BORELIOZA I CIAZA
B. burgdorferi może przenikać przez łożysko i zakażać płód.
Monitorowanie stanu zdrowia noworodka powinno być kontynuacją leczenia kobiety ciężarnej.Zakażenie płodu krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi,
których rezerwuar stanowią gryzonie, zwierzęta domowe, dzikie zwierzęta oraz środowisko leśne, może nastąpić wskutek transmisji przez łożyskowej w okresie krótkotrwałego zakażenia krwi matki....
W ostatnich latach w literaturze światowej pojawiły się doniesienia sugerujące możliwość wystąpienia zakażeń wrodzonych Borrelia burgdorferi. Sugestie te oparte są m.in. na taksonomicznym podobieństwie krętków z rodzaju Treponema będących przyczyna kiły wrodzonej i krętków z rodzaju Borrelia wywołujących boreliozę.
B. burgdorferi może przenikać przez łożysko i zakażać płód.
Monitorowanie stanu zdrowia noworodka powinno być kontynuacją leczenia kobiety ciężarnej.Zakażenie płodu krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi,
których rezerwuar stanowią gryzonie, zwierzęta domowe, dzikie zwierzęta oraz środowisko leśne, może nastąpić wskutek transmisji przez łożyskowej w okresie krótkotrwałego zakażenia krwi matki....
W ostatnich latach w literaturze światowej pojawiły się doniesienia sugerujące możliwość wystąpienia zakażeń wrodzonych Borrelia burgdorferi. Sugestie te oparte są m.in. na taksonomicznym podobieństwie krętków z rodzaju Treponema będących przyczyna kiły wrodzonej i krętków z rodzaju Borrelia wywołujących boreliozę.
Badania wykazały, że infekcje w czasie ciąży powodują:
• uszkodzenie łożyska,
• opóźnienie rozwoju płodu,
• spadek poziomu hemoglobiny we krwi matki [12],
• osłabienie systemu immunologicznego u płodu, a następnie u dziecka ,
• mogą również mieć wpływ na zwiększoną podatność wystąpienia u dziecka autyzmu [13].
Borelioza może wywołać u kobiety ciężarnej jedynie upławy jak również przyczynić się do poronienia lub zgonu płodu w trakcie porodu. Ponadto może przyczynić się do rozwoju wodogłowia u dzieci, wystąpienia problemów kardiologiczno-krążeniowych, oddechowych u płodu lub dziecka. Zakażenie płodu krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi może
też wywołać żółtaczkę okołoporodową lub być przyczyną zatrucia ciążowego. Badania retrospektywne kobiet ciężarnych z boreliozą wykazały, iż charakteryzował je wzrost częstości występowania porodów przedwczesnych.
Dane z piśmiennictwa wskazują również na zgony wewnątrzmaciczne płodów matek, u których w pierwszym trymestrze ciąży wystąpił objawy boreliozy w postaci rumienia wędrującego [14].
U noworodków z wrodzoną boreliozą często obserwowane są zmiany skórne oraz występowanie ślepoty. Krętki zostały stwierdzone po autopsji w mózgu płodu, w wątrobie, w nadnerczu, w szpiku, sercu, łożysku przy czym żaden z tych organów nie miał stanu zapalnego [15].
Kobiety w ciąży z boreliozą powinny być leczone przez całą ciążę jednakże leczenie matki podczas ciąży nie gwarantuje tego, ze płód nie został zarażony, dlatego tak istotną rolę powinna odgrywać profilaktyka.
http://www.google.nl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiUgbvk4aTLAhXpPZoKHVwWBb0QFggeMAA&url=http%3A%2F%2Fmonz.pl%2Ffulltxt.php%3FICID%3D973823&usg=AFQjCNHNoL2hV5QnF3vdpwm1ltZejgeSMg&sig2=1Cr4pZ_XFbnJ63cMrDEHjQ&cad=rjt
http://www.monz.pl/Slowo-kluczowe-borelioza/16773
---------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Sposoby zakażenia się boreliozą dr.Kurkiewicz
http://lymepoland.com/pliki/poradnik-dr-piotra.pdf.
--------------------------------------------------------------------
Kobieta w ciąży z możliwą boreliozą
http://www.kleszcz-choroby.pl/borelioza-krok-po-kroku?start=20
--------------------------------------------------------------------
Problem dotyczący patogenów, które może przenosić kleszcz (wiele z nich nie jest jeszcze zbadanych, a nawet nazwanych), przenoszenie boreliozy przez niektóre owady, problem przekazywania zakażenia drogą płciową (jest mnóstwo rodzin, w których choruje po kilka osób), przenikanie bakterii do płodu w czasie ciąży lub podczas karmienia dziecka piersią (krętki odkryto w mleku karmiącej kobiety chorującej na boreliozę), metody naturalne w leczeniu boreliozy, itd.
http://hylostet.pl/igm/article/16/
-----------------------------------------------------------------
BORELIOZA ,CIAZA,POWIKŁANIA
Opisy przypadków chorych noworodków urodzonych przez matki zakażone Borrelia burgdorferi nie pozwalają jednak na jednoznaczne wskazanie, jakie powtarzalne zmiany teratologiczne wywołuje ta bakteria u ludzkich zarodków.
Wydaje się, że są one przypadkowe i wieloobjawowe podobnie jak u osób dorosłych dotkniętych boreliozą z Lyme. Zupełnie brakuje danych na temat powiązania teratologii, zmian patologicznych i przeżywalności zarodków w najwcześniejszych okresach rozwojowych. Praktycznie nie są znane efekty zakażenia krętkami w okresie zapłodnienia, możliwości implantacyjnych zarodka i utrzymania wczesnej ciąży oraz rozwoju w pierwszym miesiącu ciąży, w okresie kształtowania się systemu tkankowego i formowania zawiązków narządów, czyli w czasie największej wrażliwości na uszkadzające działanie czynników zewnętrznych i infekcyjnych.
Nie są również, do chwili obecnej, prowadzone badania porównawcze na zwierzętach laboratoryjnych w celu rozwiązania tego problemu. Związano jednak stan zdrowia noworodków ze stadium choroby stwierdzonym u zakażonych boreliozą matek. Brano po uwagę ogólny stan zdrowia noworodka oraz zmiany chorobowe wybranych jego narządów i układów.
Badano zmiany spowodowane przez krętki w stanie skóry, rozwoju mięśni i kości, zaburzenia neurologiczne, nieprawidłowości układu limfatycznego i odpornościowego oraz rozwój serca i głównych naczyń krwionośnych. Dzieci matek mających w trakcie ciąży objawy charakterystyczne dla pierwszego stadium boreliozy rodziły się w ogólnym dobrym stanie zdrowia z niewielkim obniżeniem parametrów biologicznych, a nieliczne zaburzenia obserwowano w obrębie skóry i układu limfatycznego. Najgorsze wyniki oględzin medycznych, a tym samym rokowania zdrowotne wstępowały u dzieci matek z drugim stadium boreliozy. Obok ogólnego złego stanu biologicznego liczne zaburzenia, niekiedy bardzo poważne, obserwowano w obrębie wszystkich branych pod uwagę narządów.
Niektóre z nich, zwłaszcza dotyczące rozwoju, a co za tym idzie funkcjonowania układu krwionośnego i kostno-mięśniowego, były bardzo poważne, a nawet zagrażające życiu noworodków, niejednokrotnie wymagały intensywnej interwencji medycznej. Szczególne obawy i niepokój
zarówno lekarzy, jak i rodziców budziły zaburzenia neurologiczne mogące skutkować niedorozwojem lub opóźnieniem rozwoju umysłowego.
Dzieci kobiet mających objawy trzeciego stopnia rozwoju choroby przeważnie rodziły się w złym stanie ogólnym mogącym utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po porodzie i wymagającym intensywnego leczenia. Zaburzenia rozwojowe koncentrowały się w obrębie skóry, układu
mięśniowego, kostnego oraz ośrodkowego układu nerwowego. W tym ostatnim przypadku objawiały się emcefalią, paraliżem spastycznym, ataksją i innymi niepokojącymi stanami.
Dzieci dotknięte zaburzeniami neurologicznym równocześnie były w stanie określanym jako złe rokowanie rozwojowe i często pomimo wysiłków lekarzy nie dochodziły do prawidłowego stanu zdrowia (19).
Pomimo wielu danych nie jest znany jednoznaczny wpływ krętków Borrelia burgdorferi na przebieg ciąży, a zwłaszcza stan noworodków matek dotkniętych boreliozą z Lyme. Określenie boreliozy jako choroby o dużej zmienności objawów zastosować można nie tylko do osób dorosłych, lecz również w stosunku do jej wrodzonej formy u noworodków zarażonych w sposób transłożyskowy.
Wypełnienie tej luki w stanie wiedzy medycznej wymaga dalszych badań, a zwłaszcza wykonania nieprowadzonych do tej pory badań na modelach zwierzęcych i przeniesienia uzyskanych danych
na człowieka poprzez porównanie wyników z opisem historii chorób niemowląt matek, u których stwierdzono objawy boreliozy z Lyme.
całość :
http://www.nowamedycyna.pl/…/up…/2014/10/nm_2011_062-065.pdf.
-------------------------------------------------------------------------------
Pomimo rozległej wiedzy na temat boreliozy nie jest jednoznacznie stwierdzona możliwość oddziaływania bakterii na rozwijające się płody oraz przebieg ciąży i rokowania noworodków urodzonych przez matki, które zetknęły się w ciąży z zakażonymi kleszczami lub wcześniej zostały zainfekowane.
Szacuje się, że liczba tego typu przypadków rośnie, podobnie jak prawdopodobieństwo choroby w całym społeczeństwie. Stwierdzono, że podobnie jak inne krętki B. burgdorferi ma zdolność do aktywnego przenikania przez barierę łożyskową z krwi matki do organizmu rozwijającego się płodu. Pierwszy udokumentowany opis takiego zakażenia płodu opublikowano w 1985 roku u kobiety mającej na początku ciąży objawy boreliozy z Lyme. Kobieta ta urodziła w 35 tygodniu ciąży dziecko, które zmarło w drugiej dobie. Dziecko to miało rozległą wieloaspektową wadę serca, a w jego organizmie w narządach wewnętrznych stwierdzono występowanie bakterii B. burgdorferi (10).
Podobnie w następnych, opisanych przypadkach zmarłych po porodzie dzieci stwierdzono obecność krętków w tkankach, a ich źródłem mogło być jedynie zakażenie przez łożysko od zainfekowanych matek (11). Śmiertelne objawy zakażenia mogły również doprowadzić do śmierci dziecka w dłuższym okresie od momentu porodu (12).
Możliwość przenikania B. burgdorferi przez łożysko u człowieka znajduje również potwierdzenie w badaniach eksperymentalnych na zwierzętach oraz obserwacjach weterynaryjnych przeprowadzonych na kilku gatunkach zwierząt hodowlanych i dzikich, mających częstszy niż człowiek kontakt z zakażonymi kleszczami. W badaniach eksperymentalnych stwierdzono możliwość przenikania bakterii przez łożysko i infekcji rozwijających się płodów w przypadku szczura, chomika i myszy, gdzie w tkankach płodów pozostających w macicy, jak również noworodków stwierdzano obecność B. burgdorferi lub wysokie miano odpowiednich przeciwciał. W tym ostatnim przypadku jest to, jak się wydaje, niezwiązane z działaniem układu immunologicznego płodu, ale możliwością przenikania przeciwciał od matki w ramach ochrony immunologicznej niedojrzałego po tym względem młodego organizmu (13-15).
Nie badano jednak zmian rozwojowych płodów i noworodków, ograniczając się do stwierdzenia obniżenia płodności związanej obumarciem płodów i ich resorbcją śródmaciczną co prowadziło do zmniejszania liczby młodych w miocie (16). Podobne efekty śródmacicznego zakażenia wywołującego trudności w rozpoczęciu i utrzymaniu ciąży, prowadzące do obniżenia płodności oraz obecności komórek bakteryjnych w tkankach płodów i noworodków stwierdzono również, między innymi, u pokąsanych przez kleszcze psów, koni i bydła (17). Jednak nie udało się u tych zwierząt stwierdzić bezpośredniego, teratogennego oddziaływania w rozwoju zarodkowym ani też powtarzalnych wad rozwojowych noworodków, których wystąpienie można powiązać z infekcją matki – boreliozą z Lyme.
Trudności z określeniem potencjalnego transferu przez łożysko oraz wpływu na rozwijające się płody Borrelia burgdorferi u zwierząt i możliwe różnice w stosunku do człowieka mogą być w tym przypadku związane z inną budową łożyska i jego działaniem fizjologicznym. Bariera łożyskowa zwierząt jest znacznie grubsza i aktywniejsza niż w przypadku należącego do naczelnych człowieka.
U kobiety jest ona najcieńsza i najłatwiejsza do pokonania przez wiele potencjalnie patogennych czynników, w tym również przez drobnoustroje. W przypadku badań medycznych infekcyjność i potencjalne zagrożenie zdrowia płodów obserwowane u zwierząt nie mogą być w sposób prosty uogólniane na zdrowie ludzkiego noworodka.
Rozwiązanie problemu wymaga badań przeprowadzonych laboratoryjnie, klinicznie i epidemiologicznie na kobietach ciężarnych zakażonych Borrelia burgdorferi, co może stanowić potencjalne zagrożenie chorobą ich noworodków (5, 18). Chociaż pierwsze dobrze udokumentowane doniesienia mówiące o niekorzystnych efektach przebiegu boreliozy z Lyme w ciąży pojawiły się w latach 80. ubiegłego wieku to problem ten jest jeszcze daleki od rozwiązania (10).
Wiele doniesień prezentuje sprzeczne dane, jak również ich interpretacja nie jest jednoznaczna, co nie wyklucza generalnego stwierdzenia o niekorzystnym oddziaływaniu krętków Borrelia burgdorferi zarówno na organizm ciężarnej, jak i rozwijający się płód.
http://www.czytelniamedyczna.pl/3915,teratogenny-wplyw-bakterii-borrelia-sp-na-plody-matek-chorujacych-na-borelioze-z.html
---------------------------------------------------------
Borelioza wrodzona dr.Ann F Corson MD.
Brzostek, T. (2004). "[Human granulocytic ehrlichiosis co-incident with Lyme borreliosis in pregnant woman—a case study]." Przegl Epidemiol 58(2): 289-94.
Carlomagno G; Luksa V; Candussi G; Rizzi GM; Trevisan G Acta Eur Fertil 1988 Sep-Oct;19(5):279-81 Dept. of Obstetrics and Gynecology, University of Trieste School of Medicine. Lyme Borrelia positive serology associated with spontaneous abortion in an endemic Italian area.
Gardner, T. (1995). Lyme disease. Infectious diseases of the fetus and newborn infant.J. S. Remington and J. 0. Klein. Philadelphia, Saunders. Chap. 11: 447-528.
Goldenberg, R. L and C. Thompson (2003). "The infectious origins of stillbirth." Am J Obstet Gynecol 189(3): 861-73.
Gustafson, J. M., E. C. Burgess, et al. (1993). "Intrauterine transmission of Borrelia burgdorferi in dogs." Am J Vet Res 54(6): 882-90. (dog study)
Hercogova J, Vanousova D. (2008). Syphilis and borreliosis during pregnancy. Dermatol Ther. 2008 May-Jun;21(3):205-9.
Lavoie PE;Lattner BP;Duray PH; Barbour AG; Johnson HC. Arthritis Rheum 1987; Culture positive seronegative transplacental Lyme borreliosis infant mortality. Volume 30, Number 4, 3(Suppl):S50.
Lawrence MD, Robert M. and Lawrence MD, Ruth A. (2001). "Given the Benefits of Breastfeeding, What Contraindications Exist?" Pediatric Clinics of North America Volume 48, Issue 1, February 2001
MacDonald, A. B. (1989). "Gestational Lyme borreliosis. Implications for the fetus." Rheum Dis Clin North Am 15(4): 657-77.
MacDonald, A. B. (1986). "Human fetal borreliosis, toxemia of pregnancy, and fetal death." Zentralbl Bakteriol Mikrobiol Hyg [A] 263(1-2): 189-200.
MacDonald, A. B., J. L. Benach, et al. (1987). "Stillbirth following maternal Lyme disease." NY State J Med 87(11): 615-6.
Maraspin, V., J. Cimperman, et al. (1999). "Erythema migrans in pregnancy." Wien Klin Wochenschr 111(22 23): 933-40.
Markowitz, L. E., A. C. Steere, et al. (1986). "Lyme disease during pregnancy." Jama 255(24): 3394-6. Because the etiologic agent of Lyme disease is a spirochete, there has been concern about the effect of maternal Lyme disease on pregnancy outcome.
Moro, Manuel H.; Bjornsson, Johannes; Marietta, Eric V.; Hofmeister, Erik K.; Germer, Jeffrey J.; Bruinsma, Elizabeth; David, Chella S.; and Persing, David H. (2001). "Gestational Attenuation of Lyme Arthritis Is Mediated by Progesterone and IL-4," J Immunol 2001; 166:7404-7409
Schlesinger, P. A., P. H. Duray, et al. (1985). "Maternal-fetal transmission of the Lyme disease spirochete, Borrelia burgdorferi." Ann Intern Med 103(1): 67-8.
Strobino BA, Abid S, Gewitz M (1999) Maternal Lyme disease and congenital heart disease: A case-control study in an endemic area. Am. J. Obstet. Gyn., 180 :711-716.
Strobino BA, Williams CL, Abid S, Chalson R, Spierling P (1993) Lyme disease and pregnancy outcome: A prospective study of 2,000 prenatal patients. Amer J Ob Gyn, 169:367‑74.
Walsh CA, Mayer EW, Baxi LV. (2007). Lyme disease in pregnancy: case report and review of the literature. Obstet Gynecol Surv. 2007 Jan;62(1):41-50.
Weber, K., H. J. Bratzke, et al. (1988). "Borrelia burgdorferi in a newborn despite oral penicillin for Lyme borreliosis during pregnancy."Pediatr Infect Dis J 7(4):286-9.
(Ziska, Martina) Donta, S, Aberer, E. Ziska, M. (1996). “Clinical Conference: Chronic Lyme Disease.” Journal of Spirochetal and Tick-Borne Diseases Vol.3 No.3/4 Fall Winter 1996.
Breastfeeding
Schmidt. B. L.. E. Aberer, et al. (1995). "Detection of Borrelia burgdorferi DNA by polymerase chain reaction in the urine and breast milk of patients with Lyme borreliosis." Diaqn Microbiol Infect Dis 21(3): 121-8
Altaie. S. S., S. Mookherjee. et al. (1996). Abstract # I17 Transmission of Borrelia burqdorferi from experimentally infected mating pairs to offspring in a murine model. FDA Science Forum.
Pregnancy & Breastfeeding
Centers for Disease Control & Prevention (CDC) website
During Pregnancy & While Breastfeeding“Lyme disease acquired during pregnancy may lead to infection of the placenta and possible stillbirth, however, no negative effects on the fetus have been found when the mother receives appropriate antibiotic treatment. There are no reports of Lyme disease transmission from breast milk.”
http://www.cdc.gov/ncidod/dvbid/LYME/ld_transmission.htm
---------------------------------
• uszkodzenie łożyska,
• opóźnienie rozwoju płodu,
• spadek poziomu hemoglobiny we krwi matki [12],
• osłabienie systemu immunologicznego u płodu, a następnie u dziecka ,
• mogą również mieć wpływ na zwiększoną podatność wystąpienia u dziecka autyzmu [13].
Borelioza może wywołać u kobiety ciężarnej jedynie upławy jak również przyczynić się do poronienia lub zgonu płodu w trakcie porodu. Ponadto może przyczynić się do rozwoju wodogłowia u dzieci, wystąpienia problemów kardiologiczno-krążeniowych, oddechowych u płodu lub dziecka. Zakażenie płodu krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi może
też wywołać żółtaczkę okołoporodową lub być przyczyną zatrucia ciążowego. Badania retrospektywne kobiet ciężarnych z boreliozą wykazały, iż charakteryzował je wzrost częstości występowania porodów przedwczesnych.
Dane z piśmiennictwa wskazują również na zgony wewnątrzmaciczne płodów matek, u których w pierwszym trymestrze ciąży wystąpił objawy boreliozy w postaci rumienia wędrującego [14].
U noworodków z wrodzoną boreliozą często obserwowane są zmiany skórne oraz występowanie ślepoty. Krętki zostały stwierdzone po autopsji w mózgu płodu, w wątrobie, w nadnerczu, w szpiku, sercu, łożysku przy czym żaden z tych organów nie miał stanu zapalnego [15].
Kobiety w ciąży z boreliozą powinny być leczone przez całą ciążę jednakże leczenie matki podczas ciąży nie gwarantuje tego, ze płód nie został zarażony, dlatego tak istotną rolę powinna odgrywać profilaktyka.
http://www.google.nl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiUgbvk4aTLAhXpPZoKHVwWBb0QFggeMAA&url=http%3A%2F%2Fmonz.pl%2Ffulltxt.php%3FICID%3D973823&usg=AFQjCNHNoL2hV5QnF3vdpwm1ltZejgeSMg&sig2=1Cr4pZ_XFbnJ63cMrDEHjQ&cad=rjt
http://www.monz.pl/Slowo-kluczowe-borelioza/16773
---------------------------------------------------------------
3/3/2018
Przekazywanie boreliozy przez lozysko - powodujące wrodzone zakażenie Borrelia Burgdorferi (Lyme) zostało udokumentowane w ciągu ostatnich 32 lat (1985 do 2017) przez wielu międzynarodowych lekarzy, naukowców i innych ekspertów
prace i dowody :
http://www.lymehope.ca/advocacy-updates/march-03rd-2018
-----------------------------------------------------------------
Sposoby zakażenia się boreliozą dr.Kurkiewicz
Wg wielu publikacji, poza ukłuciem kleszcza, możliwe są jeszcze następujące drogi zakażenia:
-seksualna
-wrodzona czyli z matki na poczęte dziecko
-drogą transfuzji
-poprzez karmienie piersią
Naukowcy nie są jednak zgodni, czy są to pewne drogi szerzenia się boreliozy. I tak np. krętki boreliozy
znajdowano w spermie czy pępowinie
http://lymepoland.com/pliki/poradnik-dr-piotra.pdf.
--------------------------------------------------------------------
Kobieta w ciąży z możliwą boreliozą
Należy rozgraniczyć 3 problemy:
1. kobietę w ciąży ugryzł zakażony kleszcz i ma rumień
2. kobietę w ciąży ugryzł kleszcz i nie ma rumienia
a/nie ma też jakichkolwiek innych objawów
b/'pojawiły się objawy wskazujące na możliwą wczesną boreliozę
3. kobieta chorująca od dawna na niezdiagnozowaną boreliozę zaszła w ciążę
Co należy w poszczególnych sytuacjach robić:
adnotacja do pkt 1-ciąża i rumień wędrujących
Należy wziąć bezpieczne w ciąży antybiotyki-penicyliny np. amoksycylinę lub cefalosporyny np. cefuroksym. Wg ILADS taka terapia powinna trwać co najmniej 6 tygodni i-co bardzo ważne rumień musi całkowicie zniknąć. W miejscu ukąszenia przez kleszcza po takiej antybiotykoterapii nie może być jakikolwiek ślad!
adnotacja do pkt 2a-nie ma jakichkolwiek objawów
Można odczekać 6 tygodni i zrobić Western-Blot. Jednak zdaniem ILADS w rejonie endemicznym lepiej podać profilaktycznie antybiotyk bezpieczny w ciąży przez 6 tygodni, czyli postępowanie jak w punkcie 1 jakby był rumień
adnotacja do punktu 2b-są objawy wskazujące na boreliozę wczesną rozsianą ale bez rumienia
Zdaniem ILADS w rejonie endemicznym jest coraz więcej zarażonych boreliozą kleszczy i lepiej podać antybiotyk bezpieczny w ciąży do narodzin dziecka! Nawet przy ujemnych testach diagnostycznych, które są bardzo zawodne. Można w celu potwierdzenia boreliozy-odczekać 6 tygodni od momentu ukąszenia kleszcza i zrobić Western-Blot i PCR. Po narodzinach dziecka nie wolno karmić piersią-trzeba zrobić badania na koinfekcje i doleczyć boreliozę stosując antybiotyk bakteriobójczy+antybiotyk na rozpad cyst.
adnotacja do pkt 3
Taka kobieta powinna przez całą ciążę brać antybiotyk bezpieczny w ciąży, a po narodzinach dziecka zrobić badania na koinfekcje i leczyć boreliozę terapią skojarzoną antybiotyk bakteriobójczy+antybiotyk na rozpad cyst wg ogólnych zasad leczenia boreliozy-wtedy kobieta nie może karmić piersią!
http://www.kleszcz-choroby.pl/borelioza-krok-po-kroku?start=20
--------------------------------------------------------------------
Problem dotyczący patogenów, które może przenosić kleszcz (wiele z nich nie jest jeszcze zbadanych, a nawet nazwanych), przenoszenie boreliozy przez niektóre owady, problem przekazywania zakażenia drogą płciową (jest mnóstwo rodzin, w których choruje po kilka osób), przenikanie bakterii do płodu w czasie ciąży lub podczas karmienia dziecka piersią (krętki odkryto w mleku karmiącej kobiety chorującej na boreliozę), metody naturalne w leczeniu boreliozy, itd.
http://hylostet.pl/igm/article/16/
-----------------------------------------------------------------
BORELIOZA ,CIAZA,POWIKŁANIA
Opisy przypadków chorych noworodków urodzonych przez matki zakażone Borrelia burgdorferi nie pozwalają jednak na jednoznaczne wskazanie, jakie powtarzalne zmiany teratologiczne wywołuje ta bakteria u ludzkich zarodków.
Wydaje się, że są one przypadkowe i wieloobjawowe podobnie jak u osób dorosłych dotkniętych boreliozą z Lyme. Zupełnie brakuje danych na temat powiązania teratologii, zmian patologicznych i przeżywalności zarodków w najwcześniejszych okresach rozwojowych. Praktycznie nie są znane efekty zakażenia krętkami w okresie zapłodnienia, możliwości implantacyjnych zarodka i utrzymania wczesnej ciąży oraz rozwoju w pierwszym miesiącu ciąży, w okresie kształtowania się systemu tkankowego i formowania zawiązków narządów, czyli w czasie największej wrażliwości na uszkadzające działanie czynników zewnętrznych i infekcyjnych.
Nie są również, do chwili obecnej, prowadzone badania porównawcze na zwierzętach laboratoryjnych w celu rozwiązania tego problemu. Związano jednak stan zdrowia noworodków ze stadium choroby stwierdzonym u zakażonych boreliozą matek. Brano po uwagę ogólny stan zdrowia noworodka oraz zmiany chorobowe wybranych jego narządów i układów.
Badano zmiany spowodowane przez krętki w stanie skóry, rozwoju mięśni i kości, zaburzenia neurologiczne, nieprawidłowości układu limfatycznego i odpornościowego oraz rozwój serca i głównych naczyń krwionośnych. Dzieci matek mających w trakcie ciąży objawy charakterystyczne dla pierwszego stadium boreliozy rodziły się w ogólnym dobrym stanie zdrowia z niewielkim obniżeniem parametrów biologicznych, a nieliczne zaburzenia obserwowano w obrębie skóry i układu limfatycznego. Najgorsze wyniki oględzin medycznych, a tym samym rokowania zdrowotne wstępowały u dzieci matek z drugim stadium boreliozy. Obok ogólnego złego stanu biologicznego liczne zaburzenia, niekiedy bardzo poważne, obserwowano w obrębie wszystkich branych pod uwagę narządów.
Niektóre z nich, zwłaszcza dotyczące rozwoju, a co za tym idzie funkcjonowania układu krwionośnego i kostno-mięśniowego, były bardzo poważne, a nawet zagrażające życiu noworodków, niejednokrotnie wymagały intensywnej interwencji medycznej. Szczególne obawy i niepokój
zarówno lekarzy, jak i rodziców budziły zaburzenia neurologiczne mogące skutkować niedorozwojem lub opóźnieniem rozwoju umysłowego.
Dzieci kobiet mających objawy trzeciego stopnia rozwoju choroby przeważnie rodziły się w złym stanie ogólnym mogącym utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po porodzie i wymagającym intensywnego leczenia. Zaburzenia rozwojowe koncentrowały się w obrębie skóry, układu
mięśniowego, kostnego oraz ośrodkowego układu nerwowego. W tym ostatnim przypadku objawiały się emcefalią, paraliżem spastycznym, ataksją i innymi niepokojącymi stanami.
Dzieci dotknięte zaburzeniami neurologicznym równocześnie były w stanie określanym jako złe rokowanie rozwojowe i często pomimo wysiłków lekarzy nie dochodziły do prawidłowego stanu zdrowia (19).
Pomimo wielu danych nie jest znany jednoznaczny wpływ krętków Borrelia burgdorferi na przebieg ciąży, a zwłaszcza stan noworodków matek dotkniętych boreliozą z Lyme. Określenie boreliozy jako choroby o dużej zmienności objawów zastosować można nie tylko do osób dorosłych, lecz również w stosunku do jej wrodzonej formy u noworodków zarażonych w sposób transłożyskowy.
Wypełnienie tej luki w stanie wiedzy medycznej wymaga dalszych badań, a zwłaszcza wykonania nieprowadzonych do tej pory badań na modelach zwierzęcych i przeniesienia uzyskanych danych
na człowieka poprzez porównanie wyników z opisem historii chorób niemowląt matek, u których stwierdzono objawy boreliozy z Lyme.
całość :
http://www.nowamedycyna.pl/…/up…/2014/10/nm_2011_062-065.pdf.
-------------------------------------------------------------------------------
Pomimo rozległej wiedzy na temat boreliozy nie jest jednoznacznie stwierdzona możliwość oddziaływania bakterii na rozwijające się płody oraz przebieg ciąży i rokowania noworodków urodzonych przez matki, które zetknęły się w ciąży z zakażonymi kleszczami lub wcześniej zostały zainfekowane.
Szacuje się, że liczba tego typu przypadków rośnie, podobnie jak prawdopodobieństwo choroby w całym społeczeństwie. Stwierdzono, że podobnie jak inne krętki B. burgdorferi ma zdolność do aktywnego przenikania przez barierę łożyskową z krwi matki do organizmu rozwijającego się płodu. Pierwszy udokumentowany opis takiego zakażenia płodu opublikowano w 1985 roku u kobiety mającej na początku ciąży objawy boreliozy z Lyme. Kobieta ta urodziła w 35 tygodniu ciąży dziecko, które zmarło w drugiej dobie. Dziecko to miało rozległą wieloaspektową wadę serca, a w jego organizmie w narządach wewnętrznych stwierdzono występowanie bakterii B. burgdorferi (10).
Podobnie w następnych, opisanych przypadkach zmarłych po porodzie dzieci stwierdzono obecność krętków w tkankach, a ich źródłem mogło być jedynie zakażenie przez łożysko od zainfekowanych matek (11). Śmiertelne objawy zakażenia mogły również doprowadzić do śmierci dziecka w dłuższym okresie od momentu porodu (12).
Możliwość przenikania B. burgdorferi przez łożysko u człowieka znajduje również potwierdzenie w badaniach eksperymentalnych na zwierzętach oraz obserwacjach weterynaryjnych przeprowadzonych na kilku gatunkach zwierząt hodowlanych i dzikich, mających częstszy niż człowiek kontakt z zakażonymi kleszczami. W badaniach eksperymentalnych stwierdzono możliwość przenikania bakterii przez łożysko i infekcji rozwijających się płodów w przypadku szczura, chomika i myszy, gdzie w tkankach płodów pozostających w macicy, jak również noworodków stwierdzano obecność B. burgdorferi lub wysokie miano odpowiednich przeciwciał. W tym ostatnim przypadku jest to, jak się wydaje, niezwiązane z działaniem układu immunologicznego płodu, ale możliwością przenikania przeciwciał od matki w ramach ochrony immunologicznej niedojrzałego po tym względem młodego organizmu (13-15).
Nie badano jednak zmian rozwojowych płodów i noworodków, ograniczając się do stwierdzenia obniżenia płodności związanej obumarciem płodów i ich resorbcją śródmaciczną co prowadziło do zmniejszania liczby młodych w miocie (16). Podobne efekty śródmacicznego zakażenia wywołującego trudności w rozpoczęciu i utrzymaniu ciąży, prowadzące do obniżenia płodności oraz obecności komórek bakteryjnych w tkankach płodów i noworodków stwierdzono również, między innymi, u pokąsanych przez kleszcze psów, koni i bydła (17). Jednak nie udało się u tych zwierząt stwierdzić bezpośredniego, teratogennego oddziaływania w rozwoju zarodkowym ani też powtarzalnych wad rozwojowych noworodków, których wystąpienie można powiązać z infekcją matki – boreliozą z Lyme.
Trudności z określeniem potencjalnego transferu przez łożysko oraz wpływu na rozwijające się płody Borrelia burgdorferi u zwierząt i możliwe różnice w stosunku do człowieka mogą być w tym przypadku związane z inną budową łożyska i jego działaniem fizjologicznym. Bariera łożyskowa zwierząt jest znacznie grubsza i aktywniejsza niż w przypadku należącego do naczelnych człowieka.
U kobiety jest ona najcieńsza i najłatwiejsza do pokonania przez wiele potencjalnie patogennych czynników, w tym również przez drobnoustroje. W przypadku badań medycznych infekcyjność i potencjalne zagrożenie zdrowia płodów obserwowane u zwierząt nie mogą być w sposób prosty uogólniane na zdrowie ludzkiego noworodka.
Rozwiązanie problemu wymaga badań przeprowadzonych laboratoryjnie, klinicznie i epidemiologicznie na kobietach ciężarnych zakażonych Borrelia burgdorferi, co może stanowić potencjalne zagrożenie chorobą ich noworodków (5, 18). Chociaż pierwsze dobrze udokumentowane doniesienia mówiące o niekorzystnych efektach przebiegu boreliozy z Lyme w ciąży pojawiły się w latach 80. ubiegłego wieku to problem ten jest jeszcze daleki od rozwiązania (10).
Wiele doniesień prezentuje sprzeczne dane, jak również ich interpretacja nie jest jednoznaczna, co nie wyklucza generalnego stwierdzenia o niekorzystnym oddziaływaniu krętków Borrelia burgdorferi zarówno na organizm ciężarnej, jak i rozwijający się płód.
http://www.czytelniamedyczna.pl/3915,teratogenny-wplyw-bakterii-borrelia-sp-na-plody-matek-chorujacych-na-borelioze-z.html
---------------------------------------------------------
Borelioza wrodzona dr.Ann F Corson MD.
płód może być zarażony borelioza przez łożysko na każdym etapie ciąży i przez mleko matki
współinfekcje: babesja, bartonella, mikoplasma i ehrlichia mogą być przekazane przez łożysko do płodu
...
Bale, J. F., Jr. and J. R. Murph (1992). "Congenital infections and the nervous system." Pediatr Clin North Am 39(4): 669-90.współinfekcje: babesja, bartonella, mikoplasma i ehrlichia mogą być przekazane przez łożysko do płodu
...
borelioza w czasie ciąży może wywołać upławy, utratę płodu, zgon płodu w czasie porodu,wodogłowie, problemy z sercem i krążeniem i płodu, opóźnienie rozwoju płodu, problemy z oddychaniem u nowonarodzonego dziecka, zakażenie krwi i śmierć dziecka
borelioza może też wywołać żółtaczkę okołoporodową, ślepotę, nagłą śmierć noworodka, zatrucie ciążowe
krętki boreliozy były znalezione po autopsji w mózgu płodu, w wątrobie, w nadnerczu, w szpiku,sercu, łożysku – żaden z tych organów nie miał stanu zapalnego leczenie matki podczas ciąży nie gwarantuje tego, że płód nie został zarażony kobiety w ciąży z boreliozą powinny być leczone przez całą ciążę
Dzieci zarażone w czasie ciąży lub przez pokarm matki
slaby tonus mięśniowy
nerwowość, drażliwość
gorączka i liczne infekcje na początku życia
nadwrażliwość i bóle ciała
nadwrażliwość skory
refluks żołądkowo-przełykowy
opóźnienie w rozwoju
słabe wyniki w nauce w szkole
problemy psychiatryczne
problemy z tchawica (zbyt wąska)
wady oczu (katarakta)
wady serca
opóźnienie w rozwoju
dzieci ugryzione przez kleszcza we wczesnym dzieciństwie mogą mieć te same objawy, co dzieci
zarażone w czasie życia płodowego
na podstawie
What Everyone Needs To Know About
Pediatric Lyme Disease
http://www.lymepa.org/CorsonPediatricLymeTalk.pdf.
------------------------------------------------------------------
borelioza może też wywołać żółtaczkę okołoporodową, ślepotę, nagłą śmierć noworodka, zatrucie ciążowe
krętki boreliozy były znalezione po autopsji w mózgu płodu, w wątrobie, w nadnerczu, w szpiku,sercu, łożysku – żaden z tych organów nie miał stanu zapalnego leczenie matki podczas ciąży nie gwarantuje tego, że płód nie został zarażony kobiety w ciąży z boreliozą powinny być leczone przez całą ciążę
Dzieci zarażone w czasie ciąży lub przez pokarm matki
slaby tonus mięśniowy
nerwowość, drażliwość
gorączka i liczne infekcje na początku życia
nadwrażliwość i bóle ciała
nadwrażliwość skory
refluks żołądkowo-przełykowy
opóźnienie w rozwoju
słabe wyniki w nauce w szkole
problemy psychiatryczne
problemy z tchawica (zbyt wąska)
wady oczu (katarakta)
wady serca
opóźnienie w rozwoju
dzieci ugryzione przez kleszcza we wczesnym dzieciństwie mogą mieć te same objawy, co dzieci
zarażone w czasie życia płodowego
na podstawie
What Everyone Needs To Know About
Pediatric Lyme Disease
http://www.lymepa.org/CorsonPediatricLymeTalk.pdf.
------------------------------------------------------------------
Borelioza wrodzona
Borelioza wrodzona to taka, którą matka przenosi na płód. Dzieje się tak w wyniku ukąszenia przez kleszcza w czasie ciąży lub przed nią. Wówczas choroba może zostać przeniesiona na nienarodzone dziecko.
W medycynie odnotowane są przypadki w których matki chore na boreliozę miały przedwczesny poród, a także problemy w czasie porodu oraz kiedy dzieci matek chorych na boreliozę podczas ciąży miały wady wrodzone. Z drugiej strony wiele chorujących na boreliozę ...w czasie ciąży kobiet urodziło zdrowe dzieci w odpowiednim terminie.
Borelioza wrodzona może wystąpić na skutek zarażenia płodu przez łożysko na każdym etapie ciąży. Przez łożysko mogą przenieść się również tzw. współ-infekcje. Borelioza wrodzona u dzieci wykrywana była w różnych częściach ciała. Z badań wynika, że najczęściej były to: mózg, wątroba, szpik kostny, serce.
Skutkami boreliozy wrodzonej u dzieci mogą być:
– wodogłowie
– dysfunkcje skóry i ciała
– opóźnienie w rozwoju
– problemy psychiczne
– problemy z tchawicą
– wady serca
– autyzm
ze strony :
zdrowyportal.pl
--------------------------------------------------------------------
Teresa Brzostek 2004
LUDZKA ERLICHIOZA GRANULOCYTARNA WSPÓŁISTNIEJĄCA
Z BORELIOZĄ Z LYME U KOBIETY CIĘŻARNEJ
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy
Ordynator: Teresa Brzostek
W pracy omówiono zachorowanie kobiety, u której w 29 tygodniu ciąży wystąpiły objawy boreliozy z Lyme współistniejącej z ludzką granulocytarną erlichiozą.
************************************
Zakażenia zostały rozpoznane po porodzie na podstawie obrazu klinicznego oraz badań serologicznych. Dyskutowane jest ryzyko zakażenia płodu.Zakażenia, które rozwinęły się u kobiety ciężarnej, budziły obawy o możliwość ich przekazania dziecku w ostatnich tygodniach ciąży lub po urodzeniu przez karmienie piersią.
Przyjmuje się, że zakażenie przezłożyskowe krętkiem Borrelia burgdorferi jest możliwe,ale skrajnie rzadkie (24,27). W piśmiennictwie są doniesienia o wyizolowaniu krętków
Borrelia burgdorferi z poronionych płodów lub tkanek dzieci z wadami wrodzonymi, jednak brak jest ostatecznych dowodów, że zakażenie to powoduje śmierć płodu, wcześniactwo czy wady wrodzone (25,27). W badaniu obejmującym 2 tys. kobiet ciężarnych, przeprowadzonym
przez Strobino i wsp., nie obserwowano, by prenatalna ekspozycja była skojarzona ze zwiększonym ryzykiem niepomyślnego zakończenia ciąży (28). Maraspin i wsp.w jednym z badań objęli obserwacją 105 kobiet ciężarnych (29), w innym badaniu 58 pacjentek z nabytym w ciąży zakażeniem Borrelia burgdorferi (30).
W przypadkach niepomyślnie zakończonych ciąż, nie udowodniono skojarzenia z infekcją boreliozową, a znaleziono wyjaśnienie powikłań niezwiązane z tym zakażeniem. Gerber i Zalneraitis, na terenach endemicznego występowania boreliozy w USA, nie stwierdzili u dzieci zaburzeń neurologicznych,które można byłoby przypisać boreliozie wrodzonej (26). Nigdy też nie potwierdzono przekazania zakażenia z mlekiem matki (25).
W piśmiennictwie obecne są tylko pojedyncze opisy erlichiozy u kobiet ciężarnych. Horowitz (31) opisał, rodzącą w 39 tyg. ciąży, kobietę z gorączką, trombocytopenią i podwyższonymi transaminazami, u której HGE potwierdzone zostało serologicznie, PCR oraz obecnością moruli. Jej dziecko zagorączkowało w 9-tej dobie, u niego również zakażenie potwierdzone zostało wszystkimi testami. Casau i wsp. (32) przedstawiają przypadek kobiety w 34 tyg. ciąży z ostrymi objawami w postaci gorączki, dreszczy, nudności, która w ciągu 6 tygodni poprzedzających objawy była wielokrotnie kłuta przez kleszcze. Z powodu podejrzenia boreliozy z Lyme, leczona była amoksycyliną a następnie ceftriaksonem.
Gorączka utrzymywała się u niej do porodu. Badaniami stwierdzono trombocytopenię,limfopenię, anemię z łagodną hemolizą oraz podwyższone transaminazy. Rozpoznanie potwierdzone
zostało po porodzie, a objawy minęły bez leczenia. U dziecka testy PCR nie potwierdziły zakażenia. Z kolei Buitrago i wsp. donoszą o zachorowaniu kobiety, u której w 25 tyg. ciąży rozpoznano boreliozę z Lyme oraz HGE. Ciężarna leczona była rifampicyną a dziecko urodziło się zdrowe, zakażenia u niego nie potwierdzono (33).
U dziecka obserwowanego w naszej poradni, w badaniu wykonanym w 4 miesiącu życia,nie stwierdzono swoistych przeciwciał. W przypadku zakażenia większość noworodków nie wytwarza specyficznych przeciwciał, jedynie niektóre mogą syntetyzować przeciwciała IgM (34). Brak przeciwciał klasy IgG, otrzymywanych przez płód drogą transportu łożyskowego, można wiązać z ich późnym pojawianiem się i nieobecnością lub niskim mianem u matki w okresie porodu.
Diagnostyka HGE prowadzona w kilka miesięcy od zakażenia,nie stwarzała szans spełnienia pozostałych kryteriów. Nierozstrzygnięte pozostaje,ale jest możliwe, iż obserwowana w pierwszych tygodniach życia dziecka małopłytkowość,po wykluczeniu szeregu jej przyczyn, była związana z zakażeniem erlichiozowym.
http://docplayer.pl/6697033-Teresa-brzostek-ludzka-erlichioza-granulocytarna-wspolistniejaca-z-borelioza-z-lyme-u-kobiety-ciezarnej.html
----------------------------------------------------
Dr.Ozimek : film
Czym ukąszenie przez kleszcza grozi ciężarnej?
Są dwie neuroboreliozy, neuroborelioza wrodzona i neuroborelioza nabyta. Neuroborelioza wrodzona dotyczy dzieci, które rodzą się z neuroboreliozą wrodzoną czyli mają trwale uszkodzony mózg neuroboreliozą, którą zaraziły się z życiu płodowym. Neuroborelioza nabyta występuje u dzieci lub u dorosłych po ukąszeniu. Czyli zdrowi po ukąszeniu zaczynają mieć objawy neurologiczne, objawy ze strony mózgu związane z obecnością nie tylko krętka w mózgu, ale też z tym, że krętek stymuluje odpowiedź autoimmunologiczną a tym samym nasz organizm atakuje własne komórki nerwowe co prowadzi do zmian neurodegeneracyjnych, których powikłaniem jest między innymi stwardnienie rozsiane.
Czym ukąszenie przez kleszcza grozi ciężarnej? Czy neuroboreliozę można cofnąć?
U dorosłych można cofnąć zamglenie świadomości, jeżeli będziemy leczyli. Czasami częściowo, czasami całkowicie. U dziecka nie, ponieważ dziecko się rodzi z organicznymi uszkodzeniami mózgu. Możemy poprawić tylko funkcje i zahamować dalszy rozwój. W wielu przypadkach udaje się to. Dziecko, które miało problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie, z mówieniem, z chodzeniem, nagle po leczeniu to się często poprawia.
Wiele z dzieci zakażonych nigdy się nie urodzi, ponieważ neuroborelioza ma też działanie wczesnoporonne.
Borelioza może prowadzić również do niepłodności. Jednak przeleczona i odrobaczona kobieta może zajść w ciążę i przy odpowiednio ułożonym leczeniu urodzić zdrowe dziecko.
http://cwiczeniawciazy.pl/czym-ukaszenie-przez-kleszcza-grozi-ciezarnej-wideo/
-------------------------------------------------------
Dr.Ozimek - film
W ciąży musisz badać kleszcze!
Istnieje okno diagnostyczne i okno serologiczne. Można zbadać kleszcza w laboratorium. To, że kleszcz jest zarażony to nie znaczy, że zaraził nas. Siebie teoretycznie również można badać, są oferowane badania krwi, ale nie są one do końca wiarygodne, ponieważ badania naukowe dowodzą, że borelia inne choroby odkleszczowe nie przedostają się raczej do krwi, ponieważ tam czeka je śmierć. Rozwijają się w węzłach chłonnych i tam żyją. Dlatego to, że we krwi nie odkryliśmy DNA boreliozy czy innej choroby odkleszczowej to nie znaczy, że nie jesteśmy zarażeni. Także kleszcza można zbadać, ponieważ jeśli wynik będzie ujemny, uspokoimy swoje nerwy. Natomiast jeśli będzie dodatni to wcale nie oznacza, że kleszcz nas zaraził i jest stres. Należy robić dodatkowe badania. Dlatego kiedy kobietę ciężarną ugryzie kleszcz, należy zbadać kleszcza dla spokoju matki
http://cwiczeniawciazy.pl/w-ciazy-musisz-badac-kleszcze/
---------------------------------------------------------------------
Case report: Congenital tick-borne relapsing fever: report of a case with transplacental transmission in the Islamic Republic of Iran
http://www.emro.who.int/emhj-volume-15-2009/volume-15-issue-3/case-report-congenital-tick-borne-relapsing-fever-report-of-a-case-with-transplacental-transmission-in-the-islamic-republic-of-iran.html
-------------------------------------------------------------------
ABSTRACT
http://jcm.asm.org/content/48/6/2289.abstract
----------------------------------------------------------------
Only 2 neonates with transplacentally or perinatally acquired (congenital) babesiosis have been reported. We describe a probable third congenital case of babesiosis in a 26-day-old infant; transmission was determined on the basis of a blood smear from the infant (15% parasitemia) and serologic results from the infant and mother.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2687033/?tool=pubmed
------------------------------------------------------------------
Abstract
Great diversity of clinical expression of signs and symptoms of gestational Lyme borreliosis parallels the diversity of prenatal syphilis. It is documented that transplacental transmission of the spirochete from mother to fetus is possible. Further research is necessary to investigate possible teratogenic effects that might occur if the spirochete reaches the fetus during the period of organogenesis. Autopsy and clinical studies have associated gestational Lyme borreliosis with various medical problems including fetal death, hydrocephalus, cardiovascular anomalies, neonatal respiratory distress, hyperbilirubinemia, intrauterine growth retardation, cortical blindness, sudden infant death syndrome, and maternal toxemia of pregnancy. Whether any or all of these associations are coincidentally or causally related remains to be clarified by further investigation. It is my expectation that the spectrum of gestational Lyme borreliosis will expand into many of the clinical domains of prenatal syphilis.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2685924
----------------------------------------------------------------
Dr. Richard Horowitz states the following:
A summary of evidence
The summary of outcomes in documented cases of congenital Lyme disease is as follows:
http://lymediseaseuk.com/2016/11/28/congenital-lyme-disease/
-------------------------------------------------------
Borelioza wrodzona to taka, którą matka przenosi na płód. Dzieje się tak w wyniku ukąszenia przez kleszcza w czasie ciąży lub przed nią. Wówczas choroba może zostać przeniesiona na nienarodzone dziecko.
W medycynie odnotowane są przypadki w których matki chore na boreliozę miały przedwczesny poród, a także problemy w czasie porodu oraz kiedy dzieci matek chorych na boreliozę podczas ciąży miały wady wrodzone. Z drugiej strony wiele chorujących na boreliozę ...w czasie ciąży kobiet urodziło zdrowe dzieci w odpowiednim terminie.
Borelioza wrodzona może wystąpić na skutek zarażenia płodu przez łożysko na każdym etapie ciąży. Przez łożysko mogą przenieść się również tzw. współ-infekcje. Borelioza wrodzona u dzieci wykrywana była w różnych częściach ciała. Z badań wynika, że najczęściej były to: mózg, wątroba, szpik kostny, serce.
Skutkami boreliozy wrodzonej u dzieci mogą być:
– wodogłowie
– dysfunkcje skóry i ciała
– opóźnienie w rozwoju
– problemy psychiczne
– problemy z tchawicą
– wady serca
– autyzm
ze strony :
zdrowyportal.pl
--------------------------------------------------------------------
Teresa Brzostek 2004
LUDZKA ERLICHIOZA GRANULOCYTARNA WSPÓŁISTNIEJĄCA
Z BORELIOZĄ Z LYME U KOBIETY CIĘŻARNEJ
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy
Ordynator: Teresa Brzostek
W pracy omówiono zachorowanie kobiety, u której w 29 tygodniu ciąży wystąpiły objawy boreliozy z Lyme współistniejącej z ludzką granulocytarną erlichiozą.
************************************
Zakażenia zostały rozpoznane po porodzie na podstawie obrazu klinicznego oraz badań serologicznych. Dyskutowane jest ryzyko zakażenia płodu.Zakażenia, które rozwinęły się u kobiety ciężarnej, budziły obawy o możliwość ich przekazania dziecku w ostatnich tygodniach ciąży lub po urodzeniu przez karmienie piersią.
Przyjmuje się, że zakażenie przezłożyskowe krętkiem Borrelia burgdorferi jest możliwe,ale skrajnie rzadkie (24,27). W piśmiennictwie są doniesienia o wyizolowaniu krętków
Borrelia burgdorferi z poronionych płodów lub tkanek dzieci z wadami wrodzonymi, jednak brak jest ostatecznych dowodów, że zakażenie to powoduje śmierć płodu, wcześniactwo czy wady wrodzone (25,27). W badaniu obejmującym 2 tys. kobiet ciężarnych, przeprowadzonym
przez Strobino i wsp., nie obserwowano, by prenatalna ekspozycja była skojarzona ze zwiększonym ryzykiem niepomyślnego zakończenia ciąży (28). Maraspin i wsp.w jednym z badań objęli obserwacją 105 kobiet ciężarnych (29), w innym badaniu 58 pacjentek z nabytym w ciąży zakażeniem Borrelia burgdorferi (30).
W przypadkach niepomyślnie zakończonych ciąż, nie udowodniono skojarzenia z infekcją boreliozową, a znaleziono wyjaśnienie powikłań niezwiązane z tym zakażeniem. Gerber i Zalneraitis, na terenach endemicznego występowania boreliozy w USA, nie stwierdzili u dzieci zaburzeń neurologicznych,które można byłoby przypisać boreliozie wrodzonej (26). Nigdy też nie potwierdzono przekazania zakażenia z mlekiem matki (25).
W piśmiennictwie obecne są tylko pojedyncze opisy erlichiozy u kobiet ciężarnych. Horowitz (31) opisał, rodzącą w 39 tyg. ciąży, kobietę z gorączką, trombocytopenią i podwyższonymi transaminazami, u której HGE potwierdzone zostało serologicznie, PCR oraz obecnością moruli. Jej dziecko zagorączkowało w 9-tej dobie, u niego również zakażenie potwierdzone zostało wszystkimi testami. Casau i wsp. (32) przedstawiają przypadek kobiety w 34 tyg. ciąży z ostrymi objawami w postaci gorączki, dreszczy, nudności, która w ciągu 6 tygodni poprzedzających objawy była wielokrotnie kłuta przez kleszcze. Z powodu podejrzenia boreliozy z Lyme, leczona była amoksycyliną a następnie ceftriaksonem.
Gorączka utrzymywała się u niej do porodu. Badaniami stwierdzono trombocytopenię,limfopenię, anemię z łagodną hemolizą oraz podwyższone transaminazy. Rozpoznanie potwierdzone
zostało po porodzie, a objawy minęły bez leczenia. U dziecka testy PCR nie potwierdziły zakażenia. Z kolei Buitrago i wsp. donoszą o zachorowaniu kobiety, u której w 25 tyg. ciąży rozpoznano boreliozę z Lyme oraz HGE. Ciężarna leczona była rifampicyną a dziecko urodziło się zdrowe, zakażenia u niego nie potwierdzono (33).
U dziecka obserwowanego w naszej poradni, w badaniu wykonanym w 4 miesiącu życia,nie stwierdzono swoistych przeciwciał. W przypadku zakażenia większość noworodków nie wytwarza specyficznych przeciwciał, jedynie niektóre mogą syntetyzować przeciwciała IgM (34). Brak przeciwciał klasy IgG, otrzymywanych przez płód drogą transportu łożyskowego, można wiązać z ich późnym pojawianiem się i nieobecnością lub niskim mianem u matki w okresie porodu.
Diagnostyka HGE prowadzona w kilka miesięcy od zakażenia,nie stwarzała szans spełnienia pozostałych kryteriów. Nierozstrzygnięte pozostaje,ale jest możliwe, iż obserwowana w pierwszych tygodniach życia dziecka małopłytkowość,po wykluczeniu szeregu jej przyczyn, była związana z zakażeniem erlichiozowym.
http://docplayer.pl/6697033-Teresa-brzostek-ludzka-erlichioza-granulocytarna-wspolistniejaca-z-borelioza-z-lyme-u-kobiety-ciezarnej.html
----------------------------------------------------
Dr.Ozimek : film
Czym ukąszenie przez kleszcza grozi ciężarnej?
Są dwie neuroboreliozy, neuroborelioza wrodzona i neuroborelioza nabyta. Neuroborelioza wrodzona dotyczy dzieci, które rodzą się z neuroboreliozą wrodzoną czyli mają trwale uszkodzony mózg neuroboreliozą, którą zaraziły się z życiu płodowym. Neuroborelioza nabyta występuje u dzieci lub u dorosłych po ukąszeniu. Czyli zdrowi po ukąszeniu zaczynają mieć objawy neurologiczne, objawy ze strony mózgu związane z obecnością nie tylko krętka w mózgu, ale też z tym, że krętek stymuluje odpowiedź autoimmunologiczną a tym samym nasz organizm atakuje własne komórki nerwowe co prowadzi do zmian neurodegeneracyjnych, których powikłaniem jest między innymi stwardnienie rozsiane.
Czym ukąszenie przez kleszcza grozi ciężarnej? Czy neuroboreliozę można cofnąć?
U dorosłych można cofnąć zamglenie świadomości, jeżeli będziemy leczyli. Czasami częściowo, czasami całkowicie. U dziecka nie, ponieważ dziecko się rodzi z organicznymi uszkodzeniami mózgu. Możemy poprawić tylko funkcje i zahamować dalszy rozwój. W wielu przypadkach udaje się to. Dziecko, które miało problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie, z mówieniem, z chodzeniem, nagle po leczeniu to się często poprawia.
Wiele z dzieci zakażonych nigdy się nie urodzi, ponieważ neuroborelioza ma też działanie wczesnoporonne.
Borelioza może prowadzić również do niepłodności. Jednak przeleczona i odrobaczona kobieta może zajść w ciążę i przy odpowiednio ułożonym leczeniu urodzić zdrowe dziecko.
http://cwiczeniawciazy.pl/czym-ukaszenie-przez-kleszcza-grozi-ciezarnej-wideo/
-------------------------------------------------------
Dr.Ozimek - film
W ciąży musisz badać kleszcze!
Istnieje okno diagnostyczne i okno serologiczne. Można zbadać kleszcza w laboratorium. To, że kleszcz jest zarażony to nie znaczy, że zaraził nas. Siebie teoretycznie również można badać, są oferowane badania krwi, ale nie są one do końca wiarygodne, ponieważ badania naukowe dowodzą, że borelia inne choroby odkleszczowe nie przedostają się raczej do krwi, ponieważ tam czeka je śmierć. Rozwijają się w węzłach chłonnych i tam żyją. Dlatego to, że we krwi nie odkryliśmy DNA boreliozy czy innej choroby odkleszczowej to nie znaczy, że nie jesteśmy zarażeni. Także kleszcza można zbadać, ponieważ jeśli wynik będzie ujemny, uspokoimy swoje nerwy. Natomiast jeśli będzie dodatni to wcale nie oznacza, że kleszcz nas zaraził i jest stres. Należy robić dodatkowe badania. Dlatego kiedy kobietę ciężarną ugryzie kleszcz, należy zbadać kleszcza dla spokoju matki
http://cwiczeniawciazy.pl/w-ciazy-musisz-badac-kleszcze/
---------------------------------------------------------------------
Case report: Congenital tick-borne relapsing fever: report of a case with transplacental transmission in the Islamic Republic of Iran
M. Mahram1 and M.B. Ghavami2
1Department of Paediatrics, Vali-e-Asr Hospital, Zanjan University of Medical Sciences, Zanjan, Islamic Republic of Iran (Correspondence to M. Mahram: drmahram@yahoo.com ).
2Department of Parasitology, Faculty of Medicine, Zanjan University of Medical Sciences, Zanjan, Islamic Republic of Iran.
Received: 14/10/06; accepted: 16/11/06
EMHJ, 2009, 15(3): 761-764
1Department of Paediatrics, Vali-e-Asr Hospital, Zanjan University of Medical Sciences, Zanjan, Islamic Republic of Iran (Correspondence to M. Mahram: drmahram@yahoo.com ).
2Department of Parasitology, Faculty of Medicine, Zanjan University of Medical Sciences, Zanjan, Islamic Republic of Iran.
Received: 14/10/06; accepted: 16/11/06
EMHJ, 2009, 15(3): 761-764
Introduction
Tick-borne relapsing fever (TBRF) is an arthropod-borne infection found in the Middle East, Africa, Europe and North America. The disease is caused by several species of Borrelia and transmitted by various species of soft ticks [1,2]. Specific relationships usually exist between Borrelia species, the vector ticks and the distribution area [3]. Ornithodoros tholozani is distributed in the Middle East and is known as the main vector and sole reservoir for B. persica, which is often responsible for old-world TBRF. Ticks of this species live in close proximity with humans host and feed for short periods, through a painless bite, often at night [4].http://www.emro.who.int/emhj-volume-15-2009/volume-15-issue-3/case-report-congenital-tick-borne-relapsing-fever-report-of-a-case-with-transplacental-transmission-in-the-islamic-republic-of-iran.html
-------------------------------------------------------------------
ABSTRACT
Bartonella vinsonii subsp. berkhoffii, Bartonella henselae, or DNA of both organisms was amplified and sequenced from blood, enrichment blood cultures, or autopsy tissues from four family members. Historical and microbiological results support perinatal transmission of Bartonella species in this family. It is of clinical relevance that Bartonella spp. may adversely influence human reproductive performance.
http://jcm.asm.org/content/48/6/2289.abstract
----------------------------------------------------------------
Only 2 neonates with transplacentally or perinatally acquired (congenital) babesiosis have been reported. We describe a probable third congenital case of babesiosis in a 26-day-old infant; transmission was determined on the basis of a blood smear from the infant (15% parasitemia) and serologic results from the infant and mother.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2687033/?tool=pubmed
------------------------------------------------------------------
Abstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2685924
----------------------------------------------------------------
Dr. Richard Horowitz states the following:
- “I have had women who have had multiple miscarriages secondary to Lyme, where both the placenta and fetus showed evidence of infection…
- Other tick-borne infections, such as the relapsing fever spirochete, as well as Babesia and Bartonella can also be transmitted to the fetus….
- There are many scientific articles proving that Lyme can both harm and kill a developing fetus.”
A summary of evidence
The summary of outcomes in documented cases of congenital Lyme disease is as follows:
- In mothers with active Lyme Disease,
- Treated: 14.6% of the pregnancies involved symptoms in fetus (including fatality)
- Untreated: 66.7% of the pregnancies involved symptoms in fetus (including fatality)
- Unknown as to treatment: 30.3% involved symptoms in fetus (including fatality)
- Specific adverse outcomes included:
- cardiac 22.7%,
- neurological 15.2%,
- orthopedic 12.1%,
- ophthalmic 4.5%,
- genitourinary 10.6%,
- miscellaneous anomalies 12.1%,
- 2nd trimester miscarriage 12.1%.
- Highest rate of adverse outcome (72.7%) in women with infection acquired prior to or during first trimester.
http://lymediseaseuk.com/2016/11/28/congenital-lyme-disease/
-------------------------------------------------------
Brzostek, T. (2004). "[Human granulocytic ehrlichiosis co-incident with Lyme borreliosis in pregnant woman—a case study]." Przegl Epidemiol 58(2): 289-94.
Carlomagno G; Luksa V; Candussi G; Rizzi GM; Trevisan G Acta Eur Fertil 1988 Sep-Oct;19(5):279-81 Dept. of Obstetrics and Gynecology, University of Trieste School of Medicine. Lyme Borrelia positive serology associated with spontaneous abortion in an endemic Italian area.
Gardner, T. (1995). Lyme disease. Infectious diseases of the fetus and newborn infant.J. S. Remington and J. 0. Klein. Philadelphia, Saunders. Chap. 11: 447-528.
Goldenberg, R. L and C. Thompson (2003). "The infectious origins of stillbirth." Am J Obstet Gynecol 189(3): 861-73.
Gustafson, J. M., E. C. Burgess, et al. (1993). "Intrauterine transmission of Borrelia burgdorferi in dogs." Am J Vet Res 54(6): 882-90. (dog study)
Hercogova J, Vanousova D. (2008). Syphilis and borreliosis during pregnancy. Dermatol Ther. 2008 May-Jun;21(3):205-9.
Lavoie PE;Lattner BP;Duray PH; Barbour AG; Johnson HC. Arthritis Rheum 1987; Culture positive seronegative transplacental Lyme borreliosis infant mortality. Volume 30, Number 4, 3(Suppl):S50.
Lawrence MD, Robert M. and Lawrence MD, Ruth A. (2001). "Given the Benefits of Breastfeeding, What Contraindications Exist?" Pediatric Clinics of North America Volume 48, Issue 1, February 2001
MacDonald, A. B. (1989). "Gestational Lyme borreliosis. Implications for the fetus." Rheum Dis Clin North Am 15(4): 657-77.
MacDonald, A. B. (1986). "Human fetal borreliosis, toxemia of pregnancy, and fetal death." Zentralbl Bakteriol Mikrobiol Hyg [A] 263(1-2): 189-200.
MacDonald, A. B., J. L. Benach, et al. (1987). "Stillbirth following maternal Lyme disease." NY State J Med 87(11): 615-6.
Maraspin, V., J. Cimperman, et al. (1999). "Erythema migrans in pregnancy." Wien Klin Wochenschr 111(22 23): 933-40.
Markowitz, L. E., A. C. Steere, et al. (1986). "Lyme disease during pregnancy." Jama 255(24): 3394-6. Because the etiologic agent of Lyme disease is a spirochete, there has been concern about the effect of maternal Lyme disease on pregnancy outcome.
Moro, Manuel H.; Bjornsson, Johannes; Marietta, Eric V.; Hofmeister, Erik K.; Germer, Jeffrey J.; Bruinsma, Elizabeth; David, Chella S.; and Persing, David H. (2001). "Gestational Attenuation of Lyme Arthritis Is Mediated by Progesterone and IL-4," J Immunol 2001; 166:7404-7409
Schlesinger, P. A., P. H. Duray, et al. (1985). "Maternal-fetal transmission of the Lyme disease spirochete, Borrelia burgdorferi." Ann Intern Med 103(1): 67-8.
Strobino BA, Abid S, Gewitz M (1999) Maternal Lyme disease and congenital heart disease: A case-control study in an endemic area. Am. J. Obstet. Gyn., 180 :711-716.
Strobino BA, Williams CL, Abid S, Chalson R, Spierling P (1993) Lyme disease and pregnancy outcome: A prospective study of 2,000 prenatal patients. Amer J Ob Gyn, 169:367‑74.
Walsh CA, Mayer EW, Baxi LV. (2007). Lyme disease in pregnancy: case report and review of the literature. Obstet Gynecol Surv. 2007 Jan;62(1):41-50.
Williams CL, Strobino BA, Lee A, Curran A, Benach JL, Inamdar S and Cristofaro (1990) Lyme disease in childhood: Clinical and epidemiologic features of ninety cases. Pediatr. Infect. Dis., 9: 10‑14.
Williams CL and Strobino BA (1990) Lyme disease and pregnancy ‑ A review of the literature. Contemporary Ob/Gyn, 35:48‑64.
Williams CL, Strobino BA, Weinstein A, Spierling P, Medici F (1995) Maternal Lyme disease and congenital malformations: A cordblood serosurvey in endemic and control areas. Pediatric and Perinatal Epid., 9: 320‑330.
(Ziska, Martina) Donta, S, Aberer, E. Ziska, M. (1996). “Clinical Conference: Chronic Lyme Disease.” Journal of Spirochetal and Tick-Borne Diseases Vol.3 No.3/4 Fall Winter 1996.
Breastfeeding
Schmidt. B. L.. E. Aberer, et al. (1995). "Detection of Borrelia burgdorferi DNA by polymerase chain reaction in the urine and breast milk of patients with Lyme borreliosis." Diaqn Microbiol Infect Dis 21(3): 121-8
Altaie. S. S., S. Mookherjee. et al. (1996). Abstract # I17 Transmission of Borrelia burqdorferi from experimentally infected mating pairs to offspring in a murine model. FDA Science Forum.
Pregnancy & Breastfeeding
Centers for Disease Control & Prevention (CDC) website
During Pregnancy & While Breastfeeding“Lyme disease acquired during pregnancy may lead to infection of the placenta and possible stillbirth, however, no negative effects on the fetus have been found when the mother receives appropriate antibiotic treatment. There are no reports of Lyme disease transmission from breast milk.”
http://www.cdc.gov/ncidod/dvbid/LYME/ld_transmission.htm
---------------------------------
w 2012 miałam kleszcza, po miesiącu wyszedł mi rumień. od razu dostałam antybiotyk i zrobiłam igg igm elisa. igm powyzej 400. dostałam skierowanie do poradni chorób zakaźnych i tam kolejne antybiotyki.dwukrotnie byłam w szpitalu na antybiotykoterapi. od 3 lat żadnego leczenia ponieważ nie miałam objawów tylko wysokie przeciwciała igm powyzej 250. obecnie jestem w 23 tyg ciąży. czuje się dobrze,ale ciągle mam z tyłu głowy co będzie po porodzie. czy po takim wysiłku pojawią sie u mnie objawy czy może przy boreliozie wskazane jest mieć cc oraz czy mogę zarazić małego?mam wrażenie, że moja gin wcale nie bierze pod uwagę boreliozy podczas prowadzenia ciąży.
OdpowiedzUsuńCzy ktoś może mi udzielić odpowiedzi na powyższy wpis. chciałabym pozostać anonimowa dlatego nie umieszczam wpisu na fb...
OdpowiedzUsuń