Szukaj na tym blogu

środa, 20 kwietnia 2016

Przeciw kleszczom co stosowac ?

Preparaty do pryskania ubrania wg ILADS to sa zawierające DEET i permetryne.repelenty
-------------------------------------------
PERMENTYNA

https://www.youtube.com/watch?time_continue=247&v=YkNvEGuKgzY
-------------------------------------------
Nootkatone

http://www.evolva.com/products/nootkatone/
---------------------------------------------
DEET:

"Związek chemiczny o nazwie N,N-Dietylo-m-toluamid, zazwyczaj zwany DEET, to nasz cudowny środek. Wynaleziony przez naukowców pracujących dla Armii USA naprawdę działa! Zaczęto go stosować już w 1946 roku. Amerykańska armia używała go głównie w Wietnamie i południowo-wschodniej Azji.

W 1957 roku doczekał się również wersji przeznaczonej dla cywilów. Wojskowa wersja zawierała stężenie DEET aż 75%. Jednak badania wskazują, że różnice w działaniu w zawartości powyżej 50% są ledwo zauważalne.

W 1989 wojsko USA przeszło na produkt wytwarzany przez firmę 3M, który ma 33% DEET. Jest on też dostępny dla cywili pod nazwą Ultrathon i zawiera 25% DEET.

Inne środki, to Bros (12% DEET) i Mugga (20% DEET). Wszystkie działają podobnie, tzn. skutecznie odstraszają komary. Należy zaznaczyć, że nie zabijemy tym komarów. Substancje te powodują nieprzyjemny zapach dla owadów (dla ludzi jest dość obojętny) i w miejscach spryskanych po prostu nie usiądą."
-----------------------------------------------------
MoskitieryNajlepiej zadbać o to, by owady nie dostawały się do domu. Pomocne mogą okazać się syntetyczne lub bawełniane moskitiery, które montujemy w oknach. Możemy cieniutką siateczką osłonić także łóżko, a już na pewno łóżeczko lub wózek, w którym śpi małe dziecko.

Ubranie
Ciało przed komarami możemy chronić ubraniem: długie rękawy i nogawki, niezbyt cienkie materiały (bo przez cienkie komar przebije się bez problemu) – to powinno w pewnym stopniu pomóc. Również gdy wybieramy się do lasu, na łąkę lub do parku – wszędzie tam, gdzie mogą zaatakować nas kleszcze, powinniśmy ubrać się jak najszczelniej.

Repelenty
Odsłonięte części ciała możemy posmarować preparatami odstraszającymi kleszcze i komary. Jednak te, tak zwane repelenty, zawierają syntetyczne związki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego repelentów lepiej nie stosować u niemowląt i małych dzieci. Ale również dorośli nie powinni używać ich zbyt często, ani nakładać na dużą powierzchnię skóry. Żeby były skuteczne, nie pokrywajmy ich kremem do opalania. Niestety nie ochronią nas całkowicie przed kleszczami i komarami. Z najnowszego testu niemieckiej Fundacji Warentest, w którym badaniom poddano 20 różnych produktów na kleszcze i komary, wynika, że obiecywana przez producentów długotrwała, niekiedy nawet ośmiogodzinna ochrona, to mit. Czas działania poszczególnych preparatów różnił się w zależności od osoby i wynosił od 40 do 360 minut.
Oto repelenty najczęściej stosowane w środkach odstraszających owady:

DEET – jego częste stosowanie może podrażniać skórę, a nawet powodować zakłócenia systemu nerwowego i rozrodczego. Preparatów z DEET nie wolno nanosić na skórę łącznie z innymi substancjami farmakologicznie czynnymi, ponieważ może to zwiększyć ich wchłanianie.

Bayrepel (ikarydyna) jest bezpieczniejszy, może być najwyżej przyczyną podrażnienia skóry. Oddziałuje na receptory węchu owadów, które przestają rozpoznawać zapachy wydzielane przez człowieka.

Insekt Repellent 3535 (ethyl butylacetoaminopropionate) w 2001 r. został zatwierdzony przez WHO. Jak do tej pory nie ma badań na temat sposobu działania tego syntetycznego związku na owady, ale uznaje się go za repelent o najmniejszej szkodliwości toksykologicznej.

Olejki eteryczne
Alternatywą dla substancji syntetycznych są preparaty z olejkami eterycznymi: anyżowym, bergamotki, kamforowym, cynamonowym, goździkowym, kokosowym, eukaliptusowym, lawendowym czy cytrynowym. Działają jednak jeszcze krócej i mniej skutecznie niż repelenty. Poza tym fakt, że są naturalne, wcale nie znaczy, że nam nie zaszkodzą. Wręcz przeciwnie. Aby w ogóle zadziałały, muszą występować w dużej koncentracji. Dlatego mogą być przyczyną podrażnień skóry i wywoływać alergię.

Biocydy
To substancje owadobójcze uwalniane ze specjalnych urządzeń – fumigatorów (np. spiral lub płytek) i elektrofumigatorów, działających na baterie lub włączanych do kontaktu. Są stosunkowo skuteczne. Ale uwaga: uwalniane substancje zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniu i mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, przede wszystkim u małych dzieci i alergików. Dlatego fumigatory lepiej używać w ostateczności, na przykład w krajach, gdzie komary roznoszą malarię.

Świece, pochodnie, ultradźwięki
W sklepach możemy przebierać i w różnych innych produktach, których zadaniem jest odstraszanie komarów. To między innymi świece i pochodnie zapachowe, uwalniające olejki eteryczne, a także urządzenia włączane do kontaktu, emitujące ultradźwięki. Test Fundacji Warentest wykazał jednak, że są one całkowicie nieskuteczne. Podczas gdy urządzenia na ultradźwięki są bezpieczne dla naszego zdrowia, to wszelkie produkty uwalniające olejki zapachowe – już niekoniecznie.

http://www.pro-test.pl/article_article/7211,0/Środki+na+owady_Ostre+cięcie.html
-------------------------------------------------

Żel zawierający azytromycynę przeciwko krętkom borelii znajduje się w fazie testowania klinicznego. Jeżeli naniesie się go do trzech dni po ukąszeniu kleszcza (potocznie nazywanym również ugryzieniem), może prawdopodobnie zapobiegać zarażeniu się boreliozą, gdyż bakterie przebywają po ukąszeniu jeszcze dłuższy czas w okolicy miejsca, gdzie ssał kleszcz.

http://www.allum.pl/krankheiten/therapie/86466344/srodek-odstraszajacy-owady

http://www.allum.pl/krankheiten/therapie/1836209128/kleszcze-jako-przenosiciele-chorob-borelioza-i-fsme
----------------------------------------
Sprawdz jakie srodki i na jak dlugo dzialaja przeciw kleszczom

https://www.epa.gov/insect-repellents/find-repellent-right-you

----------------------------------------

Series of three images showing a man treating his clothing with permethrin

Repel Ticks on Skin and Clothing

  • Use repellent that contains 20 percent or more DEET, picaridin, or IR3535 on exposed skin for protection that lasts several hours.
    • Always follow product instructions. Parents should apply this product to their children, avoiding hands, eyes, and mouth.
  • Use products that contain permethrin on clothing. Treat clothing and gear, such as boots, pants, socks and tents with products containing 0.5% permethrin. It remains protective through several washings. Pre-treated clothing is available and may be protective longer.
https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html
-----------------------

Naturalna receptura przeciw ukąszeniu kleszcza
1/2 łyżeczki każdego z olejków eterycznych:
Rhododendron tomentosum (Bagno zwyczajne, Ledum palustre)
Tagetes minuta (Aksamitka drobna)
Chamaecyparis nootkatensis (Cyprysik nutkajski)
Artemisia absinthium (Bylica piołun)
Myrica gale (Woskownica europejska)
Juniperus virginia (Jałowiec wirginijski)
Eucalyptus citriodora (Eukaliptus cytrynowy)
Origanum majorana (Majeranek ogrodowy)
Dodaj wszystkie olejki do 235 ml czystego alkoholu (95%), wymieszaj dokładnie i przechowuj w ciemnej butelce z dala od światła.

Przelać część np. 30 ml do buteleczki ze spryskiwaczem i spryskiwać sie przed wyjściem na zewnątrz w okresie aktywności kleszczy. Czynność powtarzać w miarę często.

http://www.buhner.pl/articles-protokol_rozszerzony_wg_drugiego_wydania_ksiazki__cz_iv-61.html
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Odstraszacz zastosowania  ludzkiego przed komarami, kleszczami 
za dr. Różańskim
 Olejek z kminu rzymskiego 1 ml
 Olejek sandałowy 0,5 ml
 Olejek eukaliptusowy 0,5 ml (lub lawendowy lub majerankowy)
 Olejek waniliowy 0,5 ml
 Olejek geraniowy lub anyżowy 1 ml
 Olejek cedrowy lub manuka albo herbaciany 1 ml
 Octan etylu ( lub isopropanol lub spirytus 70 %) 200 ml
powyższe proporcje wymieszać i spryskiwać ubranie by użyć do posmarowania ciała - olejki rozpuścić w oleju ryżowym lub migdałowym.Ważne: na świeżo posmarowane ciało, ubrać odzież by również i ona nasiąknęła olejkami.
-----------------------------------------------------------------------
Przepis na Znikacza Kleszczy:
  • 5ml olejku eterycznego anyżowego
  • 5ml olejku eterycznego eukaliptusowego
  • 10ml olejku eterycznego lemongrasowego (trawka cytrynowa)
  • 10ml olejku eterycznego cytronella
  • 10ml salicylanu metylu lub olejku eterycznego golteriowego
  • 10ml octanu etylu
  • 100ml nalewki burszynowej na etanolu powyżej 70%
  • nafta 850ml

Olejki eteryczne na kleszcze

Octan etylu – kleszcze nie cierpią tego zapachu
Być może nie znasz tej chemicznej nazwy, jednak zapach łatwo przywołasz z pamięci: zmywacz do paznokci i silikonu pachną właśnie octanem etylu. Nie jest to skomplikowana chemia, substancja powstaje z octu i spirytusu, w obecności kwasu siarkowego. Octan etylu obecny jest w żywych organizmach (śladowe ilości). To substancja łatwopalna, znakomity rozpuszczalnik do kwasów i żywic – przekonałam się o tym na zajęciach z fototerapii wojennej w Krośnie. Tam po raz pierwszy doprowadziłam do wrzenia octan etylu zmieszany z eterem i spirytusem – zajęcie bardzo bezpieczne, pod warunkiem korzystania z elektrycznego podgrzewacza i wentylowanego pomieszczenia. Substancję można bez obaw aplikować na skórę, ma działanie lecznicze przy mięśniobólach, chorobach stawów.
Octan etylu jako lek na czkawkę? czemu nie, zajrzyj na Łuskiewnika – post o octanie etylu . Octan etylu zwalcza roztocza, można  dodawać do płynu do mycia podłogi.

Salicylan metylu lub olejek golteriowy

Salicylanu brak w herbisklepie (chwilowo), olejek golteriowy w fazie poszukiwań. Po moją porcję składnika do Znikacza Kleszczy  idę więc na podmokłą łąkę. Kłącza wiązówki błotnej (królowej łąki) to znakomite źródło salicylanu metylu. Już podczas wykopywania surowca można poczuć intensywny zapach, znany z maści Ben Gay – „to zdumiewające, pachnie jak w aptece”, komentują zawsze uczestnicy moich ziołowych warsztatów. Surowiec (kłącze) dostępny od jesieni do wiosny, w maju roślina rozwija liście, później kwitnie cudownie.
Kłącze należy oczyścić, rozdrobnić, zalać alkoholem 30%  i doprowadzić do wrzenia. 50ml takiego wywaru wędruje do mojej porcji Znikacza Kleszczy.

-----------------------------------------------------------
Do wykonania preparatu każdy miał do dyspozycji następujące składniki:
  • olejek cytronella
  • olejek eukaliptus cytrynowy
  • olejek trawa cytrynowa
  • olejek anyżowy
  • olejek golteriowy
  • olejek goździkowy
  • olejek amyrisowy
  • olejek ylang-ylang
  • olejek cedrowy (wirginijski)
  • etanolowy ekstrakt żywicy benzoesowej (styraks)
  • paczula
  • octan benzylu
  • ekstrakt z gałązek tui w octanie etylu
  • ekstrakt z bursztynów w octanie etylu
Bazowa receptura:
  1. wykorzystaj po 1 g wybranych olejków eterycznych, minimum 5 różnych
  2. dodaj 1g octanu benzylu i 5g wybranego ekstraktu na octanie etylu
  3. dodaj naftę kosmetyczną do 100g
  4. rozlej do butelek
Następnego dnia przygotowałam Łapacze Kleszczy, czyli białe taśmy, przyczepione do sznurków. Każdy Łapacz ma swój numerek, nasączony jest wybraną substancją o potencjale odstraszającym kleszcze. Numerki i nazwy substancji spisane są na osobnej kartce.
Łapacze ciągnie się za sobą po lesie, podczas zbiorów ziół. Co 10 minut należy wykonać przegląd Łapaczy, czyli sprawdzić/policzyć ilość kleszczy. Biała powierzchnia ułatwia procedurę, kleszcze są bardzo dobrze widoczne.

Oto wyniki eksperymentu
  1. kontrolny                  : kleszcz
  2. kontrolny                  : kleszcz
  3. kontrolny                  : pusty
  4. kontrolny                  : kleszcz
  5. znikacz Beaty           : pusty
  6. olejek anyżowy        : pusty
  7. olejek goździkowy  : kleszcz
  8. golteria rozesłana   : kleszcz
  9. eukaliptus cytrynowy: pusty
  10. znikacz Magdy         : pusty
  11. olejek cytronella     : pusty
  12. trawa cytronowa     : kleszcz był ale….zniknął
  13. octan benzylu          :pusty
  14. kontrolny                  : był kleszcz i zniknął
  15. kontrolny                  : pusty
  16. kontrolny                  : 3 kleszcze
  17. kontrolny                  : (ten piesek zaginął  w akcji)
  18. octan etylu               : kleszcze
  19. znikacz Moniki        :pusty
  20. znikacz Basi             : pusty
Eksperyment potwierdził skuteczność Znikacza Kleszczy. Negatywne wyniki substancji jak: octan etylu, olejek goździkowy i golteriowy mogą dziwić, są to znane od dawna, skuteczne środki przeciw insektom. Kłopot stanowi ich lotność: ulotniły się zanim weszliśmy do lasu. W związku z tym faktem zasadniczy zadaniem przy komponowaniu nowych repelentów jest utrwalanie zapachu.

O utrwalaniu zapachu rozmawialiśmy podczas wspólnego komponowania botanicznych perfum (warsztaty Chatka Czarów). Paczula, amyris, styraks, anyż, octan beznylu są nie tylko wrogami kleszczy – to fiksatory, substancje utrwalające zapach, „przytrzymują” bardziej lotne składniki.


http://www.herbiness.com/terenowe-testy-preparatow-odstraszajacych-kleszcze-zaprojektuj-wlasny-bezpieczny-repelent/
-----------------------------------------------------------
 Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem do lasu warto użyć jednego z olejków:1. goździkowego
2. cytronelowego
3. z drzewa herbacianego
4. tymiankowego
5. szałwiowego
6. z trawy cytrynowej
7. z mięty pieprzowej
8. ze słodkich migdałów
9. paczulowego
Przed użyciem olejków należy je rozcieńczyć. Wystarczy, że 5 kropli wybranego olejku wymieszasz z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron). Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki
.----------------------------------------------------
Sprawdzony sposobem na kleszcze są zioła:
1. suszona lawenda - kojąca woń lawendy odstrasza nie tylko kleszcze, lecz także pchły i muszki; dzięki niej pozbędziemy się także moli z szafy;
2. szałwia ma nieco gorzkawy posmak, którego nie lubią także kleszcze;
3. mięta pieprzowa - świeży aromat tego zioła z pewnością nie zachęci pasożytów do kąsania;
4. rozmaryn działa relaksująco i poprawia naszą koncentrację; zupełnie odwrotnie działa na kleszcze;
5. tymianek ma orzeźwiający zapach, który skutecznie odstrasza wszelkie owady;
6. melisa lekarska ma zapach zbliżony do cytryny, w związku z tym szybko przegoni kleszcze;
7. geranium - zapach geranium często imituje nieznośny dla kleszczy zapach róż;
8. suszony eukaliptus, podobnie jak mięta, orzeźwia i odstrasza kleszcze.

Przepis na odstraszający kleszcze ziołowy preparat: rozmaryn i tymianek zaparz w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny. Wymieszaj. Preparatem możesz spryskać zarówno siebie, jak i swojego psa lub kota.

------------------------------------------------------
Niektórzy przekonują, że witamina B zmienia skład naszego potu, a to w pewnym stopniu odstrasza kleszcze. Dobrym jej źródłem jest m.in. piwo.

------------------------------------------------------
Intensywna woń czosnku, która zmiesza się z zapachem naszego potu, skutecznie zniechęci kleszcze do kontaktu z nami.
----------------------------------------------------
Maści rozgrzewające zazwyczaj w swoim składzie mają olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamforę, które skutecznie odstraszają kleszcze. Pod wpływem ciepła zapach olejków jest jeszcze bardziej intensywny, co skutecznie zniechęca kleszcze do ukłucia.

------------------------------------------------------
Skutecznym sposobem na kleszcze jest odpowiednie ubranie - długie spodnie, bluzka z rękawem, czapka czy kapelusz na głowie to kolejny sposób na uniknięcie ukąszenia przez kleszcze. Najlepiej, aby ubranie było jasne - widać bardziej kleszcza.Bo dla samych kleszczy to kolor e ma znaczenia.
-------------------------------------------------------
Kleszcze, podobnie jak komary, są wyczulone na ciepło człowieka i woń jego potu. Po tych tropach szybko nas znajdują, w związku z tym dbajmy o higienę osobistą - ale UWAGA! używajmy nieperfumowanych kosmetyków. Wody toaletowe i pachnące kosmetyki to wabik na kleszcze
-------------------------------------------------------

------------------------------------------------------
Płyn przeciw kleszczowy odstraszający :
  • 2 łyżki oleju roślinnego (może być jakikolwiek )
    1 łyżka miąższu z liści aloesu ( jeżeli nie mamy aloesu może być użyty jakiś kupny żel )
    25 kropli olejku różanego
    25 kropli olejku lawendowego
    1 pusta mała butelka na przykład po wodzie mineralnej lub szamponu

wszystkie składniki dodaj do pustej buteleczki i dokładnie wymieszaj potrząsając ją . Tak przygotowanym olejkiem nasmaruj odsłonięte , części ciała przed wyprawą do lasu lub łąki .
Zapach i smak odstraszy kleszcze i nie wgryzą się w nasze ciało.
Czosnek – kleszcz odstrasza również zapach skóry który wydziela nasz organizm po zjedzeniu czosnku , można użyć do tego tabletek zakupionych w aptece lub też jeść zwykły czosnek kupowany w sklepie.
Olejek z drzewa herbacianego – dobrym środkiem odstraszającym kleszcze jest zapach olejku herbacianego . Mieszamy wodę z kilkoma kroplami olejku ( olejek ma bardzo intensywny zapach ) i spryskujemy nim swoje ciało przed wyprawą do lasu lub łąki .
http://zioladobrenawszystko.pl/ziola-na/ziola-na-kleszcze-odstraszajace.html
------------------------------------------------------------------------------
 ZWIERZAKI :

Najlepsze srodki naturalne to: podawanie w pozywieniu czosnku (najlepiej surowego).

- lub specyfik z cytryny i rozmarynu:
2 razy w tygodniu spryskujemy zwierzatko tym specjalnym specyfikiem, przygotowanym wg
przepisu:

1 cytryna najlepiej o zielonej skorce z tzw. uprawy ekologicznej, 1 lyzka suszonego lub jeszcze lepiej - nauralnego rozmarynu. Skorke cytryny z odrobina soku i rozmarynem rozdrabniamy w mikserze lub recznie na mini kawałeczki.
Następnie zalewamy 0,5 l wrzacej wody. zakrecamy w sloiczku na 12 - 24 h. Nastepnie odcedzamy.
Woda spryskujemy skore i futerko naszych podpiecznych, tak by bylo widocznie mokre. Można wetrzeć w skore za uszami.
Uwaga - omijamy nos i oczy. Spryskujemy tylko 2 razy w tygodniu. Ten specyfik w lodowce utrzymuje świeżość przez 6 tygodnii.

- drugi środek naturalny przeciwko kleszczom i pchłom to tzw. puder z ziół, który przygotowujemy wg przepisu:

Ziele suszonej lawendy
szałwii
mięty pieprzowej
rozmarynu
tymianku
melisy
można dodać suszony eukaliptus (możesz wybrać tylko 1 zioło lub kilka razem) -

zioła rozdrabniamy w moździerzu lub mikserem na puder. Ten puder przechowujemy w zczelnie zamkniętym opakowaniu. Pudrem posypujemy całego zwierzaczka, lekko wcieramy w
sierść. Oczywiście omijamy cala głowę, czyli oczy, nos. Warto także sprawdzić, które zioło zwierzak lubi a które nie. Każde z ziół działa tak samo i równie intensywnie, dlatego można wybrać jedno z nich lub mieszać kilka razem w zależności od upodobań zwierzaka. Puder stosujemy przed każdym spacerem lub minimum 2 razy w tygodniu.

źródło:
http://mariabucardi.bloog.pl/id,6204413 ... aid=610a82
-------------------------------------------------------------------
Jean Pierre Hery
Bez pcheł i kleszczy - naturalnie i skutecznie (psy)

W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych dostępny jest cały szereg preparatów przeciwko pchłom i kleszczom, oferowanych w najróżniejszych postaciach - sprayów, zakraplaczy, pudrów, szamponów, czy wreszcie obroży. Wszystkie te środki łączy jedno - ich skład opiera się na silnie działających substancjach chemicznych, które są trujące dla owadów, a nieszkodliwe dla ssaków (jedną z dobrze działających tego typu składowych jest np. permetryna). Mimo, iż wydawałoby się, że trudno w temacie ochrony naszych czworonogów przed owadami powiedzieć coś nowego, w okresie sezonu letniego pojawiły się w sprzedaży nowe, wyjątkowe preparaty wprowadzone przez firmę Jean Pierre Hery. Rewolucyjny jest skład serii zakraplaczy przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych tej firmy nie zawierają one żadnych chemicznych substancji i są całkowicie oparte na naturalnym olejku roślinnym - geramiolu.

Olejek ten wykazuje ogromną skuteczność w działaniu odstraszającym owady. Jak wykazały amerykańskie badania, przeprowadzone przez Uniwersity of Florida, zmniejsza on szanse na ugryzienie przez kleszcze, pchły czy komary o nawet o 90-99% - stąd wykazuje w wielu przypadkach skuteczność wyższą niż u jego chemicznych odpowiedników.

Szczególnie ważny jest fakt, że geraniol jest w pełni naturalnym środkiem, dzięki czemu może być stosowany również u zwierząt młodych, szczególnie wrażliwych lub uczulonych na chemiczne preparaty chroniące przed inwazją pcheł lub kleszczy.

Jean Pierre Hery oferuje cztery wygodne w stosowaniu preparaty Spot On, do zakraplania na grzbiet zwierzęcia. W zależności od wersji możemy wybierać wśród kropli dla szczeniąt i kociąt (do stosowania już od 2 miesiąca życia), dla kotów dorosłych i małych psów, dla psów ras średnich oraz bardzo dużych. Każde opakowanie produktu zawiera trzy ampułki preparatu, z których każda zapewnia ochronę przed zewnętrznymi pasożytami (zarówno pchłami, jak i kleszczami) na okres do 6 tygodni.

Cena kropli Spot On również wypada zachęcająco na tle konkurencyjnych środków

źródło i możliwość nabycia:
http://animalia.pl/produkty_info.php?id=32   /    http://davidicke.pl/forum/kleszcze-t12166.html

-------------------------------------------------------------------------
Aromatyczne olejki jako naturalny środek przeciwko kleszczom.Ziołowe preparaty odstraszające kleszcze (ale też komary i meszki) możesz przygotować samodzielnie w domu.

Dobrze działającym preparatem jest mieszanka zaparzonego rozmarynu i tymianku z dodatkiem soku z cytryny.

Tak przygotowany spray rozpyl na całe ciało przed każdym spacerem.

Kleszcze boją się też aromatycznych olejków: cytronelowego, goździkowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej i mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, tymiankowego, paczulowego. Wystarczy, że olejek rozcieńczysz z olejem roślinnym i wysmarujesz nim odsłonięte fragmenty ciała, żeby skutecznie odstraszyć groźne pajęczaki.

Częste mycie a ochrona przed kleszczami
Odpowiednia higiena osobista i częste mycie, zwłaszcza w upalne dni, pomaga ochronić się przed kleszczami. Pot człowieka ma intensywny zapach przyciągający kleszcze, dlatego przed wyjściem do lasu warto wziąć odświeżający prysznic. Do mycia użyj jednak bezzapachowego mydła lub żelu.

Zapachy perfumowanych kosmetyków i wód toaletowych przyciągają kleszcze. Jeśli spacerujesz po lesie, nie używaj wcześniej ulubionych perfum, wód po goleniu i balsamów.

Suplementy i odpowiednia dieta

Witaminy z grupy B zmieniają zapach potu, który drażni kleszcze. Choć witaminy te znajdują się w prawie każdej nieprzetworzonej żywności i zbilansowana dieta dostarcza ich odpowiednie ilości, czasami trzeba je suplementować. Warto również wprowadzić do swojego jadłospisu więcej roślin strączkowych, jaja, mięso oraz pełnoziarniste zboża, np. owsiankę.

Naturalne domowe sposoby pomogą ci uchronić się przed kleszczami, jednak nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa podobnie jak środki chemiczne. Po każdym pobycie na świeżym powietrzu dokładnie obejrzyj ciało, zmień ubranie, a to ze spaceru wytrzep. Kiedy masz kleszcza, ostrożnie go wyciągnij i skonsultuj się z lekarzem. Wcześnie rozpoczęte leczenie daje szansę na całkowite pozbycie się choroby.

http://allegro.pl/artykul/borelioza-jak-sie-przed-nia-chronic-108221
------------------------------
"Wykorzystanie roślin do zwalczania szkodników w sadach i ogrodach" Alewtina Wasina,Polska 1987 r.
odwar z gałązek i kory Czeremchy zwyczajnej
Według badań rosyjskich uczonych, niszczy nimfy i postacie dorosłe kleszczy pospolitych (pastwiskowych), ale także muchy i komary.
1. Pociąć drobno gałąź
2. Włożyć pocięte gałęzie do garnka -Pocięte gałęzie powinny przykrywać dno.
3. Zalać woda. - Gałęzie zalać zimną wodą (10 l) i zagotować. Gdy tylko odwar zaczyna wrzeć, zmniejszyć ogień na najmniejszy. Gotować 30 min. Zostawić do wystygnięcia
4. Gotowy odwar jest czerwony
5. Odwar zlać do rozpryskiwacza lub konewki - dzięki temu, że gałęzie opadają podczas gotowania na dno, można zrezygnować z przecedzania.
----------------------------------
 "Wykorzystanie roślin do zwalczania szkodników w sadach i ogrodach" (z 1987 r.; napisanej na podstawie kilkudziesięciu lat badań w ZSRR).
Tatarak :
W tataraku jest olejek eteryczny zawierający 82% azaronu, który niszczy kleszcze i komary.Proszek z tataraku

Chrzan pospolity:
Wg wspomnianej książki takie jego właściwości stwierdzono już w połowie lat 60. XX w. Badania dotyczyły proszku z korzeni chrzanu
Cebula:

Zwalcza przędziorka chmielowca, niektóre larwy kleszczy, odstrasza ptaki od drzew owocowych.
Wyciąg 12-15 - godzinny na przędziorka i mszyce: 200 gram łusek na 10 litrów wody.
Proszek z suszonej cebuli – kleszcze.
Rozkrojone, świeże cebule powieszone na drzewie – ptaki.

Bagno zwyczajne

 na mole, roztocza i owady oraz kleszcze stosuje się proszek z suszonych liści
---------------------------------
Black Jack Home&Garden zawiera 0,2% tetrametryny
Niszczy kleszcze, oraz  mrówki, pająki, pchły, pluskwy, pająki, mszyce, gąsienice, przędziorki, komary, muchy, meszki, osy.
------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz