Szukaj na tym blogu

czwartek, 25 lutego 2016

krętki Borrelia - bakterie

Do układu nerwowego krętki docierają głównie naczyniami krwionośnymi, ale możliwa jest droga neurogenna i limfatyczna.

W patogenezie neuroboreliozy istotna może być zdolność aktywowania enzymów proteolitycznych (np. metaloproteaz) gospodarza i wnikania w tkanki zawierające dużo kolagenu, w tym powięzie, stawy i opony mózgowo-rdzeniowe.

Korzenie nerwowe z powodu braku perineurium nie mają na przebiegu wewnątrzkręgowym bariery krew-nerw i prawdopodobnie dlatego krętki po rozsiewie drogą krwionośną często osadzają się w ich obrębie.

Zapalenie w układzie nerwowym na modelu rezusa jest pierwotnie ograniczone do korzeni
nerwowych, grzbietowych korzeni nerwowych i opony miękkiej. Wyniki tych badań pokrywają się z obserwacjami klinicznymi przebiegu choroby u ludzi, u których neuroborelioza przebiega głównie pod postacią zapalenia opon mózgowych i korzeni nerwowych, a bardzo rzadko dochodzi do zajęcia struktur głębokich mózgu.

Prawdopodobnie za zmiany powstające w układzie nerwowym odpowiada więcej niż jeden mechanizm.

Wymienia się: działanie cytotoksyczne bakterii, działanie mediatorów o działaniu neurotoksycznym oraz uwolnienie reakcji autoimmunologicznych. Obraz kliniczny może być zróżnicowany.

 Objawy neurologiczne mogą być poprzedzone lub wystąpić razem z innymi objawami boreliozy, których znajomość często jest użyteczna w rozpoznaniu postaci nerwowej boreliozy.

Ważny jest też czas ujawnienia się objawów w okresie sezonowej aktywności kleszczy oraz obecność wczesnej zmiany skórnej w postaci rumienia wędrującego lub innych objawów boreliozy niezwią zanych z układem nerwowym.

Początkowo zakażenie krętkami Borrelia burgdorferi nie powoduje typowych, wyraźnych klinicznie objawów ostrego stanu zapalnego.

Do zajęcia układu nerwowego dochodzi we wczesnej rozsianej postaci boreliozy oraz w boreliozie późnej. Objawy neurologiczne pojawiają się najczęściej 1-3 miesiące po ukąszeniu przez kleszcza. Niekiedy bywają one pierwszymi klinicznymi objawami choroby z Lyme i mogą być bardzo dyskretne np. niewielka asymetria twarzy w wyniku uszkodzenia nerwu
twarzowego.

Objawy ze strony ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego mogą pojawić się jednocześnie i mieć charakter rozproszony (patchy).

Częstym obrazem klinicznym jest wieloogniskowy stan zapalny zajętych struktur obwodowego, rzadziej ośrodkowego układu nerwowego.
Za podstawę podziału boreliozy dotyczącej układu nerwowego – neuroboreliozy – przyjmuje się dwa kryteria: czasowe i anatomiczne.

Ze względu na czas trwania choroby wyróżniamy neuroboreliozę wczesną (95% przypadków) i późną (pozostałe 5%), które wyznacza granica 6 miesięcy od zakażenia.

Natomiast zgodnie z kryterium anatomicznym, neuroborelioza, zarówno wczesna, jak i późna może dotyczyć ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego i objawiać się różnymi zespołami klinicznymi (tab. 2).

na podstawie pracy :
Neuroborelioza – trudności diagnostyczne
Joanna Zajkowska,Wiesław Drozdowski
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Objawy chorobowe mają związek z określonym gatunkiem krętka:  B. burgdorferi  powoduje objawy artretyczne atakując stawy organizmu, B. garinii jest przyczyną objawów neurologicznych, B. afzelii  powoduje przewlekłe symptomy skórne .

Przyczyną objawów chorobowych jest toksyna bakteryjna, której ilość z biegiem czasu się zwiększa. Bakteria zakłada mikroskopijne cysty, które wypełnione są toksyną i formami przetrwalnikowymi bakterii. Cysty mają zdolność otwierania się, uwalniając przetrwalniki, które później przybierają dojrzałą postać krętka. Nawet zamknięte cysty uwalniają toksynę,  podrażniającą otaczające tkanki, powodując nasilenie się objawów.



http://laboratoria.net/artykul/15100.html


zdiecie ze strony : www.prozdrowie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz