Szukaj na tym blogu

środa, 3 lutego 2016

Borrelia burgdorferi do zycia nie potrzebuje zelaza

Borrelia burgdorferi do zycia nie potrzebuje zelaza,
a zamiast niego wykorzystuje  – mangan, ktory potrzebuje w znacznych ilosciach.

Patogen wykorzystuje mangan w aminopeptydazach oraz w dysmutazie ponadtlenkowej. Ten drugi enzym odgrywa ważną rolę podczas obrony Borrelia bugdorferi przed innym mechanizmem immunologicznym. Zainfekowany organizm bombarduje intruza niezwykle groźnymi anionorodnikami ponadtlenkowymi. Dysmutaza ponadtlenkowa działa jak silny antyutleniacz chroniący bakterię

Jest to ciekawa strategia, gdyz jeden z mechanizmow obronnych przed patogenami to produkcja przez wątrobę hormonu hepcydyny.
Ma ona na celu zahamowanie absorpcji zelaza w jelitach i zmniejszenie dostawania się go do krwiobiegu, przez co mikroorganizmy chorobotworcze mogą miec za mało tego pierwiastka do przezycia.

Dlatego uniezaleznienie się od zelaza daje Borelii większe mozliwosci przetrwania. Takie wymagania są jednak takze i szansą na opracowanie leku, ktory mogłby blokowac niewystępujące u człowieka enzymy bakteryjne zawierające mangan.

Obecnie jedyną skuteczną terapią przeciwko boreliozie są antybiotyki, takie jak penicylina, które działają, o ile choroba została wystarczająco wcześnie wykryta. Antybiotyki spełniają swoją rolę atakując ściany komórkowe bakterii. Jednak niektóre formy Borrelii, takie jak forma L, mogą się obronić przed tego typu atakiem. Chcielibyśmy zatem znaleźć wewnątrz bakterii coś, co będziemy mogli zaatakować i powstrzymać jej rozwój. Najlepszym celem ataku są enzymy, które występują u bakterii, ale nie u ludzi. Dzięki temu możemy zabić bakterię, nie czyniąc krzywdy ludziom - mówi Culotta. Odkrycie, że Borrelia jest wyjątkowym organizmem posiadającym enzymy zawierające mangan daje nadzieję na opracowanie odpowiedniego leku.

http://kopalniawiedzy.pl/Borrelia-burgdorferi-borelioza-zelazo-mangan,17781

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz