,kiedy miano przeciwciał jest niskie testy serologiczne mogą być fałszywie ujemne z powodu niskiej czułości.


Odpowiedni czas pobrania materiału do badań serologicznych (3–4 tygodnie od momentu zakażenia) może ograniczyć generowanie wyników fałszywie ujemnych [18, 20, 33, 34, 50].


caly artykul pod linkiem :
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz