Szukaj na tym blogu

piątek, 9 czerwca 2017

Obrzeżki gołębie - „ptasie” kleszcze

Obrzeżek gołębi – gatunek kleszcza atakującego przede wszystkim te ptaki – może być też bardzo groźny dla ludzi. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen. Obrzeżek może być też nosicielem groźnych chorób, a walka z nim jest bardzo trudna.

Jak powiedział PAP parazytolog, prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach, na inwazję obrzeżka narażone są osoby mające kontakt z gołębiami i miejscami, gdzie często przebywają ptaki. W przeszłości obrzeżki atakowały m.in. hejnalistów na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, a współcześnie - hodowców gołębi.

https://www.tysol.pl/a6730-Obrzezki-golebie-%E2%80%9Eptasie%E2%80%9D-kleszcze-%E2%80%93-grozne-rowniez-dla-ludzi

-----------------------------------
Notowano przypadki śmierci po ukłuciach obrzeżków

Typowymi żywicielami obrzeżka gołębiego są właśnie gołębie, ale atakuje też jaskółki, gawrony, kawki, wróble, a nawet ptactwo domowe – drób. Dlatego obrzeżki powszechnie występują w miejscach gnieżdżenia się ptaków – w gołębnikach, kurnikach, na strychach, poddaszach czy wieżach kościołów.
 
 
-----------------------------------
Obrzeżek gołębień (Argas reflexus), zwany też obrzeżkiem gołębim – gatunek zbiorowy kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych.

Ciało koloru szarego lub szarobrązowego o kształcie jajka, ze zwężoną stroną przednią. Zgrubienia powierzchni ciała ułożone są promieniście, a urzeźbienie listwy brzeżnej przypomina wyglądem układ korytarzy kornika drukarza. Samica ma 6-10 mm długości i 4-7 mm szerokości. Samiec ma 4-5 mm długości i 3 mm szerokości. Otwór odbytowy poniżej 4. pary bioder. Otwór płciowy samicy na wysokości pierwszej pary bioder, zaś samca na wysokości drugiej pary.

Samica składa w ciągu życia około 700 jaj w seriach po 10-50 sztuk w szczelinach miejsca bytowania. Po około 30 dniach wykluwa się sześcionożna larwa. Odżywia się przez tydzień, po czym przekształca się w ośmionożną nimfę. Kolejne stadia (4-5) odczepiają się od żywiciela już po około godzinie, dlatego najbardziej ekspansywne są larwy. Dorosłe osobniki są odporne na niskie temperatury i mogą przeżyć bez pożywienia nawet do 5 lat, zaś nimfy do 3 lat.

Kłują boleśnie, a świąd utrzymuje się dość długo. Mogą przenosić krętki Borelia anserina oraz zarazki gorączki Q, paraduru gołębi oraz piroplazmozę ptasią. Wirus odkleszczowego zapalenia mózgu zachowuje w nich żywotność przez 450 dni. Przyczyniają się do powstawania alergii oraz astmy.

Obrzeżek gołębień spotykany jest w Europie, Ameryce Północnej, Afryce i Azji Mniejszej, głównie w miejscach nocowania oraz gniazdowania stadnych gołębi dzikich i hodowlanych. Obrzeżki szczególnie groźne stają się po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania.

Głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela rozchodzą się w różne strony i często trafiają do ludzkich mieszkań, dlatego po usunięciu gołębi należy koniecznie kilkakrotnie przeprowadzić opryski środkami trującymi, a w mieszkaniach w pobliżu otworów ustawić lepy. Obrzeżki można też odstraszać przy pomocy środka o nazwie Permethrin i DEET, czyli N,N-dietylo-3-metylo benzamidu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrze%C5%BCek_go%C5%82%C4%99bie%C5%84
--------------------------------
Obrzeżki przyczepiają się do gospodarza, czyli gołębia i na nim pasożytują, żywiąc się krwią. Jak się napiją, odpadają. Jak im gołębi zabraknie, by się do nich znowu przyczepić, to głodne, w poszukiwaniu nowego żywiciela rozchodzą się w różne strony. Tak trafiają do ludzkich mieszkań - tłumaczy prof. Skubała

https://silesion.pl/obrzezek-golebi-nie-ma-golebia-to-atakuje-ludzi-26-04-2017
------------------------------
Znaczenie medyczne

Slina obrzezków wprowadzana podczas pobierania krwi wywoluje silne reakcje miejscowe i ogólne. W miejscu zerowania pojawia sie bladoczerwona plamka krwotoczna o srednicy 1 mm, a nastepnie bialy pecherzyk. Wokól wystepuje silne zaczerwienienie. Jednoczesnie pojawia sie silna opuchlizna, rozszerzajaca sie na okoliczne czesci ciala. Obserwowano opuchlizne calej reki, a nawet polowy ciala po ukluciach obrzezków w ramie.

Uklucie w policzek moze spowodowac opuchniecie nie tylko twarzy, ale tez jamy nosowo-gardlowej, co utrudnia polykanie i oddychanie. Zmiany skórne utrzymuja sie od kilku godzin do 1,5 roku w zaleznosci od wrazliwosci osobniczej czlowieka i stadium atakujacego obrzezka. W miejscach uszkodzenia skóry moze dochodzic do infekcji bakteryjnych, co komplikuje obraz kliniczny. Zmianom miejscowym towarzysza reakcje ogólne, takie jak: dusznosc, przyspieszenie tetna i oddechu, zawroty i bóle glowy, omdlenia, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego objawiajace sie bólami brzucha i biegunkami.

Wystepuje takze podwyzszona temperatura do 39 0C, podenerwowanie, niepokój, brak apetytu, nudnosci, zawroty i bóle glowy, przyspieszenie tetna i oddechu, dusznosc, a nawet utrata przytomnosci. Znane sa przypadki wstrzasu anafilaktycznego po ukluciach obrzezków, który moze zakonczyc sie smiercia.
Obrzezki moga utrzymywac i przenosic wirusy i bakterie, ale ich rola w krazeniu w przyrodzie tych drobnoustrojów chorobotwórczych jest niedostatecznie poznana. Obserwacje prowadzone we Wloszech sugeruja, ze obrzezek moze byc wektorem kretków Borrelia burgdorferi, wywolujacych borelioze z Lyme. Moze takze przenosic wirusy Tahyna i West Nile wywolujacych goraczke zachodniego Nili oraz wirusy kleszczowego zapalenia mózgu. Z obrzezków wyizolowano wirusy z grupy Uukuniemi i wirusy Quaranfil.

http://www.kleszcze.pl/?mod=page&acn=exeSingle&id=77
---------------------------------

Zdiecie ze strony :
http://keder.pl/identyfikacja-szkodnika/obrzezek-golebi










 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz