Szukaj na tym blogu

wtorek, 23 lutego 2016

Neuroborelioza 2010 - Joanna M. Zajkowska1, Teresa Hermanowska-Szpakowicz1

Neuroborelioza
Data publikacji: 14 Październik 2010
 
Zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego jest najcięższą postacią neuroboreliozy. Częstość oceniana jest na 0,1% zakażonych B. burgdorferi i może się pojawić w każdym okresie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Encefalopatie bardzo często mają niewyjaśnioną przyczynę, występują tylko u niektórych pacjentów z boreliozą i przebiegają dość łagodnie. W chorobie z Lyme obserwuje się szerokie spektrum zaburzeń dotyczących nerwów obwodowych, takich jak: pojedyncze lub mnogie neuropatie czaszkowe, radikulopatie z zespołem bólowym lub rozlane polineuropatie, traktowane często jako mnogie mononeuropatie.
 
Z chorobą z Lyme wiąże się również szerokie spektrum objawów psychicznych. Do grupy zaburzeń związanych z układem nerwowym należy tak zwany post Lyme syndrome stanowiący trudny problem kliniczny. Rozpoznanie neuroboreliozy opiera się na symptomatologii neurologicznej. Równie istotny jest wywiad, uwzględniający pobyt na terenie endemicznym z możliwością ekspozycji na ukłucie przez kleszcze.
 
Potwierdzeniem rozpoznania jest wykrycie przeciwciał przeciw B. burgdorferi we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym w badaniach wykonanych za pomocą metody ELISA, a potwierdzonych metodą Western-blot. Badania elektroencefalograficzne (EEG), elektromiograficzne (EMG), potencjały wywołane, tomografia komputerowa (CT, computed tomography), rezonans magnetyczny (MRI, magnetic resonance imaging) i tomografia emisyjna pojedynczego fotonu (SPECT, single-photon emission computed tomography) są badaniami uzupełniającymi. W leczeniu stosuje się antybiotyki.
 
 Lekiem z wyboru jest cefalosporyna III generacji, na przykład ceftriakson w dawce 2-4 g na dobę przez okres przynajmniej 1 miesiąca.
 
link do całej pracy :
 
Joanna M. Zajkowska1, Teresa Hermanowska-Szpakowicz1, Sambor Grygorczuk1,
Maciej Kondrusik1, S³awomir A. Pancewicz1, Anna Czeczuga2, Mariusz Ciemerych3
1Klinika Chorób Zaka.nych i Neuroinfekcji Akademii Medycznej w Bia³ymstoku
2Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. K. D³uskiego w Bia³ymstoku
3SZPZOZ im. dr. J. Psarskiego w Ostro³êce

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz