Szukaj na tym blogu

środa, 10 lutego 2016

objawy kardiologiczne przy Boreliozie - serce

OBJAWY KARDIOLOGICZNE W PRZEBIEGU BORELIOZY Z LYME

Badania patogenezy zmian w mięśniu sercowym w przebiegu boreliozy z Lyme nie dały do tej pory jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy większe znaczenie w jego rozwoju ma bezpośredni toksyczny wpływ bakterii, czy tez odpowiedź immunologiczna na zakażenie. Sugeruje się, ze proces ten jest indukowany obecność  żywych bakterii w sercu (2).

Wang i wsp. w badaniach na genetycznie identycznych zwierzętach udowodnili uzależnienie nasilenia  zmian chorobowych w mięśniu sercowym od genotypu i właściwości patogennych Borrelia burgdorferi sensu stricto (8). Ruderman i wsp. wykazali, ze w naciekach zapalnych w mięśniu sercowym myszy w przebiegu boreliozy z Lyme, w pierwszych 4 tygodniach choroby dominują makrofagi, natomiast limfocyty CD4+ i CD8+ stanowi¹ łącznie mniej ni¿ 10% nacieku, a limfocyty B występują bardzo rzadko.


Wyniki ich badań sugerują także, ze wczesne zmiany zapalne w mięśniu sercowym nie są związane ani z ekspresja antygenów MHC klasy II, ani z prezentacja antygenu limfocytom CD4+, ale są najpewniej bezpośrednia odpowiedzią makrofagów na inwazję tkanki mięśnia sercowego przez Borrelia burgdorferi (9).


Istotny problem stanowi występowanie późnych objawów kardiologicznych boreliozy z Lyme. Badanie aktywności makrofagów w miejscu toczącego się zapalenia mięśnia sercowego w przebiegu zakażenia Borrelia burgdorferi u myszy wykazało zwiększenie syntezy mRNA dla prozapalnych cytokin IL-1, TNF-alfa, IL-12, natomiast nie stwierdzono zwiększenia syntezy mRNA dla cytokin o działaniu przeciwzapalnym – IL-10 i TNF-beta. Przemawia to przeciwko hipotezie zakładającej obniżenie aktywności immunologicznej w miejscu aktywnego procesu chorobowego i przez to umożliwienie przetrwania krętków (10).

OBJAWY KLINICZNE ZWIAZANE Z ZAJĘCIEM MIĘŚNIA SERCOWEGO
W PRZEBIEGU BORELIOZY Z LYME

Często obraz kliniczny poczatkowo sugeruje inna przyczynę choroby jak ostry zawal serca, częstoskurcz napadowy, kardiomiopatia zastoinowa
itd.

http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/pobierz-artykul?id=657.
 ---------------------------------------------------------------------------------
Borelioza z Lymeniedoceniany problem w praktyce kardiologa - IDSA.


Kardiologiczne objawy boreliozy

Pierwszy opis 20-osobowej grupy chorych z zajęciem mięśnia sercowego (LC, Lyme carditis) w przebiegu boreliozy przedstawili Steere i wsp.w 1980 roku [16], dokonując wielu istotnych spostrzeżeń, potwierdzonych w dalszych badaniach. Zauważono, ze najczęstszą manifestacją kardiologiczną choroby były zmiennego stopnia zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego (I–III°),z tendencją do progresji do bloku całkowitego, zwłaszcza przy odstępie PR wynoszącym ponad 0,3 s, wymagające czasowej stymulacji serca u około 30% pacjentów z objawami [10, 16]. Równie piśmiennictwo polskie dotyczące LC dostarcza opisów
przypadków boreliozy z zajęciem serca i zaburzeniami przewodzenia przedsionkowo-komorowego [15].
Zmiany w układzie krążenia wynikają z rozsiewu bakterii drogą krwionośną oraz chłonną i ujawniają się najczęściej w okresie wczesnej infekcji rozsianej, czyli po około 20–60 dniach, a nawet po
kilku miesiącach od ukąszenia przez kleszcza. Autorzy donoszą o występowaniu równie przewlekłych postaci kardiologicznych choroby z możliwością trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego [10, 17].
Istnieje pogląd, e zajęcie serca w przebiegu boreliozy z Lyme przyczynia się do zwiększenia śmiertelności w tej jednostce chorobowej [4].
Objawy zajęcia mięśnia sercowego są stosunkowo rzadkim powikłaniem boreliozy, notowanym u około 4–10% nieleczonych chorych w Ameryce Północnej oraz u 0,3–4% zakażonych BB w Europie [4, 10, 15]. Zróżnicowanie wskaźnika rozpowszechnienia LC wiąże się z opisanym powyżej geograficznym rozmieszczeniem poszczególnych gatunków krętka na świecie i z ich różnym tropizmem narządowym. Borrelia burgdorferi s.s. wydaje się najbardziej artrogennym i kardiogennym spośród krętków boreliozy z Lyme [4, 6].
Rozwinięcie się procesu chorobowego w sercu jest następstwem bezpośredniej inwazji bakterii (wielokrotnie identyfikowano obecność żywych krętków w bioptatach mięśnia sercowego) oraz uruchomienia wielokierunkowej odpowiedzi immunologicznej z udziałem makrofagów, limfocytów CD4,CD8, prozapalnych cytokin i układu dopełniacza, a także indukcji mechanizmów autoimmunologicznych [4, 6, 10, 15].
Dane z piśmiennictwa sugerują, ze stan zapalny w mięśniu sercowym może trwać różnie długo, nawet po całkowitej eradykacji krętków z miokardium w wyniku standardowej antybiotykoterapii
(przewlekła borelioza, zespół poboreliozowy) [6, 10].
Wyniki badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych wskazują na dodatnią zależność między nasileniem narządowych zmian patologicznych a genotypem BB oraz liczbą krętków w tkankach docelowych. Nie obserwuje się natomiast korelacji
dynamiki i przebiegu choroby ze stężeniem przeciwciał przeciw Borrelia burgdorferi [4, 10, 18].
Ocena histopatologiczna bioptatów endomiokardialnych chorych na boreliozę ludzi i ssaków naczelnych wykazuje wieloogniskowe nacieki złożone z komórek jednojądrzastych: limfocytów T, plazmocytów ,makrofagów zlokalizowanych głównie w przestrzeniach międzykomórkowych z cechami uszkodzenia:
martwicy miocytów, włóknienia i obrzęku [4, 10, 18].
Według Cadavidiego i wsp. [18], którzy podjęli próbę charakterystyki histopatologicznej zmian w sercu u 39 dorosłych małp z gatunku Macaca mulatta  zakażonych Borrelia burgdoferi s.s., szczep N40, proces zapalny w sercu z mobilizacją komórek jednojądrzastych i wzrostem depozytów IgG i IgM jest zjawiskiem powszechnym i ma z reguły przebieg łagodny u osobników immunokompetentnych.
W przypadku małp poddanych immunosupresji obserwowano mnogie, żywe krętki obecne przeważnie w tkance łącznej przedsionków, komór i aorty (nie zidentyfikowano bakterii wewnątrz makrofagów i kardiomiocytów) [18]. Przyjmuje się, ze brak kompetencji immunologicznej, najczęściej w wyniku przewlekłej immunosupresji, zwiększa podatność na zakażenie, nasila stopień inwazji tkanek serca krętkami BB i wpływa negatywnie na dynamikę procesu chorobowego [4, 18, 19].
U pacjentów po transplantacji serca (oraz innych narządów) w przypadku LB zaleca się znacznie dłuższą antybiotykoterapię niż rekomendowana w aktualnych wytycznych [19].
Najczęstszą manifestacją kliniczną LC jest blok przedsionkowo-komorowy o zmiennym stopniu nasilenia, z tendencją do samoistnego ustępowania nawet bez zastosowania antybiotykoterapii [4, 6, 10, 15].
Opisywano jednak objawowe bloki całkowite z towarzyszącymi zaburzeniami hemodynamicznymi, zespołami Morgagniego, Adamsa i Stokesa, w przypadku których stała stymulacja okazała się konieczna pomimo terapii antybiotykami zgodnie z obowiązującymi standardami [15, 20].
 
https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/view/23778

-------------------------------------------------------------------------------
Nietypowa przyczyna omdleń - borelioza serca

Małgorzata Morawska, Anetta Bartczak, Zbigniew Deroń, Juliusz Kamerys, Tomasz Rechciński

http://cornetis.pl/artykul/3882.html

-------------------------------------------------------------------------------

Borelioza może powodować także objawy ze strony układu krążenia, które prawdopodobnie są znacznie częstsze niż się uważa.

Wiele z tych objawów jest przemijająca i łagodna, ale czasami może dojść do trwałego, istotnego uszkodzenia serca, a nawet śmierci. Borelioza w zakresie układu krążenia może powodować: zapalenie serca, osierdzia i wsierdzia, które mogą powodować zaburzenia przewodzenia do bloku całkowitego włącznie, arytmie, powiększenie i niewydolność serca. Pojawi...ają się obecnie doniesienia, że borelioza może także prowadzić do rozwoju kardiomiopatii oraz uszkodzenia zastawek serca.

Borelioza z zajęciem serca może więc czasami objawiać się bólami w klatce piersiowej, dusznością, kołataniem serca, omdleniami. Opisuje się także, że borelioza może wywoływać tzw. zespół przewlekłego zmęczenia i niedociśnienie tętnicze, jednak dane te nie zostały w pełni potwierdzone.
Borelioza, która jest swego rodzaju „kameleonem” wśród chorób, czasami rozpoznawana jest dopiero po wielu latach, co powoduje liczne cierpienia i frustracje chorych. Borelioza niestety nie daje się wykryć pojedynczym testem, najważniejsza jest wnikliwa ocena kliniczna i obserwacja

http://www.kardioserwis.pl/page.php/1/1/show/337/borelioza_kleszcze_serce.html
 ----------------------------------------------------------------------
Czy borelioza może być przyczyną transplantacji serca? – opis przypadku

Nasuwa się pytanie, czy wdrożenie leczenia przyczynowego – intensywnej antybiotykoterapii – na odpowiednim etapie choroby pozwoliłoby uniknąć u naszego chorego tranplantacji serca. W prezentowanym przypadku zwraca również uwagę przebieg okresu pooperacyjnego z licznymi groźnymi powikłaniami w postaci nawracającego, ostrego odrzucania komórkowego, zakażenia wirusem CMV, zapalenia płuc, leukopenii, zmian nowotworowych na skórze głowy i małżowiny usznej. Powstaje kolejne pytanie: czy w patomechanizmie kilkakrotnie stwierdzonych w biopsji miokardium reakcji ostrego odrzucania przeszczepionego serca oraz w występowaniu innych powikłań miało swój udział ewentualne przewlekłe zakażenie krętkiem BB?

https://ojs.kardiologiapolska.pl/…/artic…/download/1360/4542.
 ---------------------------------------------------------------------

 W 2007 r. chorego, w stanie ciężkim, ponownie przyjęto do tutejszej kliniki kardiologii z objawami obrzęku płuc i podwyższonym poziomem markerów martwicy mięśnia sercowego

http://lymepoland.com/pliki/borelioza%20serca.pdf.
 ------------------------------------------------------------------------
Nagłe zatrzymanie krążenia jako nietypowy objaw wczesnej boreliozy opis przypadku

Borelioza, zwana także krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme, jest najczęściej występującą infekcją bakteryjną o manifestacji wielonarządowej. Objawy sercowe obserwuje się u około 4–10% pacjentów. Lyme – Carditis najczęściej łączy się z zaburzeniami przewodzenia, rzadziej z zapaleniem mięśnia sercowego. Diagnostyka różnicowa zapalenia mięśnia sercowego w przebiegu boreliozy jest trudna i oparta na objawach klinicznych. Testy serologiczne mają ograniczoną czułość i mogą być interpretowane tylko w połączeniu z obrazem klinicznym. Wcześnie wdrożona właściwa terapia pozwala na całkowite wyleczenie. Opisujemy przypadek 51−letniej kobiety,u której nastąpiło zatrzymanie krążenia w 2 tygodnie po wielokrotnym pokąsaniu przez kleszcze (Adv Clin Exp Med 2005, 14, 5, 1109–1115).

W piśmiennictwie fachowym spotyka się tylko pojedyncze doniesienia o zaburzeniach przewodnictwa wymagających wszczepienia stymulatora/defibrylatora, a jedynie u 5% chorych z objawami sercowymi rozwija się kardiomiopatia rozstrzeniowa, odwracalna pod wpływemwczesnej antybiotykoterapii [2, 4, 6].

http://www.dbc.wroc.pl/Content/2061/b34_Kais.pdf

-------------------------------------------------------------------------
Kardiologiczne aspekty boreliozy z Lyme

Ewa Maroszyńska-Dmoch

Zajęcie serca przez proces chorobowy (Lyme carditis – LC), czasem bez współistniejących objawów ze strony innych narządów, występuje u 1,5–10% zakażonych Bb w Ameryce Północnej oraz u 0,5–4% w Europie [8, 9]. Boreliozowe zapalenie serca postrzega się jako jedną z istotnych przyczyn śmiertelności w tej jednostce chorobowej [7].
---------------------

Zmiany w układzie krążenia wynikają przede wszystkim z rozsiewu bakterii drogą krwionośną oraz chłonną i ujawniają się najczęściej w okresie wczesnej infekcji rozsianej, czyli w ciągu kilku dni do kilku miesięcy od wystąpienia rumienia wędrującego. Pojawiają się także doniesienia o występowaniu LC w ostrej fazie choroby rów­nocześnie z EM, jak również przewlekłych postaci kardio­logicznych z możliwością trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego [14, 23, 24]. Według piśmiennictwa u ok. 5% chorych boreliozowe zapalenie serca przechodzi w stadium przewlekłe.

http://www.termedia.pl/Kardiologiczne-aspekty-boreliozy-z-Lyme,18,20305,1,0.html
----------------------------------------------
Borelioza serca – gorzka lekcja czy spóźniony sukces diagnostyczny? Opis przypadku

Po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie opisujemy przypadek późno rozpoznanej boreliozy serca u chorego z kardiomiopatią rozstrzeniową, nawracającymi epizodami ostrej niewydolności serca oraz zaburzeń rytmu

http://lymepoland.com/pliki/borelioza%20serca.pdf.

-------------------------------------------------------------------------
Chorzy trudni nietypowi
Borelioza serca – gorzka lekcja czy spóźniony sukces diagnostyczny? Opis przypadku

Marta Legatowicz-Koprowska, Aneta I. Gziut, Jarosław Jezierski, Jakub Ząbek, Dariusz Lipowski, Ewa Walczak, Monika Prochorec-Sobieszek, Robert J. Gil, Teresa Wagner

Po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie opisujemy przypadek późno rozpoznanej boreliozy serca u chorego z kardiomiopatią rozstrzeniową, nawracającymi epizodami ostrej niewydolności serca oraz zaburzeń rytmu.  
http://old.viamedica.pl/gazety/gazetaZ5/artykul.phtml?id=57&indeks_art=1377&VSID=izneppdrqka

-------------------------------------------------------------------
CHOROBY SERCA JAKO PÓŹNE POWIKŁANIA ZAKAŻEŃ ODZWIERZĘCYCH
PRZENOSZONYCH PRZEZ KLESZCZE
Ilona Mączka1*, Stanisława Tylewska-Wierzbanowska1

Za główne miejsce adhezji drobnoustrojów chorobotwórczych uważa się jałowe mikroskrzepliny przytwierdzone do uszkodzonego wsierdzia. Różnej wielkości wegetacje zawierające płytki krwi, erytrocyty,fibrynę, komórki zapalne oraz drobnoustroje to typowe zmiany charakterystyczne dla wczesnego IZW. Zastawki serca są najczęstszym obszarem wzrostu wegetacji, ale proces zapalny może rozwijać się również w przegrodzie, na strunach ścięgnistych lub w mięśniu serca [16].

Bakteryjne zapalenie wsierdzia najczęściej obejmuje lewą część serca z zajęciem zastawki mitralnej, aortalnej,trójdzielnej i pnia płucnego [2].


---------------------------------------------------------------------

Borelioza może powodować także objawy ze strony układu krążenia, które prawdopodobnie są znacznie częstsze niż się uważa. Wiele z tych objawów jest przemijająca i łagodna, ale czasami może dojść do trwałego, istotnego uszkodzenia serca, a nawet śmierci. Borelioza w zakresie układu krążenia może powodować: zapalenie serca, osierdzia i wsierdzia, które mogą powodować zaburzenia przewodzenia do bloku całkowitego włącznie, arytmie, powiększenie i niewydolność serca.

Pojawiają się obecnie doniesienia, że borelioza może także prowadzić do rozwoju kardiomiopatii oraz uszkodzenia zastawek serca. Borelioza z zajęciem serca może więc czasami objawiać się bólami w klatce piersiowej, dusznością, kołataniem serca, omdleniami. Opisuje się także, że borelioza może wywoływać tzw. zespół przewlekłego zmęczenia i niedociśnienie tętnicze, jednak dane te nie zostały w pełni potwierdzone.

Borelioza, która jest swego rodzaju „kameleonem” wśród chorób, czasami rozpoznawana jest dopiero po wielu latach, co powoduje liczne cierpienia i frustracje chorych. Borelioza niestety nie daje się wykryć pojedynczym testem, najważniejsza jest wnikliwa ocena kliniczna i obserwacja.
 

 http://www.kardioserwis.pl/page.php/1/0/show/337/borelioza_kleszcze_serce.html
-----------------------------------------------------------------------
 Lyme carditis, czyli zajęcie serca w przebiegu boreliozy

Chorzy trudni nietypowi
Całkowity blok przedsionkowo-komorowy a borelioza z Lyme: opis dwóch
różnych przypadków i przegląd piśmiennictwa

Kardiol Pol 2007; 65: 565-570

autorzy: Waldemar Elikowski, Małgorzata Małek, Jan Flieger, Artur Baszko, Arkadiusz Fagiewicz, Dariusz Wróblewski
http://kleszcze.edu.pl/lyme-carditis-czyli-zaj-cie-serca-w-przebiegu-boreliozy-t65.html

-------------------------------------------------------------------------
Lyme carditis u dzieci:
http://pediatrics.aappublications.org/c ... 123/5/e835

------------------------------------------------------------------------

Jakie mogą być przyczyny arytmii nieuwarunkowanej genetycznie?

Właściwe życie nasze w mniejszym lub większym stopniu jest zapisane w genach. Ważne są również styl i okoliczności życia. Na wystąpienie zaburzeń rytmu serca narażone są osoby z mono- i poligenowymi chorobami, wadami zastawkowymi serca, kardiomiopatią, chorobą niedokrwienną serca, w tym zawałem serca, zapaleniem osierdzia, zapaleniem wsierdzia, niewydolnością krążenia. Zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się także jako efekt niepożądany stosowania różnych leków, w tym także - paradoksalnie - leków antyarytmicznych.
Groźne zaburzenia rytmu i przewodzenia mogą pojawić się w przebiegu urazu serca, zapalenia mięśnia sercowego (wirusowego, toksycznego, uszkodzenia związanego z boreliozą...). A także u ludzi z zaburzeniami endokrynologicznymi, z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, przysadki mózgowej lub kory nadnerczy...
 
 
------------------------------------------------------------
Sercowo−naczyniowa manifestacja boreliozy z Lyme artykul poglądowy.

Nie ulega wątpliwości, że borelioza powinna być leczona przyczynowo za pomocą antybiotyków. Jak już wspomniano,w sytuacji wystąpienia zaburzeń przewodzenia możliwa jest czasowa, rzadko stała stymulacja serca.



---------------------------------------------------------------------
 Common Symptoms of Lyme Carditis and Heart Block Include:
  • heart palpitations
  • syncope
  • chest pain
  • dyspnea

https://www.resultsrna.com/cardiovascular-effects-lyme-disease/?utm_content=37714519&utm_medium=social&utm_source=Facebook

----------------------------------------------------------------------------
Lyme carditis causes complete heart block in 26-year-old man

In the June issue of Clinical Case Reports, doctors describe a 26-year-old man with complete heart block due to Lyme carditis. The man, who had no significant medical history, had been on a fishing trip three weeks prior to being admitted to the hospital. He reported having a mild erythematous rash, along with a tick bite on his right second toe, which became swollen but resolved within 2 days. Two weeks later, he began having episodic fevers and chills and developed a well-circumscribed macular rash on his left upper abdomen
 
 
--------------------------------------
-------------------------------------
 Lyme disease is a complex of infections that are transmitted by deer ticks and other insects. It can cause general flu-like symptoms as well as joint and muscle pain. Neurological and cardiac symptoms occur in less then 10% of Lyme cases, usually when treatment is omitted or delayed (one month or more after the tick bite). [1]
 
---------------------------------------
 
 
 
 
 
 
 
zdiecie ze strony : www.mocneserce.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz