Jeden z objawów przy Boreliozie : wypadanie włosów
Włosy potrafią wypadać „garściami” .Jeśli leczenie jest skuteczne,to ten dokuczliwy objaw zanika
http://www.kleszcz-choroby.pl/lista-artykulow/17-objawy-boreliozy
----------------------------
Generalized hair loss, as well, has been described in Lyme disease patients. [7] “Diffuse alopecia occurred within three months after the outbreak of disease in 3 out of 23 (13%) patients with Lyme meningitis and in 40 out of 71 (56.3%) patients with tick-borne encephalitis,” according to Cimperman from the University Medical Centre, Ljubljana, Slovenia. “The mean duration of alopecia was 2 to 3 months and alopecia was reversible in all patients.”
http://danielcameronmd.com/hair-loss-lyme-disease-last-straw/
----------------------------
http://www.belgraviacentre.com/blog/lyme-disease-and-hair-loss-the-facts/
----------------------------
http://www.mdjunction.com/forums/lyme-disease-support-forums/general-support/257107-can-lymes-cause-hair-loss
--------------------------
Przy boreliozie wypadaja wlosy ale ..tez przy nadmiarze SELENU.
-----------
-----------
Zatrucie selenem, Selenoza
Objawy choroby:
ból zęba
nadwrażliwość
nadwrażliwość skóry
nudności
osłabienie odporności
pogorszenie cery
przebarwienia skóry
przewlekłe infekcje
przewlekłe zapalenia
przewrażliwienie
uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego
uszkodzenie tkanki mózgowej u noworodków
utrata turgoru skóry
wykwity
wymioty
wypadanie włosów
wypadanie zębów
wysypka
zapalenie skóry
złe samopoczucie
zmęczenie
Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby
Zatrucie selenem, Selenozy - Opis choroby:
Selen jest nazywany pierwiastkiem życia ponieważ jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dawniej Selen był uważany za substancję toksyczną i kancerogenną jednak obecnie uważany jest za substancję niezbędną.
Selen jest naturalnym składnikiem skorupy ziemskiej. Największe jego nagromadzenie występuje przy złożach siarki, siarczków oraz litych glebach. Tworzy około 50 minerałów. Z łatwością przechodzi na różne stopnie utleniania ponieważ tak jak siarka należy do tlenowców. Tworzy głównie selenki na drugim stopniu utlenienia, seleniny na czwartym stopniu utlenienia i seleniany na szóstym.
Głównym źródłem zatruć selenem są:
-emisje przemysłowe, takie jak spalanie węgla i nawozów fosforowych
-rolnictwo
-medycyna
-profilaktyka terapii niedoborów
-profilaktyka w schorzeniach białaczkowych, hamuje nowotworowy wpływ mykotoksyn oraz rozwój grzybów wydzielających ten metabolit
Rośliny łatwo pobierają selen występujący w formie rozpuszczalnych związków przy czym jego pobieranie jest coraz większe w miarę zwiększania się pH gleby. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zawartość selenu w roślinie jest jej gatunek.
Bogatym źródłem selenu są:
-nasiona jęczmienia
-nasiona soi
-szparagi
-kalarepa
-orzechy kokosowe
Selen jest składnikiem około 20 enzymów w organizmie np. peroksydazy glutationowej i cytochromów b i c. Jest również przeciwutleniaczem, chroni błony komórkowe przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, chorób serca i naczyń krwionośnych. Badania wykazały że selen wraz z witaminą E szczególnie chroni serce i układ krążenia przed zmianami chorobowymi . Odgrywa również bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego i przekazywaniu impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Współdziałając z witaminą E zapobiega lub opóźnia procesy starzenia się komórek i przyspiesza regeneracją komórek. Jest także składnikiem 5 prim dejodazy jodotyroniny przez co reguluje prawidłową funkcję hormonów tarczycy. Ochrania także organizm przed toksycznym działaniem toksycznych metali ciężkich takich jak ołów, kadm, rtęć czy arsen.
Selen jest zbliżony swoimi właściwościami do siarki. Łatwo wchłania się do organizmu przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, a także w niewielkim stopniu przez nieuszkodzoną skórę. Łatwo ulega dystrybucji w organizmie. Związki organiczne selenu wchłaniają się łatwiej niż nieorganiczne. Dodatkowo wchłanianie tego pierwiastka wzmagają witaminy A, E i C. W organizmie jest nietrwały, szybko łączy się z węglowodanami, zwłaszcza cukrami prostymi gdy się z nimi zetknie i staje się nieprzyswajalny i bezużyteczny dla organizmu. Odkłada się we włosach i paznokciach. Wchłonięty do organizmu jest początkowo wiązany przez krwinki czerwone oraz przez albuminy i globuliny osocza a następnie transportowany jest do tkanek. Najczęściej w organizmie wchodzi w miejsce siarki w połączeniach z aminokwasami i tworzy selenometioninę i selenocysteinę.
Objawy nadmiaru selenu to łamliwość i wypadanie włosów oraz brwi. Przedawkowanie selenu ma negatywny wpływ na układ pokarmowy. Nadmiar selenu powoduje nieprzyjemny zapach z ust - zapach ten określany jest jako czosnkowy. Osoby z wysokim stężeniem selenu skarżą się również na metaliczny smak w ustach. Innymi wymienianymi objawami są zmiany nastrojów oraz wysypka na skórze
--------------
Niestety selen można przedawkować. Przyjmując go w postaci tabletek należy pamiętać o właściwych ilościach dobowych. Toksyczna dawka selenu wynosi 700 ?g na dobę. Warto brać przy tym pod uwagę, że wraz ze spożywaną żywnością pierwiastek jest również dostarczany organizmowi. Warto więc zdawać sobie sprawę, jakie produkty zawierają ich najwięcej. Wymienia się tutaj przede wszystkim zboża, mięso, jaja, nabiał, ryby i skorupiaki, drożdże. Osobną już kwestią są czynniki mające wpływ na lepszą lub gorszą wchłanialność tego pierwiastka. Choć najwięcej selenu jest w produktach pochodzenia zwierzęcego, to jednak lepszym jego źródłem są drożdże i produkty zbożowe. Warto wiedzieć, że im bardziej dieta bogata jest w witaminy A, E, C, tym łatwiej organizm przyswaja selen z pochodzący z pożywienia. Choć przedawkowanie selenu pochodzącego z pożywienia, które miałoby negatywne skutki zdrowotne, to sytuacja wręcz niemożliwa, to jednak należy zachowywać szczególną ostrożność spożywając orzechy brazylijskie. Jeden orzech brazylijski zawiera około 60 ?g. Jedzenie tych orzechów w ilości około 10 sztuk przez dłuższy okres czasu naraża nas na skutki toksycznego działania selenu. Oprócz tego przypadku, doprowadzenie do nadmiernego stężenia selenu pochodzącego ze spożywania produktów spożywczych, jest niemożliwe. Jako przykład może posłużyć chleb pszenny razowy, który jest produktem zaliczanym do grupy produktów z wysoką zawartością selenu. W kilogramie chleba pszennego razowego znajduje się 250 ?g tego pierwiastka. Są to więc około 2 bochenki. Gdyby uznać hipotetycznie, że dorosła osoba jest w stanie spożyć 2 bochenki chleba dziennie, to mimo to ilość selenu wprowadzonego do organizmu z pożywienia nie przekroczy granicy dopuszczalnej (200 - 300 ?g na dobę).
Nadmiar selenu rodzi problemy zdrowotne. Z powodu długotrwałego utrzymywania nadmiaru tego pierwiastka w organizmie dochodzi do zatrucia selenem, zwanego selenozą. Należy liczyć się z dolegliwościami układu pokarmowego, problemami skórnymi oraz zaburzenia ze strony układu nerwowego. Negatywnie odbije się to na włosach i paznokciach.
http://www.witaminy-mineraly.choroby.biz/Niedobór+i+nadmiar+selenu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz