Szukaj na tym blogu

wtorek, 25 lipca 2017

SFTS zarazenie czlowieka od ssaka.

Japońskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (24 lipca) o prawdopodobnie pierwszym przypadku transmisji pewnej rozwijającej się choroby odkleszczowej z innego gatunku ssaka na człowieka. Anonimowa pięćdziesięciokilkulatka zmarła podobno w zeszłym roku po ugryzieniu przez bezdomnego chorego kota.

Mieszkanka zachodniej części Japonii próbowała zabrać kota do weterynarza. Po 10 dniach od ugryzienia zmarła. Badanie pobranych od niej próbek wykazało, że przyczyną zgonu była SFTS (ang. severe fever with thrombocytopenia syndrome), rozwijająca się choroba zakaźna, którą po raz pierwszy opisano w północno-wschodnich i centralnych Chinach; obecnie występuje ona także w Japonii i Korei Południowej. Śmiertelność SFTS wynosi 12%, a w niektórych rejonach nawet 30%. Do podstawowych objawów należą gorączka, wymioty, biegunka, niewydolność wielonarządowa, trombocytopenia, leukopenia i podwyższone enzymy wątrobowe. Okres inkubacji wynosi od 6 dni do 2 tygodni. Wirusa SFTS wykrywano u Haemaphysalis longicornis, Ixodes nipponensis, Amblyomma testudinarium i Rhipicephalus microplus.

Ponieważ u zmarłej nie znaleziono śladu ugryzienia przez kleszcza, lekarze założyli, że kobieta zaraziła się od kota. Dotąd nie opisano przypadków transmisji ze zwierzęcia na człowieka [wiadomo natomiast, że można się zakazić przez kontakt z płynami ustrojowymi, np. krwią, chorych ludzi]. Nadal nie potwierdzono, że wirus pochodził od kota, ale możliwe, że to pierwsza taka sytuacja - powiedział agencji prasowej AFP przedstawiciel japońskiego Ministerstwa

http://kopalniawiedzy.pl/choroba-odkleszczowa-SFTS-severe-fever-with-thrombocytopenia-syndrome-Japonia-bezdomny-kot,26779
----------------------------------------
2012
Severe Fever with Thrombocytopenia Syndrome Virus, Shandong Province, China

Abstract

Severe fever with thrombocytopenia syndrome, which results in severe illness and has a high case-fatality rate, is caused by a novel bunyavirus, severe fever with thrombocytopenia syndrome virus. We found that samples from 2/237 (0.8%) healthy persons and 111/134 (83%) goats in Yiyuan County, Shandong Province, China, were seropositive for this virus.
--------------
We found a high seroprevalence of SFTSV among goats in Yiyuan County but a low seroprevalence among humans. The seropositive persons were from 2 different villages and were not linked to each other; only 1 was involved in herding goats and neither in milking or butchering. Thus, the exposure route was not clear. Neither of the seropositive persons reported clinical illness; however, this finding is limited by the possibility of recall bias.
A previous study of 200 serum samples collected from SFTSV-endemic areas showed no subclinical infection with SFTSV (1). The discrepancy between that study and our study may be a result of the low overall seroprevalence of SFTSV. We conclude that subclinical SFTSV infections or a relatively mild form of SFTS illness may occur in humans; however, more research is needed.
Dr Zhao is an associate professor in the Department of Laboratory Microbiology, School of Public Health, Shandong University, Jinan, China. His research interest is the pathogenesis of virus infections

https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/18/6/11-1345_article
----------------------------------------
Lista najgroźniejszych chorób według WHO
 
1)      Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska
2)      Gorączka krwotoczna Ebola
3)      Gorączka krwotoczna Marburg
4)      Gorączka Lassa
5)      Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS)
6)      Ciężki ostry zespół oddechowy (SARS)
7)      Zakażenie spowodowane wirusem Nipah
8)      Gorączka Doliny Rift
 
Większość z nich ma charakter zoonotyczny. Ponadto, jeszcze trzy choroby zostały oznaczone jako „poważne” i wymagające, w następnej kolejności, bardzo szybkiego działania – chikungunya, zespół ostrej gorączki z trombocytopenią (SFTS) oraz gorączka Zika.
 
Inne choroby o potencjale epidemicznym – takie jak HIV/AIDS, gruźlica, malaria, ptasia grypa i denga – nie znalazły się na liście ze względu na to, że istnieją już mechanizmy ich kontroli i zapobiegania rozwojowi epidemii, a ponadto prowadzone są prace nad zaawansowaną terapią.
 
 
----------------------------------------
 Z artykułu zamieszczonego w New England Journal of Medicine:
 
Początkowo naukowcy z Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób sądzili, że mężczyźni zarazili się bakterią anaplazmozy, ale wyniki laboratoryjne nie potwierdziły tych przypuszczeń.

Okazało się, że wirus jest w rzeczywistości częścią rodzaju phlebovirusa. Phlebovirus należy do rodziny Buniawirusów, z której pochodzi także przenoszony przez gryzonie, śmiertelny hantavirus (trafił on niedawno na czołówki gazet z powodu wybuchu epidemii w Parku Narodowym w Yosemite).

NBC News podało, że "wirus Heartland" jest jedynym phlebovirusem, poza chińskim SFTS (zespół ostrej gorączki z trombocytopenią), który może być przenoszony przez kleszcze
.

http://www.biomedical.pl/zdrowie/przypadki-kleszczowego-zapalenia-mozgu-w-stanie-missouri-a7817.html
----------------------------------------
SFTSV jest flebowirusem należącym do rodziny Bunyaviridae. Jej przedstawicielem jest m.in. wirus Hanta wywołujący gorączkę krwotoczną, której śmiertelność sięga 55 proc. Bunyaviridae to otoczkowe wirusy, których materiałem genetycznym jest pojedyncza nić RNA. Tylko niektóre z nich wykrywa się u ludzi – większość zakaża stawonogi i gryzonie.

Zakażenie wirusem SFTSV prowadzi do wystąpienia zespołu ciężkiej gorączki i towarzyszącej trombocytopenii (severe fever with thrombocytopenia syndrome, SFTS). Wśród objawów  choroby wymienia się gorączkę, wymioty, biegunkę, niewydolność wielonarządową, małą liczbę płytek krwi, leukopenię i podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych. W wyniku infekcji umiera nawet co 3 pacjent. SFTSV występuje endemicznie w środkowych i północno-wschodnich prowincjach Chin. Większość zakażeń notuje się w okresie od kwietnia do lipca.

Pierwsze rozpoznanie SFTS w Japonii postawiono w 2012 roku. Niestety, pomimo to zakażona pacjentka zmarła. Po tym czasie retrospektywnie infekcję SFTSV rozpoznano u kolejnych 10 osób. Wszystkie zamieszkiwały zachodnie rejony Japonii, a ich wiek wynosił ≥50 lat. Choroba zakończyła się zgonem u 6 badanych. W sumie stosunek zakażonych mężczyzn do kobiet wyniósł 8:3. Wirusa udało się wyizolować z próbek pobranych od 8 chorych. Analiza filogenetyczna wykazała, że genotypy SFTSV pochodzące od Japończyków nie były spokrewnione z tymi wykrytymi na obszarze Chin. Większość zidentyfikowanych pacjentów prezentowała objawy wynikające z krwawienia wewnętrznego (spowodowane najprawdopodobniej zespołem rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego).

Wyniki badania wskazują, że wirus SFTSV nie jest endemiczny wyłącznie dla niektórych regionów Chin. Jedenaście przypadków potwierdzonego zakażenia SFTSV w Japonii wskazuje, że kraj ten ma specyficzne dla siebie genotypy wirusa

http://www.leksykon.com.pl/
---------------------------------------
zdjęcie :
http://www.rynekaptek.pl/farmakologia/who-te-choroby-stwarzaja-najwieksze-zagrozenie,11663.html

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz