Szukaj na tym blogu

wtorek, 12 kwietnia 2016

Borrelia,Bartonella,Babesia,Chlamydia opis,leczenie

BORELIOZA + KOINFEKCJE - rodzaje : bakterie ,pierwotniaki i wirusy
•Borelioza Burgdorferi
•Borelioza Afzelli
•Borelioza Duttoni
•Borelioza Garinii
•Borelioza Hermsii
•Borelioza Rekurents
•Kleszczowe zapalenie mózgu
•Gorączka odkleszczowa
•Bartonella bacilliformi
•Bartonella quintana
•Babesia microti
•Babesia gibsoni
•Babesia divergens
•Ehrlichia
•Rickettsia prowazekii -dur plamisty
•Chlamydia pneumonie
•Chlamydia trachomatii
•Mykoplasma

BORRELIA bakterie

Borrelia burgdorferi - mikroaerofilna, Gram-ujemna, ruchliwa, spiralna i posiadająca peryplazmatyczne wici bakteria, należy do rodziny Spirochaetaceae. Powierzchniowa warstwa oraz trójblaszkowa błona zewnętrzna otacza peryplazmatyczną przestrzeń z 3-18 wewnętrznymi wiciami. Po raz pierwszy opisana i scharakteryzowana przez amerykańskiego naukowca szwajcarskiego pochodzenia Willy'ego Burgdorfa w 1982 r.

Do dzisiaj poznano 11 genogatunków
B. burgdorferi, wśród których 3 są chorobotwórcze dla człowieka:

B. burgdorferi sensu stricto,
B. garinii, B. afzelii.
B. burgdorferi

należy do grupy drobnoustrojów trudnych w hodowli; do wzrostu wymaga złożonych podłóż płynnych, 33-35 st.C., a czas generacji wynosi 12-24 h.

Krętki te posiadają 1 liniowy chromosom i pozachromosomalne DNA w formie kolistych i liniowych plazmidów, odpowiedzialne za kodowanie najważniejszych czynników wirulencji - białek powierzchniowych błony zewnętrznej: lipoproteiny A (OspA) oraz lipoproteiny B (OspB). Białka te są silnymi immunogenami, aktywującymi układ odpornościowy gospodarza (OspA powoduje degranulację monocytów, nasila stan zapalny, wiąże plazminogen, powoduje destrukcję składników macierzy zewnątrzkomórkowej).

B. burgdorferi nie wytwarza endospor, ale w niesprzyjających warunkach może tworzyć różne formy morfologiczne: sferoidalne, formy L (postać owalna bez ściany komórkowej), cysty lub formy granularne. Ponadto bakteria ta jest patogenem żyjącym wewnątrzkomórkowo, zdolnym do przekraczania bariery krew-mózg.

B. burgdorferi stanowi czynnik etiologiczny boreliozy (choroby z Lyme) - przewlekłej, wielofazowej choroby układowej, objawiającej się zespołem zmian dermatologicznych, mięśniowo-szkieletowych, neurologicznych oraz kardiologicznych.

ERLICHOZA Bakterie

Erlichioza jest chorobą odkleszczową wywołaną przez riketsje – bakterie z rodziny Rickettsiales. Występuje u ok. 10-50% kleszczy.

objawy :

gorączka, ból głowy (90%)
ból mięśni (85%)
bóle stawów (70%)
złe samopoczucie (70%)
trombocytopenia (68%)
leukopenia (60%)
hiponatremia – niedobór sodu (40%)
nudności (40%)
wymioty (40%)
powiększenie wątroby śledziony (30%)
zaburzenia umysłowe (20%)
wysypka skórna (10%)
światłowstręt
szmery skurczowe serca
zapalenie spojówek
czerwony brodawkowaty język
zapalenie gardła
wrzody w okolicy narządów płciowych lub jamy ustnej
nienormalny chód.
bóle głowy,
chroniczne zmęczenie, które jednak trudno odróżnić od objawów samej Boreliozy.

Erlichiozę można rozpoznać przede wszystkim po leukopenii, czyli obniżeniu liczby leukocytów we krwi obwodowej. We wczesnej infekcji można zaobserwować zmniejszenie płytek krwi i podwyższone enzymy wątrobowe. .

Leczenie Erlichiozy polega na podawaniu choremu doksycykliny po 200 mg dziennie przez dwa do czterech tygodni. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się wyższe dawki w wydłużonym okresie oraz leczenie dożylne

BABESJA Pierwotniaki

Chorobę wywołują pierwotniaki z rodzaju Babesia, a więc wymaga odrębnego leczenia lekami, które nieskuteczne są w przypadku Boreliozy. Kleszczy zakażonych Babeszjozą jest ok. 20-32 %, a na człowieka mogą przenosić ponad 30 gatunków choroby.
Babeszjoza może objawiać się łagodnie lub przechodzić w stany zagrażające życiu chorego. W pierwszym etapie zakażeni skarżą się na wysoką gorączkę i dreszcze. Później zakażeni Babeszjozą zgłaszają: ,
Objawy :

niemożność wykonania pełnego oddechu,
migrenowe bóle głowy, .
trudne do określenia odczucie utraty równowagi
bóle głowy
zmęczenie
nocne poty
brak łaknienia
bóle mięśni i stawów
odczucie ściśnięcia klatki piersiowej
zadyszka
dreszcze
gorączka
nudności
złe samopoczucie
poty
kaszel w przypadku zajęcia płuc - okazjonalny kaszel.

Zakażenie u chorych tylko na samą Babeszjozę może przejść nawet samoistnie, bez żadnej kuracji. Jednak gdy Babeszjoza występuje wspólnie z Boreliozą, jej leczenie jest o wiele trudniejsze.

Zaleca się leczenie Babeszjozy lekami: Atovaguone, Azytromycyna i artemisinin (produkt ziołowy).

Czas leczenia zależy od stopnia zakażenia i wynosi od trzech tygodni w przypadku wczesnych zakażeń do co najmniej czterech miesięcy w przypadku zakażenia chronicznego. Niestety bardzo często zdarzają się nawroty choroby, nawet po kilku latach od „wyleczenia”.
Wymaz krwi daje wiarygodne wyniki tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu zakażenia. Dlatego czułość testów jest niestety niewystarczająca w przypadku długoletnich lub lekko przebiegających infekcji. Wyniki mogą być więc negatywnie ujemne. Można więc być zakażonym Babesią i mieć ujemne wyniki testów. Najważniejsza jest diagnoza kliniczna pacjenta.

BARTONELLA BLO bakterie

Bakterią zakaża ok. 40% kleszczy, czyli dosyć sporo. Bartonella, w skrócie BLO (Bartonella Like Organism) różni się objawami od typowej Bartonellozy (choroby kociego pazura) i jest wrażliwa na inne leki.

Koinfekcja BLO daje objawy ze strony centralnego układu nerwowego – spotęgowane symptomy przewlekłej Boreliozy :

Objawy :

zwiększona drażliwość,
roztrzęsienie,
bezsenność,
lęki,
niedobory poznawcze,
zaburzenia układu czuciowego,
gorączka,
w skrajnych przypadkach – padaczki.
nieżyt żołądka,
ból brzucha,
poranne bóle podeszw stóp,
bolesne guzki wzdłuż kończyn,
bóle węzłów chłonnych,
czerwone lub sine podłużne wysypki,
palenie i ból skóry.

Bartonella jest wrażliwa na inne leki niż borrelia. Skuteczna w leczeniu BLO okazuje się lewofloksacyna (Levoxa, Tavanic) w dawce najczęściej 500mg dziennie przez co najmniej 1 miesiąc.

W przypadku chronicznej choroby z reguły kuracja trwa 3 miesiące, ale w wielu przypadkach znacznie dłużej.

Rickettsia prowazekii -dur plamisty bakteria

Riketsje to bakterie, które dostają się do organizmu człowieka za pośrednictwem kleszczy, pcheł, wszy i roztoczy, a następnie wywołują niekiedy śmiertelne choroby - tzw. riketsjozy. Dotychczas riketsje zagrażały jedynie m.in. mieszkańcom krajów południowej Europy, jednak ocieplający się klimat sprawił, że dotarły już do Polski. Ich nosicielami są m.in. kleszcze bytujące w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Sprawdź, jakie choroby wywołują riketsje, jakie są objawy zakażenia i na czym polega leczenie.

Riketsje - objawy zakażenia

Charakterystyczne dla chorób wywoływanych przez riketsje, czyli głownie chorób gorączkowych, są bardzo wysoka temperatura ciała - do 40 stopni C. Ponadto pojawia się krwotoczna, plamista wysypka. Do innych objawów należą także: bóle mięśni, niekiedy wymioty, bradykardia, zaczerwienienie gałek ocznych i zapalenie spojówek. Powstające w naczyniach zakrzepy mogą prowadzić do zgorzeli kończyn
Leczenie : Wszystkie riketsje łączy wrażliwość na tetracykliny, dlatego ta grupa antybiotyków jest lekiem z wyboru przy leczeniu riketsjoz.

Chlamydophila pneumoniae bakteria

Chlamydia pneumoniae łącznie z Mycoplasma pneumoniae i Legionella pneumophila należy do grupy, tzw. bakterii atypowych, które lokalizują się wewnątrzkomórkowo. Wywołuje ona infekcje dróg oddechowych w tym zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie płuc. Często infekcje te mają przebieg bezobjawowy lub z bardzo miernie nasilonymi objawami.

Objawy :
objawy związane z zakażeniem dróg oddechowych:
kaszel,
chrypka,
ból gardła
pojawiają się także objawy ze strony innych układów:
bóle i zapalenie stawów.
Zakażenie Chlamydia pneumoniae może również stać się przyczyną zaostrzenia astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Podejrzewa się ją także o udział w uszkodzeniu śródbłonka naczyń, co sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych.
kleszczowe zapalenia mózgu (KZM) – wirus
choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze i prowadząca do ostrych objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu).

Chlamydia trachomatis (bakteria)

Do zakażenia może również dojść przez kontakt intymny
objawy:
dotyczą przede wszystkim układu moczowo-płciowego, między innymi: zapalenie cewki moczowej
zapalenie najądrzy
zapalenie gruczołu krokowego powodują pieczenie podczas oddawania moczu.
objawy, które dotyczą kobiet :
nasilona wydzielina z pochwy
krwawienie z pochwy i krwawienie po stosunku.
powoduje także nadżerkę szyjki macicy,
powstawanie cyst
wtórną bezpłodność.
problemy z oczami :pieczenie, swędzenie, łzawienie, uczucie piasku w oczach.Mogą występować przez wiele miesięcy i żadne krople nie rozwiązują tego problemu.

MYKOPLASMA Mykoplasma pneumoniae i Mycoplasma fermentans (incognitus).

Bakteria
Szacuje się, że 50% do 65% osób chorych na boreliozę jest zainfekowanych różnymi gatunkami mykoplazm. Najbardziej oporni na leczenie chorzy mają prawie zawsze infekcje mykoplazmami.
Choroba może przebiegać bardzo różnie: od bezobjawowej, poprzez objawy lokalne (np. infekcje dróg oddechowych), aż po infekcje układową.
W osłabionym organizmie na skutek innej infekcji (np. krętkiem Borrelii czy chlamydiozą), zakażenie mykoplazmą może dawać bardzo poważne objawy. Mykoplazmy atakują miedzy innymi układ nerwowy, mięśnie (w tym serce) i stawy. Objawy zakażenia tym patogenem są bardzo zbliżone do objawów boreliozy.
zmęczenie nieprzechodzące po odpoczynku,
nietolerancja wysiłku fizycznego,
dysfunkcje neurologiczne,
problemy psychiczne,
problemy poznawcze,
bezsenność,
depresja,
bóle głowy,
bóle mięśni i stawów,
opuchlizna stawów,
bóle węzłów chłonnych,
problemy z oddychaniem,
pocenie się,
mdłości,
bóle brzucha,
gorączka,
chroniczne zapalenie spojówek,
zmiany skórne (wysypki, rumienie),
zapalenie mięśnia serca, osierdzia, wątroby, trzustki i inne objawy.
infekcje dróg oddechowych:
podwyższona temperatura,
suchy nasilający się w nocy kaszel,
bóle głowy, które mogą być potęgowane przez zapalenia zatok(występujące u 2/3 chorych ),
nawracające zapalenia gardła, krtani i tchawicy, ostre zapalenia oskrzeli, oskrzelików, a nawet płuc.

Mykoplazma działa w sposób destrukcyjny na organizm gospodarza przez:
naśladowanie antygenów zainfekowanego organizmu, wywołując objawy autoagresji
konkurowanie o składniki odżywcze z komórkami organizmu
zaburzanie metabolizmu stymulowanie uwalniania reaktywnego tlenu i zapoczątkowanie kaskady reakcji tlenek azotu/ nadtlenoazotyn, prowadzącej do uszkodzenia komórek, szczególnie komórek nerwowych utlenianie i niszczenie błon komórkowych, głównie błon komórek nerwowych i mitochondriów uwalnianie toksyny.

-----------------------------------------------
WYNIKI BADAŃ

W analizowanej grupie pacjentów przeciwciała przeciwko Borrelia
burgdorferi wykryto u 104 osób (65,0%). U 126 pacjentów (78,7%) wykryto przeciwciała przeciwko Bartonella sp., w 38 przypadkach (23,7%) stwierdzono przeciwciała przeciwko Babesia microti, zaś przeciwciała przeciwko Anaplasma phagocytophilum wykryto u 34 pacjentów (21,2%). W grupie kontrolnej stwierdzono 4 wyniki pozytywne (8%) z antygenem Borrelia burgdorferi,12 z antygenem Bartonella sp. (24%), 3 wy...niki pozytywne (6%) dla Anaplasma
phagocytophilum, nie stwierdzono zaś przeciwciał przeciw Babesia microti.

Porównując częstość występowania surowic z przeciwciałami przeciwko więcej niz jednemu czynnikowi zakaźnemu, stwierdzono istotną statystycznie róznicę pomiędzy pacjentami a grupą kontrolną (p ≤ 0,01, Tab I-V).

W grupie pacjentów najczęściej współwystępowały przeciwciała przeciw Borrelia burgdorferi i Bartonella spp., które stwierdzono u 79 pacjentów, przy czym w 59 przypadkach występowały tylko te dwa przeciwciała z badanych,natomiast w 20 przypadkach stwierdzono dodatkowo przeciwciała przeciwko Babesia microti lub/i Anaplasma phagocytophilum (Tab. I, Ia). W surowicach 25
pacjentów wykazano koinfekcję Borrelia burgdorferi i Babesia microti, w tym w 14 surowicach wykazano 2 czynniki zakaźne, a w 11 równieŜ Anaplasma phagocytophilum lub/i Bartonella spp. (Tab. III).
2010 -

JOLANTA CHMIELEWSKA-BADORA, EWA CISAK, VIOLETTA ZAJĄC,JACEK ZWOLIŃSKI, JACEK DUTKIEWICZ
WYSTĘPOWANIE WSPÓŁZAKAZEŃ BORRELIA BURGDORFERI,
ANAPLASMA PHAGOCYTOPHILUM, BARTONELLA SPP. I BABESIA MICROTI U PACJENTÓW Z ROZPOZNANIEM BORELIOZY
http://monz.pl/fulltxt.php?ICID=977377.

-------------------------------------------------------
 

1 komentarz:

  1. Jak zwykle ciekawy materiał ;) miło by było jeśli treść dała by się skopiować aby móc wkleić do do worda i sb wydrukować, rodzice starszego pokolenia nie potrafią korzystać z komputera ;(

    OdpowiedzUsuń