Szukaj na tym blogu

niedziela, 6 marca 2016

Borelioza - opis linki do artykulow

Borelioza jest chorobą, którą bardzo trudno wykryć i równie skomplikowane jest jej leczenie.

Testy wciąż nie są wystarczająco wrażliwe, a kuracja nierzadko polega na metodzie prób i błędów.

Chorzy skarżą się również na dużą obojętność lekarzy, która doprowadza ich do coraz większej frustracji, a przy okazji rujnuje zdrowie. Nieleczona lub źle leczona borelioza może wywołać w organizmie ogromne szkody, doprowadzić do trwałych zmian w systemie neurologicznym i kostnym

Osoby, które cierpią na boreliozę w trzecim stadium, tzw. neuroboreliozę, mają bardzo dokuczliwe kłopoty ze zdrowiem, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją, bóle mięśni, kości, dokuczliwe drętwienia kończyn i wiele innych neurologicznych problemów. Niektóre z nich mogą zostać do końca życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przed kleszczami

-------------------------------------------------------
Czy tylko kleszcze przenoszą tę chorobę?
Uważa się, że tak, chociaż być może 1% gzów jest także zakażonych. Najbardziej niebezpieczne są jednak kleszcze twarde.
 
Dlaczego borelioza jest tak niebezpieczną chorobą?
Jest trudno diagnozowalna i ciężko się ją leczy. Maskuje inne choroby, przypomina wiele innych dolegliwości. U chorych zawsze trzeba myśleć także o innych chorobach. Miałam pacjentkę z boreliozą, której leczenie różnymi lekami nie pomagało. Wszyscy jej dolegliwości zrzucali na karb boreliozy, okazało się, że miała poważną niedoczynność tarczycy. Trzeba pacjenta badać także pod innymi kątami.
 
Dla kogo jest niebezpieczna najbardziej?
Dla kobiet w ciąży. Borelioza przenosi się przez łożysko. Do tego kobiety ciężarne nie mogą przyjmować doksycykliny, którą leczy się tę chorobę. Ich leczenie jest więc bardziej skomplikowane. Oczywiście to, czy dziecko zostanie zarażone, zależy od wielu czynników, stanu klinicznego matki, jej odporności.
 
przeczytaj więcej :
 
 
---------------------------------------------------------------------------
Choroba, która wciąż dla wielu lekarzy jest „tylko boreliozą” niszczy życie tysiącom ludzi. Jeden mały kleszcz może zrujnować długie lata, zaprzepaścić marzenia, zrujnować plany. Cierpiące na nią osoby wiedzą, że życie z nią to przekleństwo, a walka o zdrowie jest bardzo trudna, ciężka i niewdzięczna. Jak żyje się z boreliozą (nazywaną również chorobą z Lyme), wiedzą Natalia i Maria, chore z długoletnim stażem.
 „To na pewno choroba dotykająca psychikę. Stany od euforii do agresji.” mówi Natalia, chorująca od 7 lat. Kiedyś zadowolona z życia dziewczyna, okaz zdrowia. Dziś, skupiona na leczeniu, walce z objawami choroby i codziennym zmaganiu się z bólem. Zmęczona, często sfrustrowana, czasem przerażona i bardzo smutna. Tala, jak mówią na nią przyjaciele, to atrakcyjna, 26 letnia dziewczyna, z długimi ciemnymi włosami i ładnymi oczami, zadbana, uśmiechnięta – niejeden mężczyzna oszalałby na jej punkcie. Jednak to zgrabne ciało i ciekawe wnętrze skutecznie, konsekwentnie i bez skrupułów niszczy choroba. Z wielu rzeczy musiała zrezygnować; z wymarzonych studiów, imprez ze znajomymi i tych wszystkich drobiazgów, które zdrowym uprzyjemniają życie.

W jaki sposób choroba z Lyme dostała się do jej organizmu? Miało być tak pięknie! Wakacje w Tunezji, urlop, zapomnienie i totalny luz. Wróciła z pamiątką, jakiej nie planowała przywieźć – rumieniem, który na początku zbagatelizowała, potem okazało się, że to pierwszy objaw boreliozy.
Borelioza to choroba, która atakuje system nerwowy, kostny, rujnuje psychikę, niszczy kondycję. Z uśmiechniętego, zadowolonego z życia człowieka zrobi kogoś, kto utracił chęć do wstania z łóżka.

Do lekarzy zgłaszają się ludzie cierpiący na „dziwne” objawy. Często mają bardzo dobre wyniki podstawowe więc nikt nie robi im bardziej skomplikowanych, łatwiej wysłać do psychiatry i przepisać leki przeciwbólowe. Słyszą, że są hipochondrykami i wymyślają sobie choroby.

Zanim ktoś wpadnie na pomysł by zrobić badanie na boreliozę przechodzą gehennę, która często trwa latami. Diagnoza jej, niestety, nie przerywa.

 Zaczyna się długotrwałe, ciężkie leczenie, nie zawsze skuteczne, za to bardzo drogie, niszczące organizm i zmuszające do wielu poświęceń i wyrzeczeń.
 
--------------------------------------------------------
 
Aleksandra Lipka-Trawińska, lekarz specjalista dermatolog z Centrum Telemedycznego Qzdrowiu.pl podkreśla, że to choroba, która bardzo obniża jakość życia. Jest podstawą do długich zwolnień lekarskich, co nie zawsze jest, niestety, szanowane przez lekarzy ogólnych.
 
Tymczasem borelioza w stadium zaawansowanym może prowadzić do inwalidztwa.
 
 „W niektórych przypadkach nie daje żadnych objawów, w innych osoby zarażone mogą mieć bardzo poważne problemy zdrowotne jak m.in. napady lękowe, depresyjne,  silne przewlekłe bóle głowy, brzucha, biegunki, częstomocz, uczucie mrowienia podskórnego, zaburzenia czucia, drętwienie kończyn, niedowłady, porażenia, zapalenie błon oka, przewlekłe zapalenia stawów, zapalenia i bloki serca, przewlekłe zmiany skórne, bóle mięśni i objawy przewlekłego zmęczenia (borelioza późna i chroniczna)  i wiele innych, bardzo uciążliwych symptomów”. Przypomina wiele innych chorób dużo ciężkich zachorowań po prostu wywołuje „Jest więc trudno diagnozowalna i ciężko się ją leczy. Maskuje inne choroby, przypomina wiele innych dolegliwości” dodaje doktor Aleksandra Lipka-Trawińska
------------------------------------------------------------
Jak mówi dr Lipka-Trawińska, w podejściu do leczenia boreliozy są skrajne dysproporcje, „Borelioza późna, przewlekła, powinna być leczona antybiotykoterapią w wysokich dawkach 12-18 miesięcy według światowej klasy profesorów na podstawie wieloośrodkowych badań. Wciąż jednak wielu lekarzy uważa, iż wystarczy 10 dni leczenia lub maksymalnie 6 tygodni”
 
Chorzy decydujący się na wielomiesięczne leczenie muszą liczyć się z ogromnymi kosztami i wieloma problemami, które wywołują antybiotyki mające, niestety, wiele skutków ubocznych
 
calosc artykulu na stronie :
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz