Szukaj na tym blogu

czwartek, 3 marca 2016

Rumien Borelioza Lyme

Rumien oznacza  100 % - owe ZAKAŻENIE !!!

40 DO 70% LUDZI POKĄSANYCH PRZEZ KLESZCZE NIE MA W OGÓLE RUMIENIA WĘDRUJĄCEGO!

Rumień wędrujący:

ujawnia się zazwyczaj po 3 dniach -3 tygodniach od momentu ukąszenia przez kleszcza;

zazwyczaj samoistnie znika po okresie około 1 miesiąca. Jeśli pozostaje dłużej to świadczy to o rozsianiu się krętków czyli przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej rozsianej;

początkowo ma postać plamki czerwonawej, rozchodzącej się promieniście, a w środku

pozostaje prawidłowa, niezmieniona skóra lub przejaśnienie

rumień wędrujący może mieć postać nietypową, bez centralnego przejaśnienia, o nieregularnej obwódce, z tendencja do zmian krwotocznych, o średnicy najczęściejj 5 cm.

rumień jednolity pojawiający się szybko bo w ciągu 1-3 dni od kontaktu z owadem i o średnicy mniejszej niż 5 cm przemawia przeciwko rozpoznaniu boreliozy (wg projektu wytycznych – rekomendacji Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych).

Jednak ostatnie doniesienia europejskiego towarzystwa naukowego EUCLAB mówią, że coraz więcej jest rumieni wędrujących o średnicy poniżej 5 cm.

Ważny jest nie tyle wygląd i średnica rumienia, ale to, że rumień w boreliozie pojawia się nie wcześniej niż 3 dni po pokąsaniu przez kleszcza (a rumień np. alergiczny czy po pokąsaniu przez owada pojawia się szybko w ciągu 1-3 dni i także zazwyczaj szybko znika)

dr.Piotr Kurkiewicz

http://lymepoland.com/pliki/poradnik-pacjenta.pdf.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rumień - rodzaje rumieni  :rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy, rumień wędrujący, rumień nagły, rumień zakaźny

http://www.termedia.pl/Rumien-nie-tylko-jeden-rumien,8,16379,0,0.html

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rumień wędrujący, zwany także "bawolim okiem", jest wywolany przez bakterię Borrelia i jest jednym z objawów groźnej choroby odkleszczowej - boreliozy.

Pojawia się zazwyczaj od 3 do 30 dni po ukąszeniu przez zarażonego tą bakterią kleszcza.

Charakterystyczny rumień swoim wyglądem przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu owada, po której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem "wędruje" coraz dalej i staje się coraz wieksza.

Trudno przegapić tego typu wysypkę, ponieważ średnica rumienia wędrującego wynosi min. 5 cm. Jest to cecha charakterystyczna, dzięki której możemy go odróżnić od znacznie mniejszego odczynu alergicznego pojawiającego się po ukłuciu kleszcza czy owada


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/rumien-po-ukaszeniu-kleszcza-jak-rozpoznac-i-leczyc-grozny-rumien-wedr_41426.html



Topografia zmian skórnych zależy od miejsca ukąszenia przez kleszcza, ale rumienie zlokalizowane są najczęściej u pacjentów dorosłych na kończynach dolnych i w górnej części ciała u dzieci.
Sama obecność typowych zmian rumieniowatych umożliwia diagnozę boreliozy z Lyme bez żadnych dalszych badań. Obserwowana rzadko w Europie (ale nie w Ameryce Północnej) wczesna faza krwiopochodnego rozsiania Borrelia do skóry może prowadzić do powstania wielu rumieni wędrujących.
-----------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz