Szukaj na tym blogu

czwartek, 26 listopada 2015

Choroby skory Borelioza,Bartonella.

Rumień wędrujący EM

(Erythema migrans)
Ujawnia się w miejscu wkłucia nawet do 3 tygodni -początkowo ma formę plamy, powiększa się wykazując centralne przejaśnienie, powiększa się obwodowo, odgraniczona od zdrowej skóry. Ustępuje bez śladu, po około 4 tyg. Może niekiedy pozostawiać przebarwienie lub odbarwienie.Występuje u 30-50% zakażonych

Borrelia lymphocytoma pseudochłoniak boreliozowy -Chłoniak limfocytarny skóry (LBC),

To łagodna zmiana w skórze lub tkance podskórnej. Ma wygląd niebiesko-czerwonawej lub sinawej grudki albo nacieku o średnicy 1-5cm. Najczęściej zmiana pojedyncza, ale może przyjąć postać rozsianą. Znika dość szybko po antybiotykoterapii. Może wystąpić w każdym okresie boreliozy, ale najczęściej pojawia się w II okresie.
                                                                              (zdiecia z internetu)
 

 
 

Acrodermatitis Chronica Atrophicans  (ACA) - zanikowe zapalenie skóry

To sinawoczerwona zmiana, o charakterze ciastowatego obrzęku, na dystalnych częściach kończyn. Poprzedzona wystąpieniem EM na tej samej kończynie od pół roku do 8 lat. Jest zmianą typową dla późnego stadium boreliozy. Zmiana skórna rozpoczynająca się jako niebieskawoczerwonawe przebarwienie z obrzękiem skóry. Faza naciekowa może trwać wiele lat prowadząc stopniowo do zaniku skóry. Występuje najczęściej w miejscu, w którym uprzednio był rumień wędrujący. Zmiany zanikowe mogą przypominać twardzinę ograniczoną. Ponadto częściej występuje u kobiet.
 
                                                 (zdiecia z internetu)



Bartoneloza, postać skórna –opis przypadku
 
Magdalena Nosek, Beata Kręcisz,
Małgorzata Słowik-Rylska
Klinika Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
w Kielcach
 
Wprowadzenie.
 
Bartoneloza jest chorobą odzwierzęcą,wywołaną przez bakterie z rodzaju Bartonella spp. należące do rzędu Rickettsiales. Bakterie te są małymi, tlenowymi, pleomorficznymi pałeczkami Gram ujemnymi. Szczególnie podatne na zakażenia są osoby z obniżoną odpornością, jednak do zakażenia może dojść również u osób w pełni immunokompetentnych.
Rezerwuarem tych drobnoustrojów są:

człowiek, psy, koty, gryzonie oraz jelenie. Bakterie przenoszone są przez kleszcze, pchły i wszy, które żywią się krwią zakażonych ssaków.
 
Cel pracy.
 
Przedstawienie przypadku 83-letniej pacjentki, u której rozpoznano bardzo rzadką postać bartonelozy skórnej.
 
Opis przypadku.
 
Pacjentka przez 4 miesiące była leczona klobetazolem z powodu zmian wypryskowych przedramion, w tym czasie pojawiły się zmiany skórne w postaci grudek oraz krost na podłożu rumieniowym, ograniczonych do powierzchni zgięciowych obu przedramion bez towarzyszącej limfadenopatii.
 
Dodatkowo po stosowanym leczeniu w obrębie zmian doszło do zaniku tkanki podskórnej.W obrazie histopatologicznym wycinka ze zmian stwierdzono proliferację małych naczyń w skórze właściwej, nacieki neutrofilowe z towarzyszącymi elementami obumarłych bakterii Bartonella.
 
W badaniach serologicznych i w badaniu PCR nie potwierdzono obecności zakażenia.
 
Na podstawie bardzo charakterystycznego obrazu histopatologicznego utrzymano rozpoznanie bartonelozy. Zastosowano antybiotykoterapię ogólną ciprofloksacyną, po której zmiany skórne uległy redukcji.
 
Wnioski.
 
Prezentujemy powyższy przypadek ze względu na nietypowy przebieg kliniczny zmian,trudności diagnostyczne oraz rzadkość występowania tej postaci zakażenia.
 
 
---------------------------------------------
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz