Szukaj na tym blogu

środa, 3 lutego 2016

DOBÓR ANTYBIOTYKÓW - Borelioza ( LYME)

DOBÓR ANTYBIOTYKÓW
PODAWANIE DOUSTNE

Zawsze sprawdź poziom leku we krwi jeżeli używasz leków zaznaczonych * i dostosuj dawkę tak aby poziom szczytowy wynosił kilkanaście (ok. 15) a minimalny ponad pięć. Z uwagi na to niżej podane dawki będą musiały zostać zwiększone. W pierwszej kolejności należy brać pod uwagę doksycyklinę z uwagi na Ehrlichia.

*Amoksycylina – Dorośli: 1g co 8 godzin plus probenecid 500 mg co 8 godzin często wymagane są dawki do 6 g dziennie. Kobiety w ciąży: 1 g co 6 godzin następnie skorygować dawkę. Dzieci 50 mg/kg/dzień podzielone na dawki co 8 godzin.

* Doksycyklina – 100 mg dziennie po jedzeniu, często niezbędne dawki do 600 mg dziennie gdyż doxycyklina jest skuteczna tylko przy dużych stężeniach we krwi. Nie podawać dzieciom i kobietom w ciąży. Jeżeli poziom leku jest za niski przy stosowaniu w/w dawek podawać w zastrzykach.

* Cefuroxim axetil – podawany doustnie jest alternatywą gdy zawodzi amoxycylina i doksycyklina. Użyteczny w wyrzutach skórnych EM połączonych ze zwykłymi czynnikami chorobowymi skóry. Dorośli i kobiety w ciąży 1g co 12 godzin następnie skorygować
Dzieci: 125 do 500 mg co 12 godzin zależnie od wagi.

* Tetracyklina – Tylko dla dorosłych – nie podawać kobietom w ciąży 500 mg podawane w dawkach 3 razy dziennie do 1 raz dziennie.

*Erytromycyna – słaba skuteczność – nie zalecana.

*Azitromycyna – Dorośli 500 do 1200 mg dziennie. Młodzież 250 do 500 g dziennie z dodatkiem hydroxychlorokina w ilości 200 – 400 mg/dzień lub amantadina 100 – 200 mg / dzień. Nie stosować u kobiet w ciąży i u małych dzieci.

*Claritromycyna - Dorośli 250 do 500 mg co 6 godzin z dodatkiem hydroxychlorokina w ilości 200 – 400 mg/dzień lub amantadina 100 – 200 mg/dzień. Nie stosować u kobiet w ciąży i u dzieci.

*Augmentin – nie można przekraczać trzech tabletek dziennie z uwagi na kwas klawulanowy dlatego należy podawać z amoksycyliną.

*Chlorampenikol – nie zalecany jako nie przebadany i potencjalnie toksyczny.

*Metronidazol patrz rozdział następny: 500 to 1500 mg dziennie w dawkach podzielonych. Wyłącznie dorośli.
PODAWANIE DOŻYLNE


Ceftriaxon

Ryzyko powstania kamicy żółciowej można zmniejszyć poprzez okresowe przerywanie podawania leku (np. infuzja przez pięć kolejnych dni w tygodniu).
Dorośli i kobiety w ciąży: 2g na 24 godziny. Dla chorych o dużej masie ciała lub w ostrych przypadkach do 4 g dziennie. Dzieci 75 mg/kg/dzień do 2 g/dzień.

Cefotaxim

podobna skuteczność do ceftriaxon nie powoduje komplikacji układu żółciowego. Dorośli i kobiety w ciąży: 2g co 8 godzin dawka może wynosić nawet 12 g dziennie. Należy brać pod uwagę ciągłą infuzję. Dzieci: 90 do 180 mg/kg dziennie podawane (najlepiej) co 6 godzin lub co 8 godzin nie przekraczać 12 g dziennie.

* Doksycyklina – wymaga żyły centralnej ponieważ jest żrąca.
Zaskakująco skuteczna zapewne dlatego, że przy wstrzykiwaniu osiąga się większe stężenia leku w organizmie. Zawsze należy mierzyć stężenia leku. Dorośli 400 mg na 24 godziny następnie skorygować na podstawie mierzonego poziomu leku we krwi. Nie stosować u kobiet w ciąży i u małych dzieci.

Azitromycyna

wymaga żyły centralnej ponieważ jest żrąca. Dawka: 500 do 1000 mg dziennie dla młodzieży i dorosłych.

Penicylina G IVpodawana dożylnie ma znikomą skuteczność i nie jest zalecana.

Benzatin penicylin

zaskakująco skuteczna przy podawaniu domięśniowym jako alternatywa dla terapii doustnej. Może wymagać rozpoczęcia od małych dawek ponieważ zachodzą silne reakcje typu Herxheimera (co 6 lub więcej tygodni) Dorośli: 1,2 miliona U raz lub dwa razy w tygodniu. Młodzież: 300 000 do 1,2 miliona U raz w tygodniu. Nie podawać kobietom w ciąży. Słabo zbadana ale słyszy się pogłoski o dużej skuteczności.

Vankomycyna

z obserwacji wynika, że jest to jeden z najskuteczniejszych leków w leczeniu choroby z Lyme ale potencjalna toksyczność ogranicza jego zastosowanie. Idealny lek do terapii pulsacyjnej. Należy podawać standardowe dawki i sprawdzać poziom nasycenia leku.

Imipenim i Unisyn – podobna skuteczność do cefotaxime ale często działa w przypadkach, w których zawodzą cefalosporyny. Podawać co 6 godzin aż do 8 godzin.

Cefuroxim
stosowany ale nie jest wyraźnie lepszy niż ceftriaxon czy cefotaxim.
Ampicylina IV – bardziej skuteczna niż penicylina G. Musi być podawana co 6 godzin.

KEIMAX  400 mg można kupić w niemieckich aptekach. Antybiotyk doustny. Skutecznie można podawac w zastępstwie dożylnego Biotraksonu.

Plaquenil - lek przeciwzapalny. 2x100 mg rozbija cysty i biofilmu Borrelii .Zabija tez pierwotniaki.

http://www.powitaminy.pl/choroby/borelioza.php

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz