Strony

poniedziałek, 12 lutego 2018

krętek - bakterie - Choroby

krętek :Borrelia burgdorferi  choroba BORELIOZA

należy do rodziny Spirochaetacea w obrębie rzędu Spirochaetales. Jest to bakteria chorobotwórcza, będąca krętkiem (długość 15–20 μm, grubość 0,2–0,3 μm), którego komórka jest śrubowato skręcona oraz posiada rzęski umieszczone w przestrzeni peryplazmatycznej, które umożliwiają poruszanie się komórki do przodu ruchem śrubowym. Tego typu komórki najlepiej poruszają się w lepkim środowisku jak np. mucyna wyścielająca przewód pokarmowy. Krętki mają także zdolność przewiercania się poprzez komórki ssaków lub pomiędzy nimi. Szczególny sposób poruszania się bakterii borrelii umożliwia przenoszenie się jej z krwiobiegu do tkanek .Nietypową cechą Borrelia burgdorferi jest to, że nie potrzebuje żelaza do życia, a zamiast tego w dużych ilościach potrzebuje manganu. Co istotne jednym z mechanizmów obronnych przed patogenami jest produkcja przez wątrobę hormonu hepcydyny, który ma za zadanie hamowanie absorpcji żelaza w jelitach oraz zmniejszenie dostawania się go do krwiobiegu. Dzięki takiemu mechanizmowi większość mikroorganizmów chorobotwórczych ma niewystarczającą ilość tego pierwiastka do przeżycia. Zatem borrelia stworzyła sobie większe możliwości przetrwania dzięki uniezależnieniu się od żelaza

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2015/12/bakteria-borrelia.html

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2016/02/kretki-borrelia-bakterie.html


( Abigail A. Salyers, Dixie D. Whitt, Mikrobiologia, Różnorodność, chorobotwórczość i środowisko, 2012, s. 57)
( Kociołek Barbara, Poszukiwana: Borrelia burgdorferi)


Leczenie trudne i skomplikowane :

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2016/04/drhorowitzformy-bakteriileczenie.html

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2016/02/projektowanie-terapiileczenia.html

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2016/02/poszczegolne-gatunki-odpowiadaja-za.html

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2016/09/293-prac-na-temat-ze-borrelia-tworzy.html

http://boreliozaabc.blogspot.nl/2015/11/bakteria-opis-i-jej-niesamowite.html


--------------------------------
Do rodziny krętków należą również inne bakterie powodujące groźne choroby :

krętek blady (Treponema pallidum) - choroba Kiła

bakteria spiralna, względnie beztlenowa, wykazująca ruch, nie barwi się w metodzie Grama, ale zawiera lipopolisacharyd, więc zalicza się ją do bakterii Gram-ujemnych]. Posiada od 6 do 14 skrętów, osiąga średnicę ok. 0,1-0,5 μm i długość od 5 do 15 μm. Jest obligatoryjnym pasożytem. Nie rośnie na podłożach hodowlanych.

Znanych jest pięć podgatunków: T. pallidum pallidum powodujący kiłę, T. pallidum pertenue powodujący frambezję, T. pallidum carateum będący przyczyną pinty, T. pallidum trirocllium, który powoduje kiłę i pintę oraz T. pallidum endemicum wywołujący bejel.
Jest przyczyną choroby przenoszonej drogą płciową – kiły występującej tylko u ludzi. Inną drogą zarażenia jest przeniesienie choroby przez ciężarną matkę na płód. Takie dziecko może urodzić się z poważnymi wadami układu nerwowego i narządów.
Krętek blady jest bakterią wrażliwą na wahania temperatur, światło, wysychanie, związki chemiczne. Może zachowywać żywotność przez 24 h w soli fizjologicznej, a w surowicy krwi przez kilka dni. Wrotami zakażenia są narządy płciowe. Po wniknięciu do organizmu szybko dostaje się do naczyń chłonnych i krwionośnych, skąd rozprzestrzenia się w organizmie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C4%99tek_blady

leczenie :

https://www.researchgate.net/publication/289671782_Kila_osrodkowego_ukladu_nerwowego_-_trudnosci_diagnostyczne

W leczeniu stosuje się antybiotyki – najczęściej najstarszy z nich – penicylinę w postaci penicyliny G. Dawkowanie i długość leczenia zależy od stadium choroby. Po zakończeniu kuracji chorzy podlegają badaniom kontrolnym, łącznie z badaniami serologicznym, w celu potwierdzenia skuteczności leczenia. Przy odpowiedniej terapii możliwe jest wyleczenie we wszystkich stadiach choroby, chociaż cofnięcie zmian już spowodowanych przez nią (w późnych stadiach) nie jest już możliwe. W przypadku uczulenia można stosować tetracykliny, dla których z kolei przeciwwskazaniem jest ciąża.
Inne antybiotyki stosowane w leczeniu kiły to: doksycyklina, tetracykliny, erytromycyna, azytromycyna i ceftriakson.

http://www.doctormed.pl/info/urologia/kila-lac-lues-syphilis/
---------------------------

Jagodzica (zwana też malinicą i frambezją)  Treponema pallidum pertenue.

Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą, a drobnoustrój dostaje się do organizmu poprzez drobne zranienia skóry lub błon śluzowych. W pierwszej fazie objawy choroby dotyczą skóry, często są to zmiany na stopach powodujące silne dolegliwości bólowe podczas chodzenia. W dalszych etapach dochodzi do zajęcia węzłów chłonnych oraz kości, szczególnie twarzoczaszki, co skutkuje deformacjami twarzy.

leczenie :

Do rozprawienia się z jagodzicą potrzebne są dwa antybiotyki, a nie sama azytromycyna – piszą hiszpańscy naukowcy na łamach czasopiśmie „The Lancet”. To ten sam zespół specjalistów z Barcelona Institute for Global Health , który w 2012 r. ustalił, że do wyleczenia tej choroby wystarczy jednorazowe podanie azytromycyny, co znalazło odbicie w obowiązujących do tej pory (i wymagających zmian) wytycznych WHO.

http://www.medexpress.pl/jagodzica-azytromycyna-to-za-malo/69510

-------------------------
Leptospira interrogans z rodziny Leptospira.

Leptospirozy to choroby zakaźne, które wywoływane są przez krętki Leptospira. Choroba przenoszona jest przez bydło, konie, świnie, zwierzęta domowe i dzikie oraz psy. Krętki Leptospira poza ustrojem szybko giną, są bardzo wrażliwe na wysychanie i ogólnodostępne środki dezynfekcyjne. Z kolei bardzo dobrze funkcjonują w niskiej temperaturze i podczas ich zamrażania. W wodzie stojącej czy wilgotnej glebie krętki mogą przetrwać wiele tygodni. Rezerwuarem zarazka są małe ssaki oraz gryzonie, np. myszy, dzikie zwierzęta, zwierzęta domowe i hodowlane, np. trzoda chlewna lub bydło.
Źródłem zakażenia Leptospirozą jest mocz zakażonych zwierząt, a wrotami zakażenia są najczęściej spojówki, uszkodzona skóra oraz uszkodzona błona śluzowa przewodu pokarmowego lub nosa. Leptospirozy najszybciej namnażają się w wątrobie, skąd znów przenikają do krwi i wywołują objawy choroby. Zanim pojawia się pierwsze objawy, od zakażenia mogą upłynąć nawet cztery tygodnie.

Leczenie

Uzależnione jest od postaci choroby. Niekiedy (nieleczona) choroba może rozwijać się nawet kilka miesięcy, zanim pojawia się pierwsze objawy. Aby leczenie mogło być efektywne, konieczna jest szybka diagnoza. Z tego powodu osoby, które zauważają u siebie niepokojące objawy powinny jak najprędzej skonsultować się z lekarzem. Terapia chorych powinna odbywać się wyłącznie w warunkach szpitalnych, szczególnie na oddziałach zakaźnych. W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki, np. tetracyklinę, cefalosporyny, penicylinę czy chloramfenikol.

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,leptospiroza---objawy--leczenie--diagnostyka-i-powiklania,artykul,1579535.html

-----------------------------
krętek Treponema carateum

Pinta jest chorobą skóry, która rozpoczyna się zwykle od pojawienia się grudki zlokalizowanej w różnych częściach ciała. Grudka stopniowo się rozrasta, zlewając się z sąsiednimi. Po różnym okresie trwania, zmiany te stopniowo zaczynają się odbarwiać, powodując w końcu powstanie białych plam pozbawionych melaniny oraz powodując w tych miejscach zaniki naskórka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pinta_(choroba)






















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz