Szukaj na tym blogu

czwartek, 25 lutego 2016

Neuropatie w Boreliozie LYME - neuroborelioza

Według Kliniki Mayo, kwas alfa-liponowy ALA  może pomóc złagodzić objawy neuropatii obwodowej. (Mayo Clinic, 2011)

Ważne jest, aby pamiętać, że przyjmowanie tego przeciwutleniacza może mieć wpływ na poziom cukru we krwi.

Może tez wystapic niestrawność i wysypka.
Przed rozpoczęciem przyjmowania kwasu alfa-liponowego należy poradzić się lekarza.

http://www.mayoclinic.org/documents/mc0710-2011-pdf/doc-20078778.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
We wczesnej neuroboreliozie najczęściej spotyka się czaszkowe neuropatie i bolesne zapalenia korzeni nerwowych, tworzące z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych klasyczną triadę objawów, zwaną zespołem Bannwartha.

Bolesne zapalenie korzeni lub neuropatia czaszkowa może być objawem dominującym w tym zespole.

Neuropatie nerwów czaszkowych występują wcześnie w czasie zakażenia i mają zwykle nagły początek. Każdy z nerwów może być wciągnięty w proces chorobowy, jednak porażenie nerwu VII jest najczęstsze (80% neuropatii czaszkowych).

Należy podkreślić, że często pojawienie się objawów ze strony nerwów czaszkowych poprzedzone jest innymi dolegliwościami, zazwyczaj zespołami korzeniowymi, czasami niewłaściwie rozpoznawanymi jako następstwa innych przyczyn.

W odróżnieniu od tych najczęstszych, powodowanych dyskopatią, mogą mieć zmienny charakter.
Najczęstsze zajęcie nerwu twarzowego w przebiegu neuroboreliozy może wynikać z początkowej lokalizacji zmian zapalnych u podstawy płatów skroniowych. Jedno- lub obustronne niedowłady typu obwodowego mogą pojawić się jednocześnie z rumieniem lub bez niego (ryc. 2).

Niekiedy neuropatia czaszkowa może wyprzedzać o kilka tygodni pojawienie się przeciwciał w surowicy, co znacznie utrudnia postępowanie diagnostyczne. Objawy składające się na triadę Bannwartha mogą pojawiać się w różnej kolejności.

Neuropatia nerwu czaszkowego lub innego nerwu może wystąpić jednocześnie obustronnie lub po obu stronach w odstępie kilkudniowym, może pojawić się także z opóźnieniem już w trakcie leczenia antybiotykiem zespołu korzeniowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych spowodowanego zakażeniem Borrelia
----------------------------------------------
Bolesne zespoły korzeniowe

Radikulopatie są kolejnym powszechnym objawem choroby z Lyme i najczęściej nierozpoznawanym. Do zajęcia korzeni nerwowych może dojść równocześnie, a nawet wcześniej niż do uszkodzenia nerwów czaszkowych. Ból korzeniowy związany z zapaleniem korzeni może być jedynym początkowym objawem neuroboreliozy u dorosłych.

Obraz kliniczny odpowiada najczęściej asymetrycznemu podrażnieniu wielu korzeni (może mieć charakter zmienny), ale może także dawać objawy rwy jednokorzeniowej.

Odczuwane są jako ostre, kłujące lub rwące, głęboko zlokalizowane, często z towarzyszącą przeczulicą, pieczeniem lub parestezjami niepokojem i nasileniem w godzinach nocnych.

Powszechne współwystępowanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
w odcinku lędźwiowo-krzyżowym utrudnia różnicowanie, zwłaszcza ma początku.

Zdarzają się też przypadki lokalizacji piersiowo-brzusznej neuroboreliozy i wówczas w większości są to objawy obustronne i dotyczą dolnej połowy brzucha.Zwykle zajęte są korzenie Th7-Th12 i zmiany obejmują więcej niż trzy segmenty.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Natomiast piersiowa radikuloneuropatia objawia się głównie bólem w okolicy pleców, któremu może towarzyszyć porażenie mięśni brzucha.

Do typowych zespołów neurologicznych w przebiegu neuroboreliozy późnej zaliczamy różnego typu neuropatie czuciowo-ruchowe.

Mogą one dotyczyć pojedynczych nerwów (mononeuropatie) lub zajmować wiele nerwów (mononeuropatia mnoga) z upośledzeniem funkcji ruchowych i osłabieniem różnych grup mięśni w kończynach górnych lub dolnych.

Biopsje nerwów wykazują w tych przypadkach ubytek aksonów.

W okresie wczesnym mogą one objawiać się pleksopatiami ramiennymi albo lędźwiowo-krzyżowymi, natomiast w okresie późniejszym, zwłaszcza przy braku leczenia, mogą przebiegać z objawami zlewającej się mononeuropatii mnogiej (confluent mononeuropathy multiplex).

Ten typ zmian w obrazie klinicznym przypomina przewlekłą dystalną polineuropatię. Dlatego w diagnostyce różnicowej chorób obwodowego układu nerwowego zawsze konieczne jest uwzględnienie takiej etiologii.

Zapalenie korzeni nerwowych to najczęściej nierozpoznawany zespół mający związek z boreliozą. Aż 86% przypadków neuroboreliozy w Europie przebiega pod postacią bolesnego radiculitis, z objawami czuciowymi i (lub) ruchowymi z jednego lub wielu korzeni, często po stronie ukąszenia, które przypominają radikulopatie z innych przyczyn (najczęściej chorób kręgosłupa).

na podstawie pracy :
Joanna M Zajkowska
Article :Neuroborelioza – trudności diagnostyczne

https://www.researchgate.net/publication/289671855_Neuroborelioza_-_trudnosci_diagnostyczne
---------------------------------------------------------------------
Obustronne obwodowe porażenie VII- diagnostyka różnicowa ?
 
1.borelioza
2. Miastenia, miopatie, sarkoidoza!!, Guillain - Barry

https://quizlet.com/66666580/gieldy-neurologia-2-flash-cards/

----------------------------------------------------------------------

zdiecie ze strony : http://www.nerwtwarzowy.republika.pl/anatomia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz