Szukaj na tym blogu

sobota, 5 marca 2016

PSYCHIKA : Piper methysticum - KAVA ,Kanna-Sceletium tortuosum L,Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L:zastosowanie w Boreliozie.


GABA wpływa  na układ nerwowy, oraz  także na gospodarkę hormonalną całego organizmu.

Kwas gamma-aminomasłowy sprawia, że łatwiej zasypiamy i szybciej osiągamy fazę głębokiego, długofalowego snu, w trakcie którego wszystkie procesy anaboliczne, wydzielnicze i regeneracyjne są najbardziej nasilone. Właśnie w trakcie snu organizm produkuje duże ilości hormonów anabolicznych, zwłaszcza hormonu wzrostu (GH).
 
wspiera funkcjonowanie układu nerwowego,
jest naturalnym neuroprzekaźnikiem,
odżywka działa relaksująco na organizm,
zwiększa produkcję hormonu wzrostu GH,
wspiera rozwój mięśni,
preparat wspomaga procesy odchudzania,
umożliwia zdrowy, głęboki sen,
suplement diety, który polepsza nocną regenerację organizmu
GABA odpowiada za zmniejszanie pobudliwości i rozluźnienie mięśni, stąd zablokowanie jego działania powoduje zespół niespokojnych nóg a w sytuacjach znacznego niedoboru konwulsje, a nawet śmierć. Z tej przyczyny podanie dużej dawki czystego tujonu może doprowadzić do zgonu.

Ratunkiem jest zwiększenie powinowactwa GABA w receptorach niezajętych przez tujon za pomocą agonistów receptora benzodiazepinowego, na przykład alkoholu etylowego.

Na zmniejszenie pobudliwości i relaksację mięśni wpływ mają również endorfiny i egzogenne agonisty receptorów opioidowych, między innymi morfina, fentanyl i petydyna. W przypadku długotrwałego przyjmowania agonistów receptorów GABA, benzodiazepinowych lub opioidowych dochodzi do tolerancji fizjologicznej, która po odstawieniu powyższych sprawia, że efekt pozostałych endogennych agonistów tych receptorów jest niewystarczający – substancje egzogenne uodporniły organizm na swoje endogenne odpowiedniki. W tej sytuacji powstaje nadprzewodnictwo powodujące znane objawy odstawienia, co jest nazywane uzależnieniem fizycznym lub fizjologicznym.
Lekami podnoszącymi poziom GABA są progabid, gabapentyna, wigabatryna.

------------------------------------------------------------------------------------------
 GABA podany w wersji liposomowej umożliwia przenikanie substancji przez naczynia krwionośne z pominięciem układu trawiennego dzięki czemu dociera do komórek nerwowych w nienaruszonej formie.

http://www.glutation.info.pl/index.php/gaba-kwas-gamma-aminomasłowy
---------------------------------------------------------------------------------------
http://www.tocris.com/pdfs/gabarev.pdf.

http://www.altmedrev.com/publications/12/3/274.pdf.

http://www.sandernieuwenhuis.nl/pdfs/Boonstra_Frontiers2015.pdf.
---------------------------------------------------------------------------------

kava-kava – Piper methysticum Foster (Piperaceae)

Przeciwbólowe działanie kłączy kava kava znane jest od wieków. Teraz udowodniono jeszcze inne: uspokajające, przeciwlękowe i odprężające.

Wskazania:

stany lękowe i nerwicowe, spastyczności mięśni szkieletowych, stany skurczowe mięśni gładkich, bezsenność, umysłowe i fizyczne zmęczenie; stany zapalne i zakażenia układu moczowego i płciowego; infekcje grzybicze układu pokarmowego, nieżyty układu oddechowego o przebiegu ostrym i przewlekłym, drgawki. Preparaty z Piper methysticum ułatwiają wprowadzenie pacjentów w hipnozę i do medytacji. Wcierane i podawane doustnie ułatwiają relaksację mięśni i przeprowadzenie masaży leczniczych przy silnej spastyczności. Kawalaktony potęgują działanie glistnika – Chelidonium, żmijowca – Echium,  kokoryczy – Corydalis i podobnych alkaloidowych roślin (efekt przeciwbólowy i przeciwkaszlowy, sedatywny).

Związki o naturze laktonów - kawalaktony, zwane w tym przypadku kawapyronami. Wśród nich najczęściej wymienia się kawainę, jangoninę i metystycynę, choć nie są to jedyne kawapyrony.

Jeśli oczekujemy od Piper methysticum działania leczniczego trzeba zastosować surowiec naprawdę wysokiej jakości.

Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, depresja endogenna. Podczas kuracji nie prowadzić pojazdów mechanicznych i nie obsługiwać maszyn niebezpiecznych.
Objawy nadużywania: ataksja, depresja, osłabienie procesów umysłowych, żółte zabarwienie skóry, wypryski, brak apetytu, biegunka.
Interakcje. Alkohol i eter nasila działanie kava-kava. Barbiturany, benzodiazepiny, wodzian chloralu, bromki, uretan potęgują działanie kawalaktonów na oun i odwrotnie.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Mechanizm ich działania nie został jeszcze w pełni poznany. Jedna z hipotez mówi, że kawalaktony spowinowacone są z receptorami GABA. Zjawisko to obserwowano i w badaniach in vitro, i in vivo. To być może przyczyna działania uspokajającego. W badaniach elektroencefalograficznych (EEG) wykazano, że jeden z kawalaktonów - kawaina - powoduje u ludzi takie same zmiany czynności mózgu, jak typowe anksjolityki, jednak z pominięciem efektu sedatywnego i nasennego.

Prowadzono również badania na zwierzętach. W jednym z nich stwierdzono, że kawaina, dihydrokawaina, metystycyna i dihydrometystycyna wywołują znaczący efekt przeciwbólowy. Zjawisko nie było związane z mechanizmem działania opiatów. Dawka dihydrokawainy i dihydrometystycyny 120 mg na kilogram masy ciała, wywoływała efekt równoważny morfinie w dawce 2,5 mg/kg.

Kawaina wydaje się również skuteczna jako środek znieczulający miejscowo, porównywalny z kokainą, zarówno pod względem siły, jak i czasu działania. Iniekcje podskórne powodują znieczulenie na okres od kilku godzin do kilku dni. Zbyt wysokie dawki mogą jednak powodować czasowy paraliż.

Przeprowadzone badania pokazują potencjalne kierunki i możliwości działania substancji aktywnych pieprzu metystynowego, jednak potrzeba jeszcze wielu doświadczeń, a na koniec również badań klinicznych, aby w pełni poznać i potwierdzić ich wpływ na organizm człowieka.

Negatywny wpływ na wątrobę

Przez wiele lat, również w Europie, kłącza pieprzu metystynowego stanowiły dozwolony składnik preparatów ziołowych. Okazało się jednak, że mają one zdecydowanie negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby. W europejskiej literaturze naukowej opisano
25 przypadków hepatotoksyczności, które wiązano ze spożyciem kava kava. Dlatego obecnie preparaty te wydaje się tylko na receptę, a specjaliści wyrażają obawy przed stosowaniem ich jako suplementów diety.

Wyjątkowe i niezmiernie ciekawe właściwości kava kava nadal są jednak przedmiotem dociekań naukowców. Uważa się, że w przyszłości preparaty powstałe na bazie tej rośliny mogą się stać skutecznym i bezpiecznym produktem leczniczym.

badanie :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2048557/
---------------------------------------------------------------------------------
Dziurawiec  zwyczajny (Hypericum perforatum L.)

Jako lek na depresję jest bardzo popularny w Niemczech, a jego stosowanie zostało tam oficjalnie zaaprobowane po poddaniu go surowym testom klinicznym.

Właściwości dziurawca jako leku antydepresyjnego, zostały potwierdzone przez liczne badania naukowe. Większość z badań przeprowadzono w Niemczech i Austrii i tam pigułki z dziurawcem są częściej przepisywane na depresję niż leki konwencjonalne. Bardziej kontrowersyjną opinię ma dziurawiec w USA. Być może przyczyną jest lobby koncernów farmaceutycznych, zarabiających krocie na swoich pigułkach antydepresyjnych.

Świadczyć o tym może informacja opublikowana przez Wall Street Journal, z której wynikało, że najważniejsze badanie, które poddaje w wątpliwość skuteczność dziurawca jako leku na depresję, było prowadzone przez zespół naukowców dowodzony m.in. przez jednego z dyrektorów koncentu Pfeizer (producenta Zoloft, znanego leku na depresję).

Ze względu na długi okres wykorzystywania dziurawca do walki z depresją jest to zioło stosunkowo najlepiej zbadane.

 Badania wskazują także, iż dziurawiec jest skuteczny w profilaktyce nawrotów depresji.

Możemy powiedzieć, że dziurawiec skutecznie radzi sobie z łagodną i umiarkowaną depresją (oczywiście nie u każdego pacjenta; jest to jednak zastrzeżenie dotyczące także innych leków stosowanych w zaburzeniach psychicznych).

Hiperycyna może uczulać na promienie słoneczne. Należy więc zachować ostrożność ze stosowaniem wyciągów z dziurawca latem.

Nie powinny zażywać dziurawca kobiety w ciąży i karmiące piersią, niezalecany jest również dla dzieci, chyba że zaleci to lekarz.

Nie powinno się przyjmować wyciągów z dziurawca z innymi lekami, zwłaszcza antydepresyjnymi, bo może wchodzić z nimi w interakcje.

Nie powinno się go stosować na własną rękę u osób z ciężka depresją i mających objawy psychozy i myśli samobójcze. W takich przypadkach bezwzględnie potrzeba stosować się do zaleceń lekarza
---------------------------------------------------------------------------------------

Szafran, pozyskiwany nie tylko ze słupków krokusa, ale również z jego płatków.

Badania nad przeciwdepresyjnym działaniem szafranu przeprowadzane były w Iranie – kraju będącym światową potęgą w produkcji tego składnika. Wyniki są bardzo obiecujące: pacjenci depresyjni stosujący szafran uzyskiwali zbliżoną poprawę do tych, którzy przyjmowali imipraminę i fluoksetynę[2]. Znów jednak dodać trzeba informację o słabszych stronach – opisane badanie prowadzone było na niewielkich grupach i do tej pory nie zostało zreplikowane. Istotne pozostają także interakcje szafranu z innymi lekami (choćby aspiryną czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami przeciwcukrzycowymi czy na nadciśnienie).

----------------------------------------------------------------------------------------
Kanna - Sceletium tortuosum L.

Preparaty z Sceletium tortuosum L. mogą wspomagać terapię stosowaną w stanach depresji i zaburzeń lękowych. Obecnie dostępna literatura naukowa dotycząca kanny pozwala nam wiązać nadzieję na szersze wykorzystaniem Sceletium tortuosum L. w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego

Kanna(Sceletium tortuosum) to roślina pochodząca z pustyni Kalahari,RPA.Stosowana w celach relaksacyjnych, towarzyskich, euforyzujących, empatogenicznych, a także podczas polowań przez Hotentotów. Tradycyjnie Kanna była żuta, lub pod postacią herbat czy nalewek, sniffowana i palona. W  RPA zarejstrowana jest jako środek rozkurczający i przeciwdepresyjny. Uważa się tam, że jest środkiem bezpiecznym i skutecznym. Powoduje poprawę nastroju, zmniejsza uczucie rozdrażnienia, stres i napięcie. Zawiera alkaloidy mesembrynę i mesembracynę. Obecnie  jest szeroko dostępna w postaci kapsułek, jak i nalewek, zwykle dawkowanych w kroplach i traktowany tam jako suplement diety.


na podstawie :

http://laboratoria.net/artykul/22996.html

http://www.cyberbaba.pl/zdrowie/ziololecznictwo/ziola/2696-antydepresyjny-dziurawiec

http://rozanski.li/2431/pieprz-metystynowy-kava-kavapiper-methysticum-g-forst-w-przedwojennych-lekach-antigonorrhoicum-antiphlogisticum-urologicum-et-urodesinficiens/

http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=21771

http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/suplementacja-diety/laskava-dla-ukladu-nerwowego.html

http://www.psychiatria.pl/artykul/leki-ziolowe-w-depresji-czy-moga-pomoc-skutecznie/17824/2.html

KAVA - foto ze strony : www.herbalextracts.net

Dziurawiec - foto ze strony : pl.wikipedia.org

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz