Szukaj na tym blogu

piątek, 9 września 2016

Kleszcze są ważnymi wektorami chorób ludzkich i zwierząt domowych

Kleszcze

Kleszcze są ważnymi wektorami chorób ludzkich i zwierząt domowych. Żyją
głównie w lasach i na łąkach, wraz z żywicielami takimi jak sarny, gryzonie
i ptaki. Niektóre gatunki kleszczy żyją na świniach, owcach i bydle, i można je
spotkać w oborach i domach do których jest przyłączona obora. Kleszcz psi może długo żyć w domach gdzie są psy, a Obrzeżek gołębień może występować w budynkach w których gnieżdżą kolonie gołębi.

Niektóre kleszcze twarde mogą natychmiast spowodować chorobę, np.
paraliż kleszczowy, zatrucie systemiczne spowodowane toksycznymi białkami
w ślinie kleszcza. Podobnie, miękkie kleszcze mogą spowodować po ukąszeniu poważne reakcje alergiczne u ludzi.

Zmieniające się miejskie środowisko

Większość gatunków kleszczy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia
ludzkiego rzadko występują w silnie zurbanizowanych obszarach.

Niemniej, kleszcze występują coraz częściej w otoczeniu osiedlowym, w
przypadkach występowania wilgotnego mikrośrodowiska, w wysokich trawach,ogrodach i na niezadbanych skrajach lasu. Listowie, rozkładające się materie organiczne oraz odpady są schronieniem dla kleszczy i małych ssaków, na których żerują.

Rozwój suburbanizacji doprowadził do częstszych kontaktów między ludźmi i
kleszczami. Ten „efekt graniczny” silniej występuje w Ameryce Północnej niż w Europie, ale europejski krajobraz zaczyna się zmieniać. Częstsze występowanie boreliozy jest prawdopodobnie spowodowanwe przez chaotyczne zabudowania miejskie, ponieważ łatwiej w nich występują zwierzyna płowa i myszy,które mogą przenosić kleszcze i patogeny pochodne od kleszczy.

Człowiek może się zarazić patogenami przez wektora pośredniego, jak na przykład kleszcz pastwiskowy, który często żeruje na jeżach. Powszechna rada,aby zostawiać stosy martwych liści w ogrodach, które zachęcają osiedlanie się jeży może przyczynić się do wprowadzenia chorób przenoszonych przez kleszcze (CPK) na tereny miejskie.


Choroby przenoszone przez kleszcze (CPK)

Badania lokalne wykazują, że jest coraz więcej kleszczy i że CPK rozwijają się i rozprzestrzeniają się. Cieplejsze zimy mają istotny wpływ na występowanie kleszczy i sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy na wyżej położone i bardziej północne regiony.

Wśród CPK występujących w Europie,jedynie Kleszczowe zapalenie mózgu
jest powszechnie notyfikowaną chorobą,pomimo tego, że najczęściej występującą CPK w Europie jest borelioza, która powoduje prawdopodobnie setki tysięcy przypadków klinicznych rocznie.

‘‘Kleszcze przenoszą najpowszechniejsze choroby wektorowe w Europie i Ameryce Północnej, a najczęściej występującą wśród nich jest choroba Lyme’a.

Zachorowalność na choroby przenoszone przez kleszcze będzie prawdopodobnie rosnąć, między innymi z powodu zmian środowiskowych powodowanych przez człowieka. Niektóre metody miejskiego planowania
przestrzennego mogą stworzyć nowe ekosystemy sprzyjające inwazji kleszczy.

Można zmniejszyć zachorowalność na choroby przenoszone przez kleszcze dzięki aktywnym kampaniom edukacyjnym, przeprowadzanym w miejscach i porach najwyższego prawdopodobieństwa na kontakt między ludźmi i zarażonymi kleszczami oraz przez szczepienia, które będą najbardziej skuteczne, gdy zastosuje się je u osób najbardziej zagrożonych na choroby często występujące jak np. choroba Lyme’a.

Projekty osiedli i rozwój terenów rekreacyjnych powinny brać systematycznie pod uwagę choroby przenoszone przez kleszcze (CPK) i być częścią projektu. We wczesnych etapach projekt powinien zostać skonsultowany z ekspertami zdrowia publicznego.

(Fragment książki „Wpływ szkodników miejskich na zdrowie publiczne”, Regionalne Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia)
-------------------------------------------------------------------------------------------
Pojawiające się choroby przenoszone przez kleszcze

Podczas epidemii krwotocznej gorączki krymsko-kongijskiej (KGKK) w latach
1944/1945 zachorowało 200 osób a śmiertelność wyniosła 10%. Ta choroba
ponownie się pojawia i rocznie choruje na nią ponad 100 osób. Prawdopodobnie liczba ta jest zaniżona.

Jest to gorączka krwotoczna z ostrymi objawami podobnymi do duru
brzusznego, której śmiertelność wynosi 8-30%, a nawet 60% w przypadku
zarażenia się od drugiej osoby.

Leczenie wymaga izolacji oraz specjalnych zasad higieny, aby zapobiec dalszym zarażeniom, ale przynosi dobre skutki we wczesnych stadiach choroby. Obecnie brak zarejestrowanej bezpiecznej szczepionki przeciw tej chorobie.

KGKK to najcięższa choroba przenoszona przez kleszcze występująca w Europie,która łatwo może rozprzestrzeniać się wśród ludzi. Bułgaria, południowa część Federacji Rosyjskiej oraz Ukraina stanowią najbardziej zagrożone regiony. Zgłoszono również przypadki w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Grecji, na Węgrzech,Czarnogórze, Mołdawii, Serbii, oraz w
Macedonii. Wykryto wirusa KGKK w większości południowo-wschodnich
okręgów Federacji Rosyjskiej, czego wynikiem była dodatkowa dotacja do
budżetu w tych regionach o wysokości 2,5 milionów rubli (872 000 USD)
przeznaczone na leczenie i profilaktykę.


Inne pojawiające się groźne choroby przenoszone przez kleszcze to np. riketsjozy i babezjoza.
 
 


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz