Szukaj na tym blogu

środa, 3 lutego 2016

BORELIOZA- specjalista chorób wewnętrznych Halina Dominas-Kuczkowska

W mózgu nie ma DOBRYCH ani tzw. NIEMYCH lokalizacji na zmiany chorobowe.
Miejsca zapalne mogą ulegać obrzękowi i przeobrażeniu rzekomo guzowemu, może wystąpić zwiększenie objętości mózgu przez nadmierne wypełnienie krwią łożyska naczyniowego,wtóme martwice z rozmiękaniem przy miejscowym niedokrwieniu lub ucisku na zewnątrz tętniczek.
...
Zapalenia w przebiegu różnych chorób zakaźnych, z objawami tzw. ogólnymi są to przeważnie zaburzenia świadomości, objawy psychotyczne i psychiczne imitujące chorobę dwubiegunową i inne choroby psychiczne.

W oponach mózgu proces lokalizuje się głównie w oponach miękkich. Przebieg kliniczny w mniejszym stopniu zależy od rodzaju zarazka, ale bywają częste powiązania, jak na przykład limfocytame zapalenie mózgu i rdzenia w boreliozie.
Jak już napisałam zmiany chorobowe umiejscowione są także w tkance łącznej skóry i ścięgien. Mają wtedy często przewlekły przebieg i mogą przeistaczać się w proces autoimmulogiczny, samonakręcający się. Zmiany w ścięgnach upośledzają funkcjonalnie.

Mogą rozrastać się części chrzęstne kości. Gdy dotyczy to kości i chrząstek śródstopia,zniekształcają stopę i utrudniają chodzenie. Przy opanowaniu stanu ekspansji bakterii leczeniem antybiotykami dochodzi do wapnienia i trwałych zniekształceń, czasami z upośledzeniem funkcjonalnym i bolesnością.

W tkance nerwowej bakterie gromadzą się w mózgu we wzgórzu, gdzie jest ośrodek sterujący układem czuciowym i bólem. Bakterie przenikają i żyją w komórkach glejowych i nerwowych.
Krętki zasiedlające organizm są nieprzewidywalne. Uaktywniają się w okresie obniżonej odpomości organizmu. Aktywują je także lokalnie uszkodzenie tkanek czy narządów. Borelie przystosowują swoje formy do warunków środowiska w organizmie, w tym wykształcenie lekoopomości lub obniżonej wrażliwości na antybiotyki czy chemioterapeutyki. Przyjmują między inymi formę cysty lub formy owalne bez ściany komórkowej - forma L - wrażliwe tylko na makrolidy i tetracykliny.

Nigdy nie osiągamy pewności wyleczenia „bakteriologicznego” w boreliozie`

Nie wszystkie antybiotyki przenikaj ą barierę krew ~ mózg i działają wewnątrzkomórkowo, a to łatwo osiągają bakterie

Tylko forma krętka ginie pod wpływem penicylin i cefalosporyny lll generacji.
Czasami atakowany organizm miewa - jeszcze przed zakażeniem ~ inne zmiany chorobowe czy zaburzenia funkcjonalne utrudniające wyleczenie nie tylko bakteriologiczne,ale i faktyczne.

Aktualnie poleca się wielomiesięczne, a nawet 3-letnie leczenie odpowiednimi antybiotykami, a w niektórych przypadkach okresowo metronidazolem. Osobiście obawiam się, przy niewłaściwym zastosowaniu takiego leczenia, działań niepożądanych, a także nadkażeń grzybami chorobotwórczymi.
-------------------------------------------------------
https://www.pttk.pl/zycie/teksty/borelioza.pdf.


1 komentarz:

  1. Wcale nie pocieszają te artykuły, jeżeli dobrze rozumiem można zagrzybić mózg?

    OdpowiedzUsuń