Szukaj na tym blogu

niedziela, 10 kwietnia 2016

Kleszcz


Kleszczepajęczaki należące do podgromady roztoczy (Acari), traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides (Ixodes).

kleszcze twarde (Ixodidae), częściowo okryte twardym pancerzem, oraz pozbawione tego pancerza,

kleszcze miękkie — obrzeżkowate(Argasidae). Rozróżnia się blisko 825 gatunków kleszczy[1]. Są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców.

Długość ciała wynosi od jednego do około 30 mm (większość nie przekracza 15 mm). Kleszcze są wyposażone w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych (hypostom), zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela; posiadają nożycowate szczękoczułki i 1. z czterech par odnóży przekształconą w narząd Hallera.

Gatunki z rodziny Ixodidae ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując zwierzęta na łąkach i w lasach (bez jedzenia mogą żyć do dwóch lat). Są kosmopolityczne.

Borelioze przenosza kleszcze  z rodzaju Ixodes

Kleszcze są wektorami dla wielu chorób; m.in. boreliozy anaplazmozy tularemię gorączkę krwotoczną,babesie,bartonelle ,wirusy i inne


Żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych,pastwiskach,parkach,na trawnikach ,nawet na balkonach z kwiatami..Na wsi i w miastach.

Atakuje liczne ssaki, ptaki i człowieka.

Ukłucie kleszcza jest bardzo często bezbolesne, gdyż wydziela on substancję znieczulającą skórę

Potrafią wyczuć swoją ofiarę nawet z odległości 20 metrów. Zdradza nas zapach potu i stężenie dwutlenku węgla.

Mogą atakować już począwszy od marca aż do listopada (np. kleszcz pospolity, łąkowy). A zdarza się, że pojawiają się już w lutym. Szczyt ich aktywności przypada rano, w godzinach od 8–9 do 11–12 oraz po południu, od godziny 16–17, do zmroku.Jesienią pajęczakom sprzyja duża wilgotność powietrza. Jeśli wynosi np. ponad 75 proc., czują się swietnie i wyruszają na łowy.
Kleszcze są przenoszone przez zwierzęta, zarówno dzikie, jak i udomowione, np. ptaki, myszy, nornice, lisy, sarny, kozy, krowy, psy, koty

Chociaż kleszcze nie żyją na drzewach i z nich nie skaczą, mogą zostać wyniesione wysoko na gałęzie np. przez ptaka, na którym żerują i zrzucone podczas czyszczenia przez niego piór. Dlatego, w miarę możliwości, lepiej chodzić w lesie lub parku szerokimi drogami, nad którymi nie rozciągają się gałęzie'

Kleszcze zalicza się do pajęczaków i roztoczy. Okres rozwoju wszystkich etapów cyklu życiowego kleszcza pospolitego trwa od 1 do 7 lat, w Polsce średnio ok. 3 lat. To pasożyty okresowe trójżywicielskie - każde stadium rozwojowe pasożytuje na osobnym żywicielu. Z ok. 3 tys. jaj złożonych w ściółce przez samice rozwijają się larwy. Są sześcionożne, po nassaniu się krwi żywiciela osiągają wielkość ok. 1 mm.

Larwy atakują drobne ssaki, ptaki, sporadycznie gady i żerują na nich 3 do 6 dni. Potem odpadają od żywiciela i przekształcają się w nimfę, która - żeby przejść w postać dorosłą - musi znowu zaatakować i znaleźć żywiciela. W tym etapie to drobne i średnie ssaki i ptaki. 8-nożna nimfa żeruje od 4 do 7 dni na żywicielu, osiągając do 7 mm po napiciu się krwi żywiciela.

Linieje do postaci dorosłej - zrzuca wylinkę i przeobraża się w samca lub samicę. Samiec ma ok. 2 mm, samice 3 mm. Atakują trzeciego żywiciela. Samiec pobiera niewiele pokarmu na żywicielu, zwiększając rozmiary tylko do 2,5 mm.

Natomiast opita krwią samica znacznie się powiększa, przybierając rozmiary nawet do blisko 2 cm. Po nassaniu się i kopulacji opuszcza żywiciela, składa ogromną liczbę jaj i ginie. Człowiek może być żywicielem wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza pospolitego


---------------------------------------------------------------------------
Produkty przeciwko kleszczom :

naturalne i chemiczne oraz na działające krótko i długo. Ze względu na zasadę działania, środki przeciw kleszczom są albo kontaktowe, albo odstraszające. Większość z nich jest dostępna w aptekach bez recepty, niektóre można zamówić przez Internet.

Dla czworonożnych przyjaciół niektóre preparaty są do kupienia wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych, ale większość możesz nabyć w zwykłym sklepie zoologicznym.

Preparatami w sprayu wystarczy spryskać dokładnie ciało przed wyjściem na spacer. Jednak ich działający odstraszająco na kleszcze zapach może szybko wywietrzeć.

Bardziej efektywne są kremy na kleszcze. Wystarczy, że miejsca narażone na ukąszenia pokryjesz cienką warstwą kremu. W szczególności pamiętaj o wysmarowaniu okolic mankietów i kołnierzyka. Tego typu preparaty nie brudzą ubrań. Ich działanie utrzymuje się do kilku godzin. Można je stosować nawet u malutkich dzieci, poniżej trzech lat, a także u osób ze skórą wrażliwą.

Niektóre zawierają specjalny składnik nazywany DEET, który nie tylko jest w pełni bezpieczny dla człowieka, ale także efektywny w działaniu. Jego zadaniem jest zablokowanie receptorów kleszcza na około 4 godziny (zależy od gatunku i rodzaju insekta). Preparaty dla niemowląt i dzieci nie zawierają DEET ani innych repelentów, tylko naturalne środki aktywne, zwykle roślinne.


https://portal.abczdrowie.pl/preparaty-przeciw-kleszczom

http://tipy.interia.pl/artykul_22894,ochrona-przed-kleszczami-o-czym-pamietac.html
http://www.styl.pl/zdrowie/news-jesli-kiedys-ugryzl-cie-kleszcz,nId,293869
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/przebadal-17-tysiecy-kleszczy-i-nie-ma-watpliwosci-lek-jest-uzasadniony,92196,1,0.html
------------------------------------------------------------
Nasze badania potwierdzają, że powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony - mówi Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego badania wykazują, że na niektórych obszarach Polski ok. 30 proc. kleszczy ma patogeny albo jednej z groźnych chorób, albo nawet kilku z nich.

Co okazało się po analizie zebranego materiału?

- Nasze badania potwierdzają, że powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony. Ich liczebność jest duża, zwłaszcza w miejscach, gdzie ludzie wypoczywają, a znaczący odsetek jest też nosicielami groźnych chorób - powiedział Solarz.

U największego odsetka, bo u 29 proc. badanych kleszczy, znaleziono patogen odpowiadający za anaplazmozę - chorobę przypominającą nieco boreliozę, gdzie po pierwszych objawach przypominających zaziębienie czy grypę, występują komplikacje ze strony układu krążenia, stawów i serca. 21 proc. kleszczy było zakażonych krętkami Borrelia burgdorferi, a 5,7 proc. było z kolei zarażonych pierwotniakami wywołującymi babeszjozę - chorobę podobną do malarii.

Nierzadko badane kleszcze nosiły patogeny więcej niż jednej choroby - najczęściej anaplazmozy i boreliozy, a były też przypadki, że nawet trzech naraz, w tym babeszjozy.

Kleszcze bywają też nosicielami groźnej choroby o podłożu wirusowym - odkleszczowego zapalenia mózgu. Wyniki badań pokazują, że to zagrożenie jest najmniejsze - wirusami zakażonych było ok. 0,1 proc. kleszczy.

Kleszcz jest zdrowy? Nadal zagraża

- Ryzyko ekspozycji na kleszcze jest duże. Do badań wybieraliśmy miejsca, gdzie teoretycznie może ich być dużo i tak było rzeczywiście. Kleszcze często bytują nad zbiornikami wodnymi - zarówno ze względu na podwyższoną wilgotność, bo lubią takie środowisko, jak i na dużą liczbę żywicieli. Oprócz wypoczywających w takich miejscach ludzi są zwierzęta, bo ludzie przyjeżdżają z psami, obecność ludzi przyciąga też gryzonie - mówił Solarz.

Jeśli mamy odrobinę szczęścia i kleszcz, który nas zaatakował jest zdrowy jak ryba, to powodów do radości nadal nie ma. Grozi nam powiem tzw. paraliż kleszczowy.

- Niektóre kleszcze w pewnym środowisku zawierają w ślinie bardzo silną neurotoksynę, która powoduje porażenie nerwowo-mięśniowe klatki piersiowej. Jeśli nie usuniemy w porę kleszcza, może to nawet doprowadzić do uduszenia. Szczególnie niebezpieczne te przypadki paraliżu są u dzieci i osób starszych, lub gdy kleszcz lokalizuje się na szyi, w okolicy głowy - przestrzegł naukowiec.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/przebadal-17-tysiecy-kleszczy-i-nie-ma-watpliwosci-lek-jest-uzasadniony,92196,1,0.html

foto ze strony : http://www.forumakad.pl/archiwum/2007/02/29_nie_taki_kleszcz_straszny.html

----------------------------------------------------------------------------
Preparaty do pryskania ubrania wg ILADS to sa zawierające DEET i permetryne.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Środki ochrony przed kleszczami (repelenty)
Najlepszą ochroną jest kombinacja wyżej wymienionych środków zaradczych i repelentów nanoszonych na skórę (łac. repellere odstraszać, odrzucać).
Fundacja Stiftung Warentest sprawdzała w 2008 r. środki ochrony przed kleszczami oparte na składnikach syntetycznych i roślinnych. Skuteczne okazały się produkty zawierające substancje syntetyczne, jak np. DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), Icaridin i EBAAP (ethyl 3-(N-butylacetamido)propionate...). Niestety nie działają tak długo jak obiecuje ulotka na opakowaniu. Średnio produkty te chronią przed ukąszeniem około dwóch godzin.Produkty oparte na składnikach roślinnych cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Wśród nich skutecznością wyróżnia się PMD (p-Menthan-3,8-Diol, zwany również citriodiolem) stosowany w środkach ochrony przed kleszczami.
 

Substancja ta odstrasza kleszcze od półtorej do trzech godzin. Żaden produkt nie dawał czasu ochrony do ośmiu godzin, mimo deklaracji na opakowaniu. Produkt zawierający kwasy tłuszczowe z kokosa chronił również dwie i pół godziny przed kleszczami. Produkt ten nie ma jednak pozwolenia na sprzedaż, gdyż nie jest zarejestrowany jako biocyd. Wyniki testów można sprawdzić tutaj.
Wszelkie repelenty, zarówno sztuczne jak i roślinne podrażniają oczy i błony śluzowe. Kosmetyki przeciwko kleszczom i inne insektycydy nie powinny być stosowane w okolicach oczu, ust i na skórę poparzoną słońcem.


Żel zawierający azytromycynę przeciwko krętkom borelii znajduje się w fazie testowania klinicznego. Jeżeli naniesie się go do trzech dni po ukąszeniu kleszcza (potocznie nazywanym również ugryzieniem), może prawdopodobnie zapobiegać zarażeniu się boreliozą, gdyż bakterie przebywają po ukąszeniu jeszcze dłuższy czas w okolicy miejsca, gdzie ssał kleszcz.

http://www.allum.pl/krankheiten/therapie/86466344/srodek-odstraszajacy-owady

http://www.allum.pl/krankheiten/therapie/1836209128/kleszcze-jako-przenosiciele-chorob-borelioza-i-fsme
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Odstraszacz zastosowania  ludzkiego przed komarami, kleszczami 
za dr. Różańskim

 Olejek z kminu rzymskiego 1 ml
 Olejek sandałowy 0,5 ml
 Olejek eukaliptusowy 0,5 ml (lub lawendowy lub majerankowy)
 Olejek waniliowy 0,5 ml
 Olejek geraniowy lub anyżowy 1 ml
 Olejek cedrowy lub manuka albo herbaciany 1 ml
 Octan etylu ( lub isopropanol lub spirytus 70 %) 200 ml

powyższe proporcje wymieszać i spryskiwać ubranie by użyć do posmarowania ciała - olejki rozpuścić w oleju ryżowym lub migdałowym.Ważne: na świeżo posmarowane ciało, ubrać odzież by również i ona nasiąknęła olejkami.
 
 
-----------------------------------------------------------------------
Przepis na Znikacza Kleszczy:
  • 5ml olejku eterycznego anyżowego
  • 5ml olejku eterycznego eukaliptusowego
  • 10ml olejku eterycznego lemongrasowego (trawka cytrynowa)
  • 10ml olejku eterycznego cytronella
  • 10ml salicylanu metylu lub olejku eterycznego golteriowego
  • 10ml octanu etylu
  • 100ml nalewki burszynowej na etanolu powyżej 70%
  • nafta 850ml

Olejki eteryczne na kleszcze

Od kilku miesięcy kompletuję zestaw olejków eterycznych do herbi-sklepu. Mam już około 20 pozycji i to w ilościach 1-10 litrów! Wykonanie mojej porcji Znikacza Kleszczy jest więc bardzo łatwe, po prostu biorę składniki z półki: znakomity anyż, eukaliptus, trawa cytrynowa i najnowsza zdobycz: cytronella. Trawa cytrynowa i cytronella to olejki pozyskiwane z palczatek – to rodzaj traw ( 52 gatunki). Olejki mają podobny skład biochemiczny, znacznie różnią się zapachem. Są świetnym repelentem – kleszcze, roztocza i pchły nienawidzą zapachu palczatek. Pachną lekko geraniowo.
Na półkach aktualnie brak olejku golteriowego (golteria rozesłana) – czyli źródła salicylanu metylu, specyficznego zapachu, znanego z maści Ben Gay.

Octan etylu – kleszcze nie cierpią tego zapachu

Być może nie znasz tej chemicznej nazwy, jednak zapach łatwo przywołasz z pamięci: zmywacz do paznokci i silikonu pachną właśnie octanem etylu. Nie jest to skomplikowana chemia, substancja powstaje z octu i spirytusu, w obecności kwasu siarkowego. Octan etylu obecny jest w żywych organizmach (śladowe ilości). To substancja łatwopalna, znakomity rozpuszczalnik do kwasów i żywic – przekonałam się o tym na zajęciach z fototerapii wojennej w Krośnie. Tam po raz pierwszy doprowadziłam do wrzenia octan etylu zmieszany z eterem i spirytusem – zajęcie bardzo bezpieczne, pod warunkiem korzystania z elektrycznego podgrzewacza i wentylowanego pomieszczenia. Substancję można bez obaw aplikować na skórę, ma działanie lecznicze przy mięśniobólach, chorobach stawów.
Octan etylu jako lek na czkawkę? czemu nie, zajrzyj na Łuskiewnika – post o octanie etylu . Octan etylu zwalcza roztocza, można  dodawać do płynu do mycia podłogi.

Salicylan metylu lub olejek golteriowy

Salicylanu brak w herbisklepie (chwilowo), olejek golteriowy w fazie poszukiwań. Po moją porcję składnika do Znikacza Kleszczy  idę więc na podmokłą łąkę. Kłącza wiązówki błotnej (królowej łąki) to znakomite źródło salicylanu metylu. Już podczas wykopywania surowca można poczuć intensywny zapach, znany z maści Ben Gay – „to zdumiewające, pachnie jak w aptece”, komentują zawsze uczestnicy moich ziołowych warsztatów. Surowiec (kłącze) dostępny od jesieni do wiosny, w maju roślina rozwija liście, później kwitnie cudownie.
Kłącze należy oczyścić, rozdrobnić, zalać alkoholem 30%  i doprowadzić do wrzenia. 50ml takiego wywaru wędruje do mojej porcji Znikacza Kleszczy.

Nalewka bursztynowa

Najpopularniejszy przepis na nalewkę bursztynową to: zalej spirytusem i czekaj, może rok, może dwa. Bursztyn rozpuszcza się bardzo powoli, a tu czasu brakuje, bo kleszcze w natarciu. Przyspieszam proces – wystarczy podgrzać spirytus, najlepiej doprowadzić do wrzenia, wtedy ekstrakcja następuje w przyspieszonym tempie (znakomite efekty już po 1 godzinie). Ekstrakcja przebiega jeszcze szybciej, jeśli do spirytusu dolewam odrobinę octanu etylu, całość do wrzenia. Uwaga – robię to na wolnym powietrzu, nie wyobrażam sobie procedury w zamkniętym pomieszczeniu. Uwaga nr 2 – palniki gazowe wykluczone!!!!

Nalewka bursztynowa – krok po kroku
1. wlej do garnka 100ml spirytusu,
2. wsyp 30g drobnych bursztynów
3. przykryj garnek pokrywką i doprowadź płyn do wrzenia na kuchence elektycznej
4. odstaw na 30 minut, następnie zagotuj ponownie, odstaw na 30 minut
5. przecedź, dolej do swojego Znikacza Kleszczy, dodaj naftę kosmetyczną i gotowe.


http://www.herbiness.com/zielarz-kleszcza-nie-rozpieszcza-przepis-na-znikacza-kleszczy/

------------------------------------------------------------
 Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem do lasu warto użyć jednego z olejków:1. goździkowego
2. cytronelowego
3. z drzewa herbacianego
4. tymiankowego
5. szałwiowego
6. z trawy cytrynowej
7. z mięty pieprzowej
8. ze słodkich migdałów
9. paczulowego
Przed użyciem olejków należy je rozcieńczyć. Wystarczy, że 5 kropli wybranego olejku wymieszasz z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron). Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki.
----------------------------------------------------
Sprawdzony sposobem na kleszcze są zioła:
1. suszona lawenda - kojąca woń lawendy odstrasza nie tylko kleszcze, lecz także pchły i muszki; dzięki niej pozbędziemy się także moli z szafy;
2. szałwia ma nieco gorzkawy posmak, którego nie lubią także kleszcze;
3. mięta pieprzowa - świeży aromat tego zioła z pewnością nie zachęci pasożytów do kąsania;
4. rozmaryn działa relaksująco i poprawia naszą koncentrację; zupełnie odwrotnie działa na kleszcze;
5. tymianek ma orzeźwiający zapach, który skutecznie odstrasza wszelkie owady;
6. melisa lekarska ma zapach zbliżony do cytryny, w związku z tym szybko przegoni kleszcze;
7. geranium - zapach geranium często imituje nieznośny dla kleszczy zapach róż;
8. suszony eukaliptus, podobnie jak mięta, orzeźwia i odstrasza kleszcze.

Przepis na odstraszający kleszcze ziołowy preparat: rozmaryn i tymianek zaparz w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny. Wymieszaj. Preparatem możesz spryskać zarówno siebie, jak i swojego psa lub kota.

------------------------------------------------------
Niektórzy przekonują, że witamina B zmienia skład naszego potu, a to w pewnym stopniu odstrasza kleszcze. Dobrym jej źródłem jest m.in. piwo.

------------------------------------------------------
Intensywna woń czosnku, która zmiesza się z zapachem naszego potu, skutecznie zniechęci kleszcze do kontaktu z nami.
----------------------------------------------------
Maści rozgrzewające zazwyczaj w swoim składzie mają olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamforę, które skutecznie odstraszają kleszcze. Pod wpływem ciepła zapach olejków jest jeszcze bardziej intensywny, co skutecznie zniechęca kleszcze do ukłucia.

------------------------------------------------------
Skutecznym sposobem na kleszcze jest odpowiednie ubranie - długie spodnie, bluzka z rękawem, czapka czy kapelusz na głowie to kolejny sposób na uniknięcie ukąszenia przez kleszcze. Najlepiej, aby ubranie było jasne - widać bardziej kleszcza.Bo dla samych kleszczy to kolor e ma znaczenia.
-------------------------------------------------------
Kleszcze, podobnie jak komary, są wyczulone na ciepło człowieka i woń jego potu. Po tych tropach szybko nas znajdują, w związku z tym dbajmy o higienę osobistą - ale UWAGA! używajmy nieperfumowanych kosmetyków. Wody toaletowe i pachnące kosmetyki to wabik na kleszcze
-------------------------------------------------------
http://www.poradnikzdrowie.pl/galeria-artykulu/naturalne-sposoby-na-kleszcze-jak-sie-chronic-przed-kleszczami_41435/2322/49892.html

------------------------------------------------------
Płyn przeciw kleszczowy odstraszający :
  • 2 łyżki oleju roślinnego (może być jakikolwiek )
    1 łyżka miąższu z liści aloesu ( jeżeli nie mamy aloesu może być użyty jakiś kupny żel )
    25 kropli olejku różanego
    25 kropli olejku lawendowego
    1 pusta mała butelka na przykład po wodzie mineralnej lub szamponu
 

wszystkie składniki dodaj do pustej buteleczki i dokładnie wymieszaj potrząsając ją . Tak przygotowanym olejkiem nasmaruj odsłonięte , części ciała przed wyprawą do lasu lub łąki .
Zapach i smak odstraszy kleszcze i nie wgryzą się w nasze ciało.
 
Czosnek – kleszcz odstrasza również zapach skóry który wydziela nasz organizm po zjedzeniu czosnku , można użyć do tego tabletek zakupionych w aptece lub też jeść zwykły czosnek kupowany w sklepie.
 
Olejek z drzewa herbacianego – dobrym środkiem odstraszającym kleszcze jest zapach olejku herbacianego . Mieszamy wodę z kilkoma kroplami olejku ( olejek ma bardzo intensywny zapach ) i spryskujemy nim swoje ciało przed wyprawą do lasu lub łąki .
 
http://zioladobrenawszystko.pl/ziola-na/ziola-na-kleszcze-odstraszajace.html
------------------------------------------------------------------------------
 ZWIERZAKI :

Najlepsze srodki naturalne to: podawanie w pozywieniu czosnku (najlepiej surowego).

- lub specyfik z cytryny i rozmarynu:
2 razy w tygodniu spryskujemy zwierzatko tym specjalnym specyfikiem, przygotowanym wg
przepisu:

1 cytryna najlepiej o zielonej skorce z tzw. uprawy ekologicznej, 1 lyzka suszonego
lub jeszcze lepiej - nauralnego rozmarynu. Skorke cytryny z odrobina soku i
rozmarynem rozdrabniamy w mikserze lub recznie na mini kawaleczki. Nastepnie zalewamy
0,5 l wrzacej wody. zakrecamy w sloiczku na 12 - 24 h. Nastepnie odcedzamy. Woda
spryskujemy skore i futerko naszych podpiecznych, tak by bylo widocznie mokre. Mozna
wetrzec w skore za uszami. Uwaga - omijamy nos i oczy. Spryskujemy tylko 2 razy w
tygodniu. Ten specyfik w lodowce utrzymuje swiezosc przez 6 tygodnii.

- drugi srodek naturalny przeciwko kleszczom i pchlom to tzw. puder z ziol, ktory
przygotowujemy wg przepisu:

Ziele suszonej lawendy
szalwii
miety pieprzowej
rozmarynu
tymianku
melisy
mozna dodac suszony eukaliptus (mozesz wybrac tylko 1 ziolo lub kilka razem) -

ziola rozdrabniamy w mozdziezu lub mikserem na puder. Ten puder przechowujemy w szczelnie
zamknietym opakowaniu. Puderem posypujemy calego zwierzaczka, lekko wcieramy w
siersc. Oczywiscie omijamy cala glowe, czyli oczy, nos. Warto takze sprawdzic, ktore
ziolo zwierzak lubi a ktore nie. Kazde z ziol dziala tak samo i rownie intensywnie,
dlatego mozna wybrac jedno z nich lub mieszac kilka razem w zaleznosci od upodoban
zwierzaka. Puder stosujemy przed kazdym spacerem lub minimum 2 razy w tygodniu.

źródło:
http://mariabucardi.bloog.pl/id,6204413 ... aid=610a82
-------------------------------------------------------------------
Jean Pierre Hery
Bez pcheł i kleszczy - naturalnie i skutecznie (psy)

W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych dostępny jest cały szereg
preparatów przeciwko pchłom i kleszczom, oferowanych w najróżniejszych postaciach -
sprayów, zakraplaczy, pudrów, szamponów, czy wreszcie obroży. Wszystkie te środki
łączy jedno - ich skład opiera się na silnie działających substancjach chemicznych,
które są trujące dla owadów, a nieszkodliwe dla ssaków (jedną z dobrze działających
tego typu składowych jest np. permetryna). Mimo, iż wydawałoby się, że trudno w
temacie ochrony naszych czworonogów przed owadami powiedzieć coś nowego, w okresie
sezonu letniego pojawiły się w sprzedaży nowe, wyjątkowe preparaty wprowadzone przez
firmę Jean Pierre Hery. Rewolucyjny jest skład serii zakraplaczy przeciwpchelnych i
przeciwkleszczowych tej firmy nie zawierają one żadnych chemicznych substancji i są
całkowicie oparte na naturalnym olejku roślinnym - geramiolu.

Olejek ten wykazuje ogromną skuteczność w działaniu odstraszającym owady. Jak
wykazały amerykańskie badania, przeprowadzone przez Uniwersity of Florida, zmniejsza
on szanse na ugryzienie przez kleszcze, pchły czy komary o nawet o 90-99% - stąd
wykazuje w wielu przypadkach skuteczność wyższą niż u jego chemicznych odpowiedników.

Szczególnie ważny jest fakt, że geraniol jest w pełni naturalnym środkiem, dzięki
czemu może być stosowany również u zwierząt młodych, szczególnie wrażliwych lub
uczulonych na chemiczne preparaty chroniące przed inwazją pcheł lub kleszczy.

Jean Pierre Hery oferuje cztery wygodne w stosowaniu preparaty Spot On, do
zakraplania na grzbiet zwierzęcia. W zależności od wersji możemy wybierać wśród
kropli dla szczeniąt i kociąt (do stosowania już od 2 miesiąca życia), dla kotów
dorosłych i małych psów, dla psów ras średnich oraz bardzo dużych. Każde opakowanie
produktu zawiera trzy ampułki preparatu, z których każda zapewnia ochronę przed
zewnętrznymi pasożytami (zarówno pchłami, jak i kleszczami) na okres do 6 tygodni.

Cena kropli Spot On również wypada zachęcająco na tle konkurencyjnych środków

źródło i możliwość nabycia:
http://animalia.pl/produkty_info.php?id=32   /    http://davidicke.pl/forum/kleszcze-t12166.html

-------------------------------------------------------------------------
Aromatyczne olejki jako naturalny środek przeciwko kleszczom
Ziołowe preparaty odstraszające kleszcze (ale też komary i meszki) możesz przygotować samodzielnie w domu.

Dobrze działającym preparatem jest mieszanka
zaparzonego rozmarynu i tymianku z dodatkiem soku z cytryny.

Tak przygotowany spray rozpyl na całe ciało przed każdym spacerem.

Kleszcze boją się też aromatycznych olejków: cytronelowego, goździkowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej i mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, tymiankowego, paczulowego. Wystarczy, że olejek rozcieńczysz z olejem roślinnym i wysmarujesz nim odsłonięte fragmenty ciała, żeby skutecznie odstraszyć groźne pajęczaki.

Częste mycie a ochrona przed kleszczami
Odpowiednia higiena osobista i częste mycie, zwłaszcza w upalne dni, pomaga ochronić się przed kleszczami. Pot człowieka ma intensywny zapach przyciągający kleszcze, dlatego przed wyjściem do lasu warto wziąć odświeżający prysznic. Do mycia użyj jednak bezzapachowego mydła lub żelu.

Zapachy perfumowanych kosmetyków i wód toaletowych przyciągają kleszcze. Jeśli spacerujesz po lesie, nie używaj wcześniej ulubionych perfum, wód po goleniu i balsamów.

Suplementy i odpowiednia dieta

Witaminy z grupy B zmieniają zapach potu, który drażni kleszcze. Choć witaminy te znajdują się w prawie każdej nieprzetworzonej żywności i zbilansowana dieta dostarcza ich odpowiednie ilości, czasami trzeba je suplementować. Warto również wprowadzić do swojego jadłospisu więcej roślin strączkowych, jaja, mięso oraz pełnoziarniste zboża, np. owsiankę.

Naturalne domowe sposoby pomogą ci uchronić się przed kleszczami, jednak nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa podobnie jak środki chemiczne. Po każdym pobycie na świeżym powietrzu dokładnie obejrzyj ciało, zmień ubranie, a to ze spaceru wytrzep. Kiedy masz kleszcza, ostrożnie go wyciągnij i skonsultuj się z lekarzem. Wcześnie rozpoczęte leczenie daje szansę na całkowite pozbycie się choroby.

http://allegro.pl/artykul/borelioza-jak-sie-przed-nia-chronic-108221





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz